Култура

Влатко Стефановски за првпат во Тирана

Влатко Стефановски, легенда, светско, а наше во саботата вечер, за прв пат во својата богата кариера настапи во Тирана, Албанија. На сцената, виртуозниот гитарист и автор, во својот оригинален стил донесе беспрекорни етно, рок, поп и џез звуци, во придружба на својот син Јан Стефановски – тапани и Иван Кукиќ – на бас. А, за се она пред настанот и ...

Read More »

Излезе од печат новиот број на списанието “Повод” во Сиденеј

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј после пауза од триесетина години и објавени 54 броја, повторно го издаде списанието „Повод“ наменето за литература и култура. Тоа се појави од печат и во електронска форма, двојазично, благодарение на Оштината Бејсаид ( Bayside Council, поранешен Rockdale City Council кој е збратимена со Битола) и сегашниот градоначалникот на Општината господинот Џо Авада ...

Read More »

Големиот Гане Тодоровски на страниците на светски познатото списание Circumference во превод од македонски јазик на Софија Поповска

Големиот Гане Тодоровски на страниците на светски познатото списание Circumference во превод од македонски јазик на Софија Поповска. Circumference е двогодишно списание за поезија, превод и меѓународна култура. На веб-страната на  списанието https://circumferencemag.com/most-constant-unpresence/ читаме: „Ние веруваме дека преводот е витален дел од јавниот и уметничкиот дискурс. Во печатени и онлајн изданија, објавуваме нови преводи на поезија, драма и есеи, особено ...

Read More »

Концерт на Златко Ориѓански и Фатос Ќеримај во Тирана

Вчера во организација и со финансиски средства од општина Тирана, се одржа голем концерт на двајца композитори, Фатос Ќеримај и Златко Ориѓански. Еден од Тирана, другиот од Скопје, секој со половина час своја музика, изведена од симфонискиот оркестар „Hybrid symphony“ составен со музичари од Атина, Тирана и Приштина. Ќеримај беше диригент, оркестарот изведе дел од неговата филмска музика, Ориѓански се ...

Read More »

“Љубојна“ настапи на фестивалот “Cloud rea“ во Тирана

На 06.06.2022 вечер, македонскиот состав “Љубојна“ настапи на фестивалот „Cloud rea“ во Тирана, концертот беше во коорганизација со фестивалот и Македонскиот Културно-информативниот центар во Тирана, поддржан од Општина Тирана. Како што велат од Македонскиот културен центар во Тирана, ова беше, веројатно еден од најубавите концерти на “Љубојна“ во нивната богата кариера. „Пред многубројна публика во центарот на Тирана се случи вистинско чудо, луѓето, ...

Read More »

Во Македонскиот културен центар во Тирана настапи триото ”Аперто” од Скопје и се отвори изложба на познатиот тирански сликар, Мухамет Керпачи

Во Македонскиот културен центар во Тирана на 02.06.2022 година настапи триото ”Аперто” од Скопје и се отвори изложба на познатиот тирански сликар, Мухамет Керпачи. Настанот беше во организација во Македонскиот културен центар во Тирана и винаријата “Шехи” од Тирана. Посетителите уживаа во прекрасната изведба на класични познати музички автори, вкусовите на тиранското вино и сликите од мајсторот Керпачи. Изложбата ке биде ...

Read More »

Македонија победник на 4 -то издание на Балканскиот фоклорен фестивал во Корча

Во Корча се одржа 4-то издание на Балканскиот фестивал на кој учествуваа најдобрите ансамбли, на едно вистинско празнување на традицијата. Со изведби на ора и песни од целиот Балкан, домашните и странските уметници се здружија за да ја пренесат богата култура и традиција. Шест балкански земји го промовираа своето традиционално наследство на еден фестивал, каде натпреварувањето на фолклорните групи останува ...

Read More »

Пелагониски средби 2022: Повелба за животно дело за Славе Николовски – Катин

Наградата „Повелба за животно дело“ на Пелагониските средби 2022 ќе ја добие публицистот Славе Николовски-Катин за неговиот севкупен труд и придонес во науката, културата, новинарството, религијата и општественото живеење, одлучи Советот на оваа манифестација. Наградата на Катин ќе му биде врачена на Пелагонските средби во октомври годинава. Славе Катин е голем вљубеник во својата родна Преспа и Охрид, во етничка ...

Read More »

“Невестински соништа“ од Битола и Битолско се отвори во Драч

Во организација на македонската Амбасада вчера на 18 Мај, во Драч беше отворена изложба од богатиот фундус на Националната установа „Завод и Музеј“ Битола во Драч. Изложбата „Невестински соништа, касели и ковчези“ од Битола и Битолско на авторките Мери Стојанова и Наде Геневска Брачиќ се реализираше во соработка со градоначалничката Емиријана Сако и археолошкиот музеј на Драч. Уникатноста на поставката ...

Read More »

Изложба “Невестински соништа“ од Битола и Битолско ќе биде отворена во Драч

Амбасадата на Република Македонија во Тирана и општина Драч, заедно со Археолошки музеј Драч, ве покануваат на отворањето на изложбата „Невестински соништа“, традиционални ковчези од Битола и Битолско и „Урбани носии“. Примероците од крајот на 19 век и почетокот на 20 век од Битолско, во среда на 18 мај во 19:00 часот во просториите на Археолошкиот музеј Драч. Изложбата е ...

Read More »