Македонци – Албанија

Голем пожар во Мала Преспа 

  Голем пожар веќе два дена беснее во атарот на селото Церје, општина Пустец, Мала Преспа. Пламените јазици уништија огромна површина дабова шума,кои се дел од нацоналнот парк „Преспа“ непристапниот терен и ветерот се дополнителен проблем. На жителите од оваа област кои настојуваат да го спречат ширењето на пожарот кон селото им помагаат и прпадниците на граничната полиција. Локланите власт ...

Read More »

Честитка од Македонско друштво „Илинден“-Tирана по повод  Успение на Пресвета Богородица

Во пресрет на утрешниот голем христијански празник Успение на Пресвета Богородица, македонското друштво „Илинден“-Тирана и огранокот за Голо Брдо, упатија честитка до Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан и до сите Македонци од православна вероисповед во Албанија и до сите Македонци каде и да се во светот. Во честитката се наведува дека празнувањето на успението на Богородица значи празнување и ...

Read More »

Македонската Алијанса со поддршка за барањето на Македонското друштво „Илинден“-Тирана за враќање на Општините Голо Брдо и Гора

Македонската Алијанса дава целосна поддршка на барањето на Македонското друштво „Илинден“-Тирана за преиспитување на територијалната и административна поделба од 2015 година и враќање на Општините Голо Брдо и Гора. Времето покажува и потврдува дека Македонците од овие региони се оставени на милост и немилост. Затоа, неопходно е да им се овозможи преку локална власт самите да управуваат со овие општини, ...

Read More »

Пазарот кај тргуват Македонците во Голо Брдо во катрстрофална состојба (ВИДЕО)

Во Голо Брдо уште продолжува традицијата на отворени пазар секој четврток се одржува пазар каде се тргува со различна стока. Различни трговци доаѓаат од градови како Елбасан, Либражд, Булќиза, Дебар и Македонија. Во Голо Брдо овој вид на пазар е стара традција, неговите услови се мизерна состојба. Трговците и купувачите велат дека таквата состојба одамна е така и уште продолжува. Производите ...

Read More »

Ставро Грозданов од село Врбник, Егејска Македонија денес во Албанија е Македонски револуционер, активист на ВМРО 

Ставро Грозданов е роден во 1886 година вo село Врбник, Егејска Македонија денес во Албанија, 5 километри од градот Билишта и 40 километри северозападно од Костур, Егејска Македонија. Во 1903 година, за време на Илинденско востание, тој бил во друштво на Пандо Клиашев, заедно учествува во битката кај село Вамбел, каде беше ранет и лекуван во Битола од страна на д-р Робев. ...

Read More »

Македонците во Албанија во село Ербеле, областа Поле, Маќелара го одбележаа Св. Преображение (ФОТО+ВИДЕО)

Актуелно Македонците во селото Ербеле, областа Поле или Долни Дебар, Албанија, кое се наоѓа во близина на македонската граница кај Дебар, на 18 – 19 август 2019 година го одбележаа големиот христиjански празник Преображение. Македонците од цела Албанија се собираат во село Ербеле областа Поле, Маќелара на 18-19.08.2019 година го одбележаа големиот Христиjански празник Преображение кај црквата Св.Преображение која датира ...

Read More »

Донирани книги за Македонците во село Ербеле, областа Полени – Маќелара (ФОТО)

Македонско друштво “Илинден”-Тирана во соработка со Културниот центар “Скрб и утеха“ од Скопје, Македонија и г-ѓа Соња Фениче, донира книги за Македонците во село Ербеле, донацјата го прими Ернест Постоли, Македонски активист од село Ербеле, областа Полени, Маќелара, книгите се на Македонски јазик за деца, и историски книги. Книгите се распределени на големиот празник Св.Преображение и дел од книгите ќе ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана бара од Владата на Албанија да се форимираат општина Голо Брдо и Гора, пет години од териториалната поделба и нема просперитет за регионите Голо Брдо и Гора

Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо беа убедени дека терториална поделба во Албанија што се спроведе во 2014 година немаше да донесе просперитет за Голо Брдо и Гора се одбележуват пет години и регионите не е подобрено ништо дури е влошено ситуацијата. Македонското малцинство во областите Голо Брдо и Гора, спојувањето на општините го смета како чекор ...

Read More »

Васил Јанкула го заобиколи Охридското езеро со трицикл продолжува да ги урива сите бариери (ВИДЕО)

„Преспанскиот херој“, Васил Јанкула продолжува да ги урива сите бариери. По кој знае кој пат вчера повторно докажа дека буквално „Сите сме исти“, што е и негово животно мото. За само еден ден со својот трицикл,иако лице со церебрална парализа, тој го заобиколи Охридското езеро, тргнувајќи од Билјани извори, преку Струга, Ќафасан, Лин во Албанија, Поградец, Свети Наум, Пештани и ...

Read More »

Претседателот Пендаровски се сретна со делегација на Македонска алијанса за европска интеграција

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари средба со Васил Стерјовски, пратеник со македонско потекло во Собранието на Република Албанија, како и со делегација на политичката партија Македонска алијанса за европска интеграција од Република Албанија. На средбата претседателот Пендаровски изрази задоволство од изборот на Стерјовски, како дел од албанското Собрание и изрази уверување дека со неговата работа ќе придонесе ...

Read More »