Албанија

Средба Бушати-Столтенберг во Вашингтон

Министерот за надворешни работи Дитмир Бушати во Вашингтон, имал средба со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, на средбата е разговарано за најновите состојби на Балканот, а особено за состојбите во Албанија, Македонија и Косово. Но притоа, не се изнесени други детали околу ставовите на НАТО и Албанија околу состојбата во Македонија и регионот. Столтенберг и Бушати се согласиле дека треба да ...

Read More »

Бектешите верници го слават Денот на Султан Невруз

Бектешите во Албанија денеска го слават денот на Султан Невруз. На овој ден се слави роденденот на имамот Али позната како ден на Султан Невруз, секој ден каде сите живи суштества му служат на Бога и љубов лица се присоедини кон Господ, мир и добрина. Султан Невруз познат како Денот на благородништвото кај Бектешите. Според традицијата, верниците го започнуват денот ...

Read More »

Илир Мета е невозможно парламентарните избори во Албанија да се одржат без учество на опозицијата

  Лидерот на Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ), Илир Мета денеска изјави дека е невозможно парламентарните избори во Албанија да се одржат без учество на опозицијата. За разлика од албанскиот премиер Еди Рама, кој изјави дека парламентарните изборите ќе се одржат на 18 јуни, со или без опозицијата, неговиот коалициски партнер Илир Мета порача дека мора да се гарантира плурализмот ...

Read More »

Претседателот Бујар Нишани ги декретираше четворицата нови министри

  Претседателот Бујар Нишани ги декретираше четворицата нови министри кои беа предложени од страна на премиерот Еди Рама, министер за внатрешни работи Фатмир Џафа, министер за здравството Огерта Манастирлиу, министерка за социјална работа Олта Џачка, министер за локалната самуправа Едвард Шалси. „Во мојата оценка, кандидатурата на министерот за внатрешни работи е несоодветна, но Уставот не му дава за право на ...

Read More »

Претседателот Бујар Нишани: Албанија е во високи политички тензии

Претседателот на Албанија Бујар Нишани денска се обрати до нацијата, во врска со политичката состојба во земјата, оцени дека земјата е во високи политички тензии и додаде дека секоја тензија е штетна за одржување на избори и спроведување на реформите. Поради тоа тој упати апел до политичките партии да најдат заеднички јазик и да ги надминат меѓусебните проблеми. Нишани посочи ...

Read More »

Лидерот на Демократската партија предупреди на одлагање на изборите

Лулзим Баша лидерот на Демократската партија предупреди на можноста од одлагање на парламентарните избори, закажани за 18 јуни годинава. Не е незамисливо заради доброто на изборните стандарди, на слободните и фер избори, да се разгледа опцијата за одлагање на изборите. За нас нема значење кога ќе се одржат изборите,од значење е какви избори ќе се одржат. Изборите треба да бидат ...

Read More »

Реформите се клучот за евроинтеграциите на Албанија

  За време на посетата на Албанија, италијанскиот министер за надворешни работи Анџелино Алфано наведе дека нејзината земја ќе продолжи да ја подржува Албанија за време на европската интеграција, оценувајќи дека напорите на албанската влада мора да продолжи со спроведувањето на реформите. Министер за надворешни работи на Репблика Албанија Дитмир Бушати посочи дека “правосудната реформа е клуч за отворање на ...

Read More »

Албанската опозиција продолжува со протести

На денешниот, 24-ти ден, од протестите на албанската опозиција, лидерот на најголемата опозициска сила Демокатската партија, Љуљзим Баша порача дека на плоштад ќе останат се додека не си замине премиерот Еди Рама и неговата „корумпирана влада“. Коментирајќи ја смената на четворица министри во Владата, Баша рече дека останува и понатаму барањето на демократите  а тоа е “гарантирање слободни и фер ...

Read More »

Во Тирана нова средба на Координативниот тим на Дримскиот басен

Денеска во Тирана во рамките на ГЕФ Дримскиот проект ,се одржува работен состанок на Координативниот Тим на Проектот со националните експерти од Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора кои ќе ги изработуваат Тематските извештаи во рамките на Прекуграничната Дијагностичка Анализа на Дримскиот Басен. На состанокот ќе се утврдат начините на колектирање на податоците и  изготвување на анализите и тоа за ...

Read More »