Македонци – Албанија

Претседателот Илир Мета во посета на Мала Преспа

Преседателот на албанија Илир Мета денска ќе престојува меѓу Македонците во Општина Пустец. Според претставниците на единствената македонска општина во Албанија, Мета ќе има непорседна средба со жителите на Пустец,а на средбата со членовите на Советот на општината ќе биде запознат со постигувањата и проблемите со кои се соочува општината. Мета ќе ја посети и црквата „Св.Архангел и Михаил“ во ...

Read More »

Цветан Мазнику 1938-2015 прв претседател на Македонската заедница во Албанија еден најголемите поборници за правата на Македонците во Албанија

7 јануари 2015 година во Тирана на седумдесет и седум годишна возраст, на големиот христијански празник Божиќ, почина Цветан Зафир Мазнику. Роден е во 1938 година во село Клење, Голо Брдо, Албанија, едно од 22-те села во оваа област. Основно образование завршил во родното село Клење, а гимназија во градот Драч. Во 1957 година ги започнал студиите на Рударскиот факултет ...

Read More »

Македонска Алијанса за Европска Интеграција (МАЕИ) упати честитка за Нова Година 2018

  Македонска Алијанса за Европска Интеграција (МАЕИ) ви честита Нова Година 2018 годиа, со желба за многу лични успеси и бериќетна година! – стои во честитката на Македонска Алијанса за Европска Интеграција (МАЕИ).

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана упати честитка за Нова Година 2018

Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо ви честита  Нова Година 2018 годиа, со желба за многу лични успеси и бериќетна година! – стои во честитката потпишана од претседателот на Македонско друштво “Илинден“-Тирана Никола Ѓурѓај и претседателот на разгранокот за Голо Брдо Или Халилај.

Read More »

Се одржа вториот Македонски Фолклорен Фестивал СОНЦЕ 2017 (ВИДЕО)

  ТВ Корча пренесува за Вториот Македонски Фолклорен Фестивал СОНЦЕ 2017 кој синоќа се одржа во Корча. Целиот фестивал ТВ Корча ќе го емитува за новогодишните празници. Исто така, фестивалот ќе се емитува и на вториот канал на државната албанска телевизија. Благодарност до сите учесници на фестивалот, до фолклорниот ансамбал “Мислешево” од Струга и уметничкиот раководител Здравко Јакимовски Банар, фолклорната ...

Read More »

Претседателот на Собранието на Република Македонија ги посети Македонците во Мала Преспа (ВИДЕО)

Во склоп на официјалната посета на делегацијата предводена од Претседателот на Собранието на Република Македонија,  Талат Џафери на Република Албанија, оствари посета на општина Пустец, Мала Преспа. Претседателот Џафери беше пречекан од страна на потпретседателот на општината, Андон Јани, претседателката на советот на округот Корча, Ана Веруши и советниците на општина Пустец, Мала Преспа. Претседателот на Собранието изрази големо задоволство ...

Read More »

Втор Македонски Фолклорен Фестивал “СОНЦЕ 2017“ во Корча

  Во организацијата на Македонскиот културен центар СОНЦЕ од Корча, во Корча ќе се одржи традиционалниот Втор Македонски Фолклорен Фестивал СОНЦЕ 2017. Фестивалот ќе се одржи на 22 декември 2017 година (петок) со почеток во 17 часот, во Салата на Медресата. На фестивалот ќе настапат фолклорни групи и пеачи од Албанија и од Македонија со богата музичка програма, меѓу кои ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ја поздрави одлуката за целодневна работа на преминот Џепиште-Требиште

Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо благодарност до владите на Македонија и Албнија граничниот премин Џепиште -Требиште да работи 24 часа Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо го поздравува одлуката донесена на заедничката седница одржена во Поградец на Владите на Македонија и Албнија  граничниот премин Џепиште – Требиште во Областа Голо Брдо да работи ...

Read More »

Премиерите на Македонија и Албанија го посетија Пустец Мала Преспа (ВИДЕО)

  Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со неговиот колега, премиерот на Република Албанија, Еди Рама, денеска беше во посета на општина Пустец, областа Мала Преспа. Премиерот Заев, придружуван од заменик претседателот на Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерката за образование и наука, Рената Дескоска заедно со премиерот на Албанија, Рама, кој беше придружуван ...

Read More »

Премиерот на Република Македонија ќе ги посети Македонците во Мала Преспа

    Претставниците на Владите на Република Македонија и на Република Албанија, ќе ја одржат заедничката меѓувладина седница на 15 декември 2017 во Поградец, Албанија. Во 14:30 часот пред хотелот Химети Палас во Поградец, премиерот Рама и владините претставници на Албанија ќе организираат свечен пречек за премиерот Заев и македонската владина делегација. Потоа, во хотелот ќе се одржи меѓувладината седница ...

Read More »