Author Archives: Весник Илинден

Бројот на католици е зголемен во Африка, а намален во Европа

Папскиот статистички годишник информира дека католиците во светот се 1.285 милиони. Но Европа веќе не е татковина на христијанството. Таквата слика од поголем број аспекти е позната: процесот на секуларизација, се намалува бројот на верниците во земји со стара католичка традиција; додека расте бројот на католиците во земјите на т.н. “Третиот свет”, особено во Африка. Сепак, се забележа и друг ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го честита големиот празник 24 мај, денот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј

Дозволете ми да ви го честитам 24-ти мај, денот на Светите браќа Кирил и Методиј – македонски и сесловенски просветители и учители. Почитувани граѓани. Треба да бидеме бескрајно среќни и горди како народ, бидејќи Светите браќа Кирил и Методиј, кои од страна на неговата светост, Папата Јован Павле Втори се прогласени за заштитници на Европа, не вбројуваат меѓу народите кои ...

Read More »

Претседателот на СДСМ го честита големиот празник 24 мај, денот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј

Претседателот на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија, Зоран Заев им го честита на граѓаните на Република Македонија големиот празник, 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура, во свое име и во име на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија. „Со гордост и достоинствена почит го чествуваме денешниот ден, 24 мај – Денот ...

Read More »

Конференција на регулаторните тела за електронски комуникации на државите од регионот во Охрид

  Анализа на телекомуникацискиот пазар, управувањето со Интернетот, предизвиците во широкопојасниот интернет и новите трендови, улогата на медиумската писменост, приватноста и заштитата на податоците, како и актуелната тема за воведување 5Г мрежа, се главните теми на расправа на годишната Меѓународна регулаторна конференција што во организација на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) од денеска се одржува во Охрид. Претставници на регулаторните ...

Read More »

Силен земјотрес со епицентарот во близина на областа Голо Брдо

Според податоците на Европско- медитеранскиот сеизмолошки центар,во 12.30 часот регистриран е силен земјотрес во Албанија, кој беше почувствуван и во Македонија. Земјотресот со јачина од 4.4 степени е регистриран во Булќиза во близина на областа Голо Брдо, на длабочина од 10 километри. Во 12.16 часот регистриран е уште еден земјотрес со јачина од 2.8 степени со длабочина од 2 километри.

Read More »

Повторно ќе сообраќа на линијата Солун-Скопје-Белград

  Експресниот воз  повторно ќе почне да сообраќа помеѓу Скопје, Белград и Солун од 1 јуни годинава. Српските железници ја завршија реконструкцијата на пругата меѓу Ниш и Прешево, со што се создадоа услови за железничко поврзување меѓу овие земји. Возот од Скопје ќе поаѓа секој дневно за Солун во 4:45 часот, додека поаѓањето назад од Солун кон Скопје ќе биде во ...

Read More »

Честитка од Македонско друштво “Илинден” –Тирана по повод „Св. Кирил и Методиј“

Претседателот на Македонско друштво “Илинден”-Тирана Никола Ѓурѓај од свое и од име на Македонско друштво “Илинден”-Тирана Ви го честита 24 Мај, Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. Со ова празнување им оддаваме почит на светите браќа од Солун Кирил и Методиј како основоположници на словенската писменост и литература основачи на првата словенска азбука – ...

Read More »

Ден на солунските браќа Кирил и Методиј, денот на сеславјанските просветители

  Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. Иако имаат и посебни празници на денот на нивното упокојување, тие имаат и заенички празник на 24/11 мај. Поради нивните заслуги за христијанството Светета црква ги прогласила за рамни на апостолите. Во почетокот Црквата одделно го празнувала ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден“-Тирана се приклучи во иницијативата малцинство SafePack

  Македонско друштво “Илинден“-Тирана се приклучи во иницијативата малцинство SafePack. Кампањата за иницијативата малцински SafePack, започна во петокот вечер во замокот Bonțida Bánffy. Повеќе од 400 луѓе од сите страни на Европа учествуваа на настанот организиран како дел од Конгресот на Федералната унија на европските националности (ФУЕН). Ханс Хајнрих Хансен, претседател на иницијативата малцински SafePack започна својот говор со читање писмото на Франс ...

Read More »

Петседателот Ѓорге Иванов во Москва ја прими наградата „Алексеј Втори“ од рускиот патријарх Кирил

  Патријархот на Руската православна црква Кирил, на свечена церемонија што се одржа денеска во храмот „Христос Спасител” во Москва, на претседателот Ѓорге Иванов му ја врачи наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори” со која е одликуван за 2016 година. Престижната меѓународна награда која му се доделува на претседателот Иванов, јави известувачот на МИА, претставува ...

Read More »