Author Archives: Весник Илинден

Лидерот на Демократската партија предупреди на одлагање на изборите

Лулзим Баша лидерот на Демократската партија предупреди на можноста од одлагање на парламентарните избори, закажани за 18 јуни годинава. Не е незамисливо заради доброто на изборните стандарди, на слободните и фер избори, да се разгледа опцијата за одлагање на изборите. За нас нема значење кога ќе се одржат изборите,од значење е какви избори ќе се одржат. Изборите треба да бидат ...

Read More »

Екслузивно интервју за Весникот „Илинден“: Павле Воскопулос Филипов, член на сектаријатот на партијата на македонското национално малцинство во Грција “Виножито”

    Павле Воскопулос Филипов роден на 25.11.1964 година во Лeрин, егejскиот дел на Maкeдoниja е македонски културнo-нaциoнaлeн дeeц, политичар и архитект по професија. По завршувањето на основното и средно образование во родниот град, студира архитектура на Белградскиот универзитет. Во 1988 година дипломирал на Архитектонскиот факултет во Белград, по што се враќа во родниот град Лерин. Тој е еден од ...

Read More »

Кралицата Елизабета даде согласност за Брегзит

  Британската кралицата Елизабета даде кралска согласност за законот за Брегзит, со што патот за преговорите за напуштање на Европската унија е отворен. Откако двата дома на парламентот го поддржаа законот за Брегзит и по формалната поддршка од кралицата, премиерката Тереза Меј сега има целосно право да ги почне преговорите, што за Велика Британија би можеле да се покажат како ...

Read More »

Министерот за надворешни работи Никола Попоски оствари средба со австрискиот министер за надворешни Себастијан Курц

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски во Виена оствари средба со австрискиот министер за надворешни работи и актуелен претседавач со ОБСЕ, Себастијан Курц. Министрите разговараа за регионалната стабилност и потребата од интегрирање во ЕУ како најдобра гаранција за развој на Балканот. „Што и да се случува во регионот, какви и да се ...

Read More »

Обединетата Македонска Дијаспора бара од Македонија да се врати на основните демократски принципи

Зошто македонскиот политички систем се чини дека е лажиран и води до пропаст? Зошто некои индивидуи очигледно се подготвени да ги приоритетизираат своите лични цели пред националните интереси? Во кратки црти, тоа е затоа што политичкиот систем е изграден врз демократска основа која беше сериозно компромитирана од насилството во 2001 година и бидејќи тој систем е полн со морална опасност ...

Read More »

ММДЧП се сретна со американскиот Стејт департмент

  Претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права, Бил Николов, повторно се сретна со релевантни претставници на американскиот Стејт департмент и го повтори барањето на ММДЧП за САД да ја осудат Тиранската платформа, наместо истата да ја оправдуваат и да се залагаат за неа. ММДЧП побара амбасадорот Џес Бејли веднаш да се отстрани од функцијата амбасадор на САД во ...

Read More »

Димитриев: Потребна е соработка, а не мешање во внатрешните работи на земјите од Западен Балкан

    Неопходна е соработка, а не мешање во внатрешните работи и силно почитување на сувереноста и интегритетот на секоја држава. Само така регионот ќе оди напред и политички и економски, порача премиерот Емил Димитриев на денешниот Самит на земјите од Западен Балкан што се одржа во Сараево. На Самиот, како што јави известувачот на МИА, покрај Димитриев учествуваа и ...

Read More »

Коци Ѕоѕе – Првиот Министер за внатрешни работи на Албанија, има заслуга за македонскиот јазик во Албанија

    Коци Ѕоѕе Основно образование завршил во родното место Негован, Леринско Егејска Македонија гимназија завршил во Солун. За едно со неговото семејство се преселил во Корча, Албанија, во 1930 година. Таму влегол во редовите на комунистичката партија и бил еден од нејзините најактивни членови на подрачјето на Корча. Тој од 1937 год. бил познат како почитуван лидер, а со ...

Read More »

Инфлацијата во еврозоната се зголеми

Годишната инфлација во еврозоната забележа раст до 2% во февруари 2017-та година во однос на 1,8 отсто за еден месец порано, покажуваат податоците на „Евростат“. На месечна основа инфлацијата минатиот месец е 1,9 отсто во однос на 1,7 отсто за првиот месец од оваа година. Најниска инфлација во крајот на февруари е забележана во Ирска (0,3%), Романија (0,5%),  и Данска ...

Read More »

Откриен ракопис на прв Македонец кој го превел Шекспир во 1908

  Во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје денеска, 16 март, беше претставен новооткриениот превод во ракопис на шекспировата пиеса „Венецијанскиот трговец“ од македонскиот интелектуалец, револуционер и деец Тодор Лазаров Хаџидимитриев од 1908 година. Директорот на НУБ „Св. Климент Охридски“- Скопје Иван К. Заров истакна дека иако овој превод во ракопис одамна е библиотечно и каталошки обработен, ...

Read More »