Author Archives: Весник Илинден

Израелски авиони нападнале воена база во близина на Дамаск

Израелски авони нанесоа удар врз склад за оружје на либанската шиитска организација Хезболах, што се наоѓа во близина на меѓународниот аеродром во Дамаск, наведе неименуван извор од разузнавачката служба на Сирија, пренесува БТА. Во објектот се складирало оружје, што Иран редовно го испраќа во трговски или воено-транспортни авиони. Претходно телевизија „Ал Манар“, што е блиска со Хезболах, јави дека нападот ...

Read More »

ММДЧП: Зошто Доналд Трамп дозволува политиката на Обама и Хилари за Македонија да создава хаос?

Претседателот Трамп прави нешто што е многу не ТРАМПистично. И тоа е нешто што загрижува. Тој дозволува политиката што ја спроведуваше администрацијата на Обама и Хилари да продолжи во иста насока, наместо да спроведува своја политика. Републиканците направија добар потег што во рамките на Конгресот започнаа истрага за грешки кои што во континуитет се случуваат од вработени во владиниот сектор, ...

Read More »

Јана Бурческа се претстави на евровизиската публика

  Нашата овогодинешна евровизиска претставничка, Јана Бурческа се претстави на публиката ширум Европа со видео снимено во Скопје, Република Македонија. Младата и енергична пејачка во официјалниот видео-профил зборува за себе и за песната „Dance Alonе“ со која ќе настапи во Киев – Украина.      

Read More »

Итна средба на парламентарните политички партии во Албанија

  По неуспехот на преговорите на главните политички партии,Социјалистиката партија, Движењето за социјалистичка интеграција и Демократската партија, со посредство на европските пратеници  Кнут Фленкенштајн и  Дејвид Мекалистер, спикерот на парламент и лидер на Движењето за социјалистичка интеграција, Илир Мета, свика итна средба на сите парламентарни политички партии. Според првичните информации, средбата треба да се одржи вечерва. На истата  ќе се ...

Read More »

Се одбележуват 25 години од монетарното осамостојување на Република Македонија

  Денеска се одбележува јубилејот 25 години од монетарното осамостојување на Република Македонија. Со донесувањето на основните закони на 26 април 1992 година во македонското Собрание, беа создадени предуслови за осмислување и примена на самостојна политика од страна на централната банка, како монетарна власт на суверена и самостојна Република Македонија. На денешниот ден монетарното осамостојување се одвиваше во исклучително тешки ...

Read More »

Потомците на Александар Македонски признати во Пакистан

Со векови античкото племе Калаши потомци на Александар Македонски беа оставени во заборав, но заштитени од надворешниот свет во далечните планински предели во северозападен Пакистан. Калашите велат дека се потомци на војниците на Александар Македонски од пред 2.300 години. Оваа заедница денес брои околу 4.000 луѓе кои имаат посебен јазик, вера и начин на живеење. Но, тие долго време не ...

Read More »

Европска унија укинува роаминг од 15-ти јуни

Од 15 јуни корисниците на мобилна телефонија од државите членки на Европската унија, кои патуваат во други држави членки, ќе може да користат роаминг без дополнителни трошоци, одлучи Европскиот совет. Kорисниците ќе може да останат во контакт со сите и да користат интернет како да се дома. ЕУ ни го прави животот полесен на практичен начин, изјави Емануел Малиа министер ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија одликуван со наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори“ за 2016 година

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, е одликуван со наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори“ за 2016 година, што во мај, на свечена церемонија во Москва, ќе му биде врачена од Патријархот на Руската православна црква, г.г. Кирил. Наградата ја доделува Меѓународната општествена Фондација за единство на православните народи, за извонредна дејност во зацврстување на единството на православните ...

Read More »

Во Тирана Форум на граѓански здруженија од Западен Балкан

Во Тирана, од 26 до 28 април, ќе се одржи Форум на граѓански организации од Западен Балкан.На Форумот ќе учествуваат најмалку 100 претставници на граѓански организации од Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, и домаќинот Албанија, како и претставници на европски институции, парламенти на земјите од Западен Балкан, како и италијанското Министертвото за надворешни работи. Средбата се одржува во ...

Read More »

Конференција за „Креирање на млади лидери претприемачи“

Здружението за развој на претприемништвото и туризмот Концепт плус – Скопје ја организираше конференцијата „Креирање на млади лидери претприемачи“ во рамките на глобалниот настан LEAP summit 2017. На конференцијата панелисти беа Зоран Витанов консултант, Зоран Настески сопственик на компанијата Inception и Нико Карас сопственик на компанијата Lets, додека модератор беше Синиша Пекевски. Главна порака на конференцијата беше дека младите мора ...

Read More »