Author Archives: Весник Илинден

Делегација на ПССЕ ќе допатува во посета на Албанија пред изборите

Делегација на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), составена од четворица членови, предводена од Италијанецот Паоло Корзини, ќе пристигне во посета на Албанија на 1 и 2 јуни, со цел да ја оцени предизборната кампања и политичката клима во земјата пред парламентарните избори закажани за 25 јуни. Според извори од Советот на Европа во Стразбур, делегацијата ќе се сретне ...

Read More »

Честитка од Македонско друштво “Илинден”–Тирана по повод почетокот на Рамазанските пости

Почитувани верниците од Исламска Вероисповед во Република Албанија и во целиот свет во името на Македонско друштво “Илинден“-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Тирана Огранок Голо Брдо ви упатуваме честитки по повод почетокот на Рамазанските пости. Во духот на празникот. Ви посакуваме лесни Рамазански пости. На сите припадници на исламската вероисповед им посакуваме мир, благосостојба, љубов и проштевање.

Read More »

Денеска 22 конгрес на оцијалдемократскиот сојуз на Македонија

Денеска во 12 часот, во хотелот Александар Палас во Скопје ќе се одржи 22 конгрес на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ). Социјалдемократите ќе гласаат за нов претседател на партијата, eдинствен кандидат за претседател е Зоран Заев, актуелниот претседател на СДСМ. На конгресот е предвидено и обраќање на Заев.

Read More »

Убиени 36 деца коптски православни во Египет (ВИДЕО)

  26 православни христијани се убиени и речиси исто толки се повредени во Египет. Автобусот со кој патувала група копти бил нападнат во градот Миња од  страна на  десетина вооружени напаѓачи. напаѓачите облечени во воени унифрми пукале со огнено оружје кон автобусот. Меѓу жртвите има и деца. Христијаните во Египет се се почеста мета на екстремистите, откако на чело на земјата ...

Read More »

Претседателот Република Македонија во рамки на посетата на Светиот Престол имаше аудиенција кај Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциск

Унапредување на соработката меѓу Република Македонија и Државата Ватикан, предизвиците од мигрантската криза и предизвиците со кои се соочува христијанството во Светот биле темите на разговор на денешните средби на претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов со Поглаварот на Римокатоличката црква, Неговата светост Папата Франциск и со државниот секретар на Светиот Престол, кардиналот Пјетро Паролин Папата Франциск пројави интерес ...

Read More »

Гаврил Лесновски ќе биде прогласен за светец

Гаврил Светогорец, епископ Велички, од Манастирот во Лесново на 28 мај (недела) ќе биде прогласен за светец во штипската црква „Свети Никола“, каде ќе бидат изложени неговите мошти и иконата со неговиот лик. Канонизацијата е дел од јубилејот 50 години од возобновувањето на автокефалноста, што МПЦ го одбележува оваа година, пренесува порталот Религија.мк. Тоа ќе биде трето во низата прогласувања на ...

Read More »

Mакедонци на листите на вижењето за социјалистичка интеграција на престедателот Илир Мета за пратеници во албанија

На парламентраните избори во Албанија кои ке се одржат на 25 ти јуни  за пратеничко место ке се натпреваруваат и етнички Македонци. На овие избори македонската алијанса за европска интеграција колаицира со коализијата на новиот албански прсетдател Илир Мета. На кандидатската листа за идни пратеници во албанскиот парламент се најдоа и македонци. Тие ке си ги пробаат шансите во изборната ...

Read More »

Разгледување на потенцијалите за соработка помеѓу Македонија и Шведска на Форумот на Македонија2025 во Стокхолм

На 13 и 14 јуни во Стокхолм ќе се одржи Форум за претставување на можностите за соработка помеѓу Македонија и Шведска. Форумот го организира Македонија2025 во соработка со Амбасадата на Република Македонија во Стокхолм и Стокхолм бизнис регинот. Овој настан е продолжение на иницијативата на Македонија2025 за поврзување на Македонски професионалци и експерти во разни сфери, кои живеат низ Европа, ...

Read More »

ММДЧП се сретна со канадскиот амбасадор во Македонија и побара да се прекине со двојните стандарди за Македонија

  Претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права, Бил Николов, на 18-ти мај, 2017 година, се сретна со канадскиот амбасадор во Македонија, Филип Пинингтон и ги повтори ставовите на ММДЧП дека Западот го поткопува суверенитетот на Македонија со давање поддршка на коалицијата на која што јавна цел и’ е да ја денационализира Македонија и која што ја злоупотребува срамното ...

Read More »