Author Archives: Весник Илинден

Кирил Лазаров се прости со Барселона (ВИДЕО)

Барселона ја совладаа Хуеска и ја заокружија сезоната со максимални 30 победи од 30 одиграни натпревари. Всушност, ова е четврта сезона по ред со максимален број победени натпревари, односно 120 победи со ред. Тоа се поклопува со доаѓањето на Кире Лазаров во Барселона. Кире Лазаров си заминува на крајот од сезоната по четири години (2013-2017) во шпанската екипа, а од ...

Read More »

Балканската мигрантска рута треба да остане затворена

Претседателка на Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ изјави дека балканската мигрантска рута треба трајно да остане затворена. Таа ова го изјави, во текот на вториот ден од учеството на безбедносната конференција „GLOBSEC 2017“, во Братислава, пренесе ХРТ. Доколку одредени земји примат одреден број мигранти или азиланти, тие можат директно и многу поевтино, без помош на трговците со луѓе, да дојдат до овие ...

Read More »

Во Дубаи првиот робот полицаец почнува да патролира

  Полицијата на Дубаи го претстави првиот робот полицаец кој ќе патролира по градот. Роботите полицајци во Дубаи добија задача да ги контролираат градските трговски центри и туристичките атракции. Луѓето ќе можат да комуницираат со роботите, да пријават кривично дело, да платат казна и преку допирните екрани на градите на роботот да добијат информации. Податоците и информациите кои ќе ги ...

Read More »

Македонија станува балканскa автомобилската индустрија

Македонија ја развива автомобилската индустрија, влезот на големи странски компании во овој сектор го раздвижи пазарот на труд, придонесе за создавање нови партнерства со домашните компании, се креираа индиректни работни места, пишува Лидер. „Ван Хол“ и другите компании во Бунарџик, „Леар“ во Тетово, „Кромберг и Шуберт“ во Битола, „Дрекселмаер“ во Кавадарци, „Маркард“ во Велес, „ОДВ Електрик“ во Охрид, „Адиент“ во ...

Read More »

Одбележан денот на св. Методиј во Елванген, Германија

Во малото градче Елванген, Германија традиционално се прослави Св. Кирил и Методиј. Градоначалникот и градот срдечно ги примија бројните гости од Македонија, Словачка и другите држави кои се поврзуваат со овој просветител и светец. Во 870 Св. Методиј е уапсен од епископот од Пасау Ерманрич и затворен во Бенедиктинскиот манастир во овој град. Подоцна по намесата на папата Јован VIII ...

Read More »

Битолскиот театар со претставата кај Македонците во Торонто

  Публиката во Торонто, Канада синоќа ги поздрави актерите од Битолскиот театар кои по 75-ти пат ја изведоа претставата „Без Паника“. Како и претходните две претставувања на овој театар во Торонто, така и овој пат, гостувањето предизвика голем интерес кај македонските иселеници кои живеат во Торонто и бура од емоции при контактот со својот мајчин јазик на сцената на театарот. ...

Read More »

Кога Европа ќе добие руски гас

По само две години „Гаспром“ ќе ги заврши „Турски тек“ и „Северен тек 2“. Земјите низ кои транзитира рускиот гас Украина, Полска и Бугарија, ризикуваат да останат со празни цевки, посочуваат експертите „Гаспром“ почна да го поставува морскиот дел од гасоводот „Турски тек“, соопшти компанија на 7 мај 2017 година. „Турски тек“, кој го замени неуспешниот „Јужен тек“, според плановите ...

Read More »

Игор Стефановски обеди во втората трка на Нирбургринг

Игор Стефановски – Иџе победи во втората трка на Нирбургринг, откако во првата го освои второто место и на најдобар начин им возврати на навивачите за испуштената шанса пред две седмици во Унгарија.Патеката „Нордшлајфе“ денеска претставува микс од модерниот автодром (околу 4 км) и делници од старата патека каде што Формула 1 се возеше пред половина век (околу 22 километри), ...

Read More »

Фондот за здравствено осигурување на Македонија во 17 земји македонските граѓани може да добијат бесплатни здравствена услуги

  Според Фондот за здравствено осигурување на Македонија во 17 земји македонските граѓани може да добијат бесплатни здравствена услуга. Но, за да се добие оваа здравствена услуга, македонскиот граѓанин треба пред да замине во странство да аплицира до Фондот за двојазичен образец. Образецот е бесплатен, а пред патувањето осигуреното лице треба до службата на Фондот да поднесе пријава за задолжително ...

Read More »

Илир Мета: Македонската заедница ќе биди застапена во сите државни институци во Албанија

На митингот на Социјалистичкото движење за интеграција во изборната единица Корча се обрати и Илир Мета, претседателот на државата и поранешен лидер на партијата, кој упати благодарност до Македонска Алијанса за европска интеграција (МЕАИ) што одлучела заедно со нив да настапат на изборите. Социјалистичкото движење за интеграција, во Корча ги претстави канидатите за пратеници за изборната единица на овој округ, за парламентарните ...

Read More »