Tag Archives: скопје

Костадиновска-Стојчевска: Македонската култура и Скопје имаат капацитет да бидат Европска престолнина на културата во 2028

Апликацијата „Скопје – Европска престолнина на културата“ за нас е од огромно значење бидејќи ќе донесе афирмација на македонската култура во сите нејзини сегменти, од културното наследство до современата архитектура и изведувачките уметности. Да се биде град кој една година ќе биде во фокусот на европската културна јавност е престиж и привилегија, порача министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, која денеска ...

Read More »

55 години од збратимувањето на градовите Скопје – Дрезден

На 6 ноември 1967 година во Дрезден е потпишан договорот за збратимување на градот со град Скопје. Со тоа македонскиот главен град стана четвртиот збратимен град со Дрезден, по Санкт Петербург, Ковентри и Бреслау. Повеќе од 50 години подоцна, ова партнерство сè уште постои. Појдовна точка на оваа врска беше трагичен настан што го погоди македонскиот главен град во летото ...

Read More »

Македонија: Силно невреме со пороен дожд и град попладнево го погоди Скопје (ВИДЕО)

Невреме проследено со пороен дожд, град, грмотевици и ветер попладнево зафати делови од Скопје. Силниот дожд и градот го отежнуваат движењето по улиците чии коловози се под вода. Дел од медиумите пренесуваат за пријавени штети на станбени објекти како и на урбаната инфраструктура. УХМР најави дека нестабилното време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер ќе се задржи до петок, ...

Read More »

Скопје денеска одбележува 59 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска одбележува 59 години од земјотресот кој го разори градот. Во земјотресот животот го загубија 1.070 лица, а околу 3.000 беа повредени. На 26 јули 1963 година Скопје се разбуди под урнатини. Во катастрофалниот земјотрес кој го погоди градот во 5 часот и 17 минути животот го загубија 1.070 лица, а околу 3.000 беа повредени. Беа урнати 15.800 станови, ...

Read More »

Скопје денеска одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес 

Скопје денеска одбележува 58 години од земјотресот кој го разори градот. Во земјотресот животот го загубија 1.070 лица, а околу 3.000 беа повредени. На 26 јули 1963 година Скопје се разбуди под урнатини. Во катастрофалниот земјотрес кој го погоди градот во 5 часот и 17 минути животот го загубија 1.070 лица, а околу 3.000 беа повредени. Беа урнати 15.800 станови, ...

Read More »

Земјотрес во Македонија, епицентарот во близина на Скопје

Земјотрес со јачина од 3,4 степени ја погоди Македонија. Според првичните податоци на веб-страницата www.emsc-csem.org која објавува податоци за земјотреси во целиот свет, потресот се случил во 13 часот и 9 минути на длабочина од два километри со епицентар на осум километри од Скопје.

Read More »

Скопје го одбележува 13 Ноември – Денот на ослободувањето

Денеска се одбележува 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје од бугарскиот фашистички окупатор во Втората светска војна. На 13 ноември 1944 година, борците од 42. и 50. Народнослободителна дивизија на македонската војска и 16. Македонска бригада го ослободија Скопје од фашистичката окупација. По неколкудневните тешки борби со припадниците на 22-та Гренадиска германска дивизија, составена од 47-от и 65-от ...

Read More »

Скопје ги пушти во употреба првите повратни вендинг машини за рециклирање

Од денес, во рамки на проектот „И отпадот има вредност!“ на ЈП ПОЦ и Општина Центар пуштени се во употреба првите повратни вендинг машини за рециклирање на пластични шишиња и лименки поставени на седум локации на територија на Општина Центар. Првите 7 машини за рециклирање се поставени пред бараките на Општина Центар, кај слаткарница Апче, кај монтажната гаража „Буњаковец“, во ...

Read More »

Македонија: 57 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје (ВИДЕО)

Ретки се градовите во светот кои доживеале таква природна катастрофа и невидена катаклизма, но истовремено и толку голем одзив за помош, искажана солидарност, љубов кон градот и настраданите жители. Скопје живее и по 57 години од земјотресот во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени. Секоја година 26-ти јули не потсетува на солидарноста на скопјани и на ...

Read More »

Македонија: Град Скопје доби донација од 50.000 заштитни маски од збратимен град во Кина

Сакам да се заблагодарам на градоначалникот на збратимениот кинески град Нанчанг за брзата реакција на моето барање, и за донацијата од 50.000 заштитни маски. Во овие тешки моменти оваа донација е многу значајна за жителите на Скопје. Пријателите се препознаваат во вакви моменти. Се надевам дека амбасадата на Република Македнија во НР Кина ќе стори се донацијата брзо да дојде ...

Read More »