Tag Archives: унгарија

Унгарија: ЕУ не би требало да ги уценува државите од Западен Балкан

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто кажа денес во Бања Лука дека неговата влада сака да поттикне процес на побрза интеграција на Западен Балкан во Европската Унија бидејќи на Унијата ѝ е потребна „нова енергија“ која регионот може да ја донесе. Сијарто мораше да ја смени програмата на работната посета на Босна и Херцеговина бидејќи маглата во Сараево го ...

Read More »

Претседателот на Македонско друштво “Илинден“-Тирана за време на конгресот освари средби со преставници на ФУЕН

Претседателот на македонското друштво “Илинден”-Тирана, Никола Ѓурѓај учествува на Конгресот на Федералната унија на европски националности (ФУЕН), што ќе се одржи во Печ, Унгарија од 7 до 10 септември 2023 година. Присутни се околу 200 учесници од 26 земји и 50 организации членки на ФУЕН ќе разменат мислења за актуелните случувања во политиката на малцинствата. Претседателот на Македонско друштво “Илинден“-Тирана, Никола ...

Read More »

Претседателот на Македонско друштво “Илинден”-Тирана, Ѓурѓај ќе учествува на Конгресот на ФУЕН во Печ, Унгарија

 Претседателот на македонското друштво “Илинден”-Тирана, Никола Ѓурѓај ќе учествува на Конгресот на Федералната унија на европски националности (ФУЕН), што ќе се одржи во во Печ, Унгарија од 7 до 10 септември 2023 година. Кулите на катедралата, земјоделството, реките, виното и секако градот на многу малцинства сето тоа го карактеризира градот Печ, каде што ќе се одржи нашиот 67-ми конгрес на Федералната унија ...

Read More »

Каталин Новак избрана за претседател на Унгарија

Унгарскиот парламент денеска ја избра Каталин Новак од владејачката партија Фидес за нов шеф на државата, со што стана првата жена избрана на таа функција во историјата на Унгарија. Новак е избрана за петгодишен мандат, откако на парламентарното гласање го победи економистот Питер Рон. Новак (44) досега ја извршуваше функцијата министер без ресор задолжен за семејни прашања. Таа ќе ја ...

Read More »

Унгарија предупредува на зголемена миграција преку Западен Балкан

Бројот на мигранти кои се обидуваат илегално да влезат во ЕУ преку Западен Балкан се зголемува и оваа година надмина 82.000, соопшти денеска унгарското Министерство за надворешни работи, цитирајќи го министерот Петер Сијарто на конференцијата за миграции во Виена. Според соопштението на Министерството, секојдневно се евидентираат обиди за илегално преминување на границата во Унгарија, а владата од 2015 година потроши ...

Read More »

Унгарија отвори Почесен конзулат во Штип

Унгарија отвори Почесен конзулат во Штип, а за почесен конзул е назначена претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска. На официјалното отворање на конзулатот присуствуваше шефот на унгарската дипломатија, Петер Сијарто, како и неговиот македонски колега, Бујар Османи и министерот за економија, Крешник Бектеши. Сијарто одговарајќи на прашање зошто го избрал Штип за градот каде ќе ...

Read More »

Унгарија донираше 6.000 вакцини за Граничната полиција во Македонија

Пристигнаа 6.000 вакцини за имунизација на Граничната полиција при македонското Министерство за внатрешни работи како донација од Унгарија. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на граничниот премин Меѓународен аеродром „Скопје“ ја пречекаа делегацијата предводена од министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто, кој им ја предаде донацијата како пријателски ...

Read More »

Унгарија ја одобри руската вакцина

Унгарскиот национален центар за јавно здравје ја одобри употребата на руската вакцина против коронавирус „Спутник В“ во таа земја, објави унгарскиот министер за човечки ресурси, Миклош Каслер. Како што наведе во објава на Фејсбук, Центарот ја завршил официјалната проценка на вакцината, пришто било заклучено дека ги исполнува стандардите за квалитет и може да се користи на луѓето. Во Унгарија досега ...

Read More »

Сијарто: Западен Балкан во ЕУ е наш стратешки интерес

Унгарија смета дека европската интеграција на Западен Балкан е нејзин стратешки интерес, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, јави МИА. „Мирот и напредокот на Западен Балкан се во интерес на Унгарија. Ако се случи спротивното, тоа е лошо за Унгарија. Што и да се случи во регионот, ќе има непосредно влијание врз Унгарија“, рече Сијарто, по средбата ...

Read More »

Виктор Орбан, премиер на Унгарија со поддршка за ВМРО-ДПМНЕ за изборите (ВИДЕО)

Почитувани наши македонски пријатели, Ве поздравувам од Будимпешта. Познато ни е дека Вие сега сте исправени пред донесување на важна одлука се подготвувате за важни избори. И ние ги следиме овие работи бидејќи не ни е се исто со каков ќе биде резултатот на овие избори. Ние со Вас судбински сме поврзани. И покрај тоа што ние сме веќе внатре ...

Read More »