Tag Archives: ВМРО-ДПМНЕ

Македонија: СДСМ води во Скопје и во 50 општини, ВМРО-ДПМНЕ во девет

Од досега обработените 98,22 проценти или од 3.418 од вкупно 3.480 избирачки места кандидатите за градоначалници од СДСМ водат во 50 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во девет, на ДУИ во 12, а кандидатите на девет други партии, коалиции и од група избирачи водат во останатите општини. За Град Скопје, кандидатот на СДСМ Петре Шилегов води со  50,07 проценти во однос на кандидатот на ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ одржа конвенција во „Борис Трајковски“

  Вечерва ВМРО-ДПМНЕП од мотото „Нова ера“ ја презентира програмата за претстојните локални избори, во спортскиот центар „Борис Трајковски“. Присутен е речиси целиот извршен комитет на партијата икоалициските партнери. Меѓудругото, партијата ги претстави и кандидатите за градоначалници на претстојните избори. Заедно со сите активисти во Месните штабови во Општинските комитети, заедно со сите поддржувачи од коалиционите партнери на 15. октомври ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи договорот со Бугарија

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека и покрај големата желба и искрена волја, партијата нема да биде во можност да го поддржи договорот со Бугарија. На синоќешната седница, членовите на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ оцениле дека е добро да се потпише Договор за добрососедство со Бугарија, заради зацврстување на соработката и пријателството меѓу државите и заради најавата на Бугарија дека ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ прославува 27 роденден

ВМРО-ДПМНЕ под слоганот „Единствени“ вечерва во Музејот на македонската револуционерна борба го прослави 27-миот роденден од формирање како политичка партија и 124-годишнината од основањето на историското ВМРО. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски обраќајќи се пред присутните членови и активисти на партијата, пратеници и поранешни функционери од претходната владеачка гарнитура истакна партијата била и ќе биде единствениот браник за заштита на државноста на ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ будно ќе го следи работењето на новото мнозинство и силно ќе се бори за интересите на државата

ВМРО-ДПМНЕ будно ќе го следи работењето на новото мнозинство и силно ќе се бори за интересите на државата. Државниот ќе остане пред партискиот и личниот интерес. Членството во НАТО и во ЕУ ќе остане приоритет, но и грижата за фер решение на спорот со јужниот сосед, истакна вечерва во Собранието претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Народот и понатаму ќе може ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го честита големиот празник 24 мај, денот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј

Дозволете ми да ви го честитам 24-ти мај, денот на Светите браќа Кирил и Методиј – македонски и сесловенски просветители и учители. Почитувани граѓани. Треба да бидеме бескрајно среќни и горди како народ, бидејќи Светите браќа Кирил и Методиј, кои од страна на неговата светост, Папата Јован Павле Втори се прогласени за заштитници на Европа, не вбројуваат меѓу народите кои ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оствари средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска заедно со Никола Попоски, Никола Тодоров, Трајко Велјановски, Владимир Ѓорчев и Александар Николоски оствари средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји. На средбата од страна на ВМРО-ДПМНЕ беа соопштени ставовите за најновите случувања, политичката ситуација и аспектите за излез од нејзе. Од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ со решение за излез од политичка криза

Водејќи се од принципот за Единствена Република Македонија, а со цел да извлечеме поуки и да понудиме решение за излез од сегашната политичка криза, но и од можни идни политички кризи и случувања како партија го посочуваме следниот патоказ: Создавање на над партиски договор за секое идно принципиелно решавање на внатрешни разлики, во рамки само на институциите на државата, без ...

Read More »

Илија Димовски претседател на Комисијата за Избори и Именувања

  Претседател на Комисијата за Избори и Именувања ќе биде Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, се договорија парламентарните партии по координативната средба што денеска се одржа во Собранието на Република Македонија. Во понеделник на парламентарна седница ќе биде верификувана работата на оваа Комисија по што членовите треба да се сосатанат и да се договарат околу предлозите за избор на претседател на Собранието.

Read More »