Tag Archives: Тетово

Сочувство од Македонско друштво “Илинден“-Тирана за трагедијата во Тетово 

Македонско друштво “Илинден“-Тирана го изразува своето најдлабоко и искрено сочувство и солидарност за синоќешниот несреќен настан во Тетово, кој ја потресе „не само македонската туку и пошироката јавност“.   Македонско друштво “Илинден“-Тирана изразува длабоко жалење за страотната несреќа во модуларниот ковид – центар во болницата во Тетово, искрено и најдлабоко сочуство до семејствата на 14 загинати. Го молме Бог да ...

Read More »

Досега потврдени 10 жртви во пожарот ковид – болница во Тетово

Десет загинати досега се потврдени во пожарот кој го зафати модуларниот ковид – болница во Тетово околу 21 часот, но бројката може да порасне, соопшти Министерството за здравство и апелира да не се шпекулира со бројките. Според информациите од Тетовската болница, во модуларната единица имало вкупно 24 пациенти во моментот на пожарот. „Ова е многу тажен ден, министерот за здравство д-р Венко ...

Read More »

Пожар во модуларната ковид – болница во Тетово

Вечерва во Ковид-центарот во Тетовската болница, избувнал пожар. Противпожарните екипи излегле на терен и пожарот бил локализиран, а околу 22.30 часот бил изгаснат. Во моментов не се познати причините за пожарот, а нема ниту официјална информација дали има евентуални жртви, иако министерот за здравство Венко Филипче објави дека има и жртви. Пожарот избувнал околу 21 часот. Модуларната болница е речиси ...

Read More »

Македонија: Изложба на иконографскa резба на Мирче Аврамоски во Тетово

  Во Уметничката галерија Тетово вчеравечер беше отворена прва самостојна изложба на иконографска резба на Мирче Аврамовски од Тетово, кој пред тетовската јавност претстави 40 икони изрезбрани во оревово дрво. Дрвото е главен материјал во делата на Мирче, кој уште од 10-та година покажува интерес за уметноста. Пробувал разни техники, а на крај се одлучува за дрворезбарија поточно на иконографија. ...

Read More »

Претседателот Иванов на одбележувањето на христијанскиот празник Св. Атанасиј Велики во Тетово

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во црквата „Св. Атанасиј” на Тетовското кале присуствуваше на црковно-народната прослава на големиот христијански празник Св. Атанасиј Велики. Претседателот Иванов во црквата „Св. Атанасиј” присуствуваше на света божествена литургијa и на церемонијата на осветување на празничниот колач. Македонскиот претседател на присутните граѓани им го честиташе големиот христијански празник и им посака здравје, ...

Read More »

Навивачката група од Тетово “Војводи” прослави 30 години постоење (ВИДЕО)

Навивачката група од Тетово, Република Македонија “Војводи” прослави 30 години од нејзиното постоење, па решија да направат голема прослава во Тетово, кое буквално „гореше“. Војводи се многу активни, па освен поддршката од трибините за ФК Тетекс, како и за репрезентациите, тие учествуваа во многу хуманитарни акции. Исто така, голем број граѓани во Тетово ги поздравија Војводите, а некои се симнаа и ...

Read More »

Илија Антески – Смок (Тетово, 25 јули 1919 – Тирана, 17 мај 1943) Првоборецот и револуционер

Илија Антески – Смок бил роден во Тетово на  25 јули 1919 година, основно образовнаие заврши во родниот крај во 1939 година се запишал како вонреден студент на Правниот факултет во Белград. Во септември 1941 година, станал член на СКОЈ, а потоа, и член на КПЈ и на Месниот комитет во Тетово. Од јуни 1942 година се принуде да живее илегално, а на почетокот на септември 1942 година заминува во партизани. Станува инструктор ...

Read More »