Култура

Пелагониски средби 2022: Повелба за животно дело за Славе Николовски – Катин

Наградата „Повелба за животно дело“ на Пелагониските средби 2022 ќе ја добие публицистот Славе Николовски-Катин за неговиот севкупен труд и придонес во науката, културата, новинарството, религијата и општественото живеење, одлучи Советот на оваа манифестација. Наградата на Катин ќе му биде врачена на Пелагонските средби во октомври годинава. Славе Катин е голем вљубеник во својата родна Преспа и Охрид, во етничка ...

Read More »

“Невестински соништа“ од Битола и Битолско се отвори во Драч

Во организација на македонската Амбасада вчера на 18 Мај, во Драч беше отворена изложба од богатиот фундус на Националната установа „Завод и Музеј“ Битола во Драч. Изложбата „Невестински соништа, касели и ковчези“ од Битола и Битолско на авторките Мери Стојанова и Наде Геневска Брачиќ се реализираше во соработка со градоначалничката Емиријана Сако и археолошкиот музеј на Драч. Уникатноста на поставката ...

Read More »

Изложба “Невестински соништа“ од Битола и Битолско ќе биде отворена во Драч

Амбасадата на Република Македонија во Тирана и општина Драч, заедно со Археолошки музеј Драч, ве покануваат на отворањето на изложбата „Невестински соништа“, традиционални ковчези од Битола и Битолско и „Урбани носии“. Примероците од крајот на 19 век и почетокот на 20 век од Битолско, во среда на 18 мај во 19:00 часот во просториите на Археолошкиот музеј Драч. Изложбата е ...

Read More »

Украина победи на Евровизија

Како и што се очекуваше, Украина е победник на изборот за песна на Евровизија. Националните жирија му дадоа повеќе на претставникот на Обединетото Кралство, но публиката го реши победникот со огромни 439 поени. Украина настапи со песната Стефанија на Калуш оркестра. Во финалната вечер настапија претставници на 25 земји, без Русија. Поради настаните во Украина, Европската радиодифузна унија (ЕБУ) уште во февруари објави дека ...

Read More »

Во Македонскиот културно-информативен центар во Тирана се промовира романот „Осмото светско чудо“ од македонскиот писател Јордан Плевнеш

Во присуство на повеќе гости од дипломатскиот кор, од јавниот и од културниот живот, меѓу кои и духовниот водач на бектешите Баба Монди, во Македонскиот културно-информативен центар во Тирана, се одржа промоција на романот „Осмото светско чудо“ од македонскиот писател и поранешен дипломат Јордан Плевнеш. На промоцијата, која помина во пријатна атмосфера, пред присутните говореше деканот на Академијата „Маруби“ од ...

Read More »

Објавена „Алгоритмеа“, прва поема „напишана“ од вештачка интелигенција според стилот на Стефан Марковски

Деновиве од печат излезе „Алгоритмеа: Евлогија за дигиталните богови“, прва поема „напишана“ од компјутерска програма, вештачкоинтелигентниот тест-софтвер Аполон СМ-165.exe. Делото на 85 страници е генерирано во лирско-епски облик според стилот на Стефан Марковски и е во издание на издавачката куќа „Полица“ на чиј штанд деновиве е достапна на годинешниов Саем на книгата. Ефтим Клетников истакнува дека станува збор за „екстраексклузивна, ...

Read More »

Првиот број на списанието за литература, култура и уметност „Современост“ за 2022 година излезе од печат

Првиот број на списанието за литература, култура и уметност „Современост“ за 2022 година опфаќа 42 прилози на 162 страници, вклучувајќи: 6 прилози проза, 6 прилози поезија, драмски текст, 6 приопштувања, 5 интерпретации, 12 вреднувања, интервју, истражување, како и 4 одбележувачки текстови посветени на четворицата знаменити македонски авторски имиња кои нè напуштија оваа година во периодот јануари/февруари: Радован П. Цветковски (1931 ...

Read More »

Изложба на Зоран Кардула во Македонскиот културно-информативен центар во Тирана

Во Македонскиот културно-информативен центар во Тирана, на 15 април беше отворена изложбата на дела од македонскиот уметник Зоран Кардула. Ова е прва изложба на Кардула во Тирана која ќе понуди 13 дела од овој уметник, графички дизајнер и сликар, предводник на генерацијата уметници чии дела се секогаш актуелни во времето. Зоран Кардула се занимава со графички дизајн над 20 години. ...

Read More »

Премиера на документарецот за Бигорски

Возљубени наши читатели, Пријатели, почитувачи, браќа и сестри, Со особена радост ве известуваме дека во петок, на 15 април, во 20 ч. ќе се одржи онлајн премиерата на новиот документарен филм за Светата Бигорска Обител, насловен како „1000 години – Сведок на Светлината“. Емитувањето на филмот ќе се одвива на националниот телевизиски канал на МРТВ, како и на официјалниот YouTube профил на Бигорскиот ...

Read More »

Заеднички историски книги на 13 земји од ЈИЕ достапни за јавноста во дигитална форма

На иницијатива на Европскиот фонд за Балкан (ЕФБ) заедничките историски книги на 13 земји од Југоисточна Европа, се повторно достапни за јавноста. Заедничките историски книги на 13 земји од Југоисточна Европа претставуваат уникатна збирка на историски извори создадена во периодот од 1998 до 2016 година од страна на повеќе од 100 историчари и 300 наставници од Македонија, Албанија, Босна и ...

Read More »