Македонци – Балкан

ОМО “Илинден“-Пирин и македонски организации во Бугарија оддржаа семакедонската прослава на Илинден во село Мусомиште

ОМО “Илинден“-Пирин и останатите македонски организации во Бугарија оддржаа семакедонската прослава на Илинден во село Мусомиште, Гоцеделчевско. Беше отслужена панихида за загинатите за слободата на Македонија, а говор одржа Димитар Иванов од Шумен. Свиреше оркестарот на Велко Попов. Фото: ОМО “Илинден“-Пирин

Read More »

Заедничка прослава на Илинден во Св. Прохор Пчињски

После подолга пауза, по повод празникот 2 Август Илинден – Денот на Републиката, Претседателот Стево Пендаровски ќе предводи државно-црковна делегација од Македонија и ќе биде на одбележувањето на празникот во манастирот Св. Прохор Пчињски, каде е одржано првото заседание на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија (АСНОМ), на 2 август 1944 година. Во делегацијата ќе бидат членови на Собранието ...

Read More »

Пападакис: Во Грција постојат неколку македонски дијалекти

Јоргос Пападакис член на централниот совет на “Виножито” партија на Македонците во Грција, го искажа незадоволството на неговите сограѓани Македонци за изјава за македонскиот јазик. Во изјавата не се спомнуваат дијалектите на македонскиот јазик надвор од границите на Македонија, што предизвика лавина незадоволство кај македонските малцинстав во Грција, Бугарија и Албанија. Во изјава за Алфа ТВ, Јоргос Пападакис го искажа ...

Read More »

Прослава на националниот празник „Илинден“ во организација на Заедницата на Македонците во Хрватска

Во организација на Заедницата на Македонците во Република Хрватска и Македонското културно друштво „Илинден“ од Риека, денеска, во Општина Локве при Приморско-горанската жупанија, ќе се одржи централната прослава по повод најголемиот македонски национален празник „Илинден 1903-2022“. Како што информираат организаторите, настанот ќе се случува во Парк шумата „Голубињак“ во Горски Котар, Општина Локве, а во рамки на програмата предвидени се ...

Read More »

Граничниот премин Стрезимир – Рестелица во областа Гора кон Македонија, од 20 јуни до 15 септември ќе биди отворен

Во согласност со одлуките на Владите на Македонија и Косово повторно е отворен, привремено во летниот периот, граничниот премин Стрезимир- Рестелица на Македонско – косовската граница . Оваа за Радио Слободна Европа го изјави владиниот повереник на општина Маврово – Ростуше Медат Куртовски кој додаде дека преминиот ке биде отворен до 15 септември. ,, Отварањето на овој премин за два ...

Read More »

Во Грција организација од Лерин почнува со бесплатни онлајн курсеви по македонски јазик

Центарот за македонски јазик во Грција е новоформирана невладина организација која се обидува да го заштити и промовира македонскиот јазик во Грција. Од денеска Центарот почнува со бесплатни онлајн курсеви по македонски јазик за почетници. Курсот е наменет за граѓаните на Грција кои имаат малку или немаат воопшто познавање на стандардниот македонски јазик, за сите возрасни групи. Сите лекции се достапни во ...

Read More »

Македонските организации во Бугарија протоколот не ги штити интересите на македонското малцинство

Mакедонските организации во Бугарија реагираат за Протоколот меѓу Македонија и Бугарија потпишан на 17 јули 2022. Протоколот, велат, не е реципрочен, ниту е рамноправен. Не ги штити интересите ниту на македонското малцинство, ниту на македонската нација, ниту на Република Македонија. Реакцијата ја пренесуваме интегрално: „Протоколот не е реципрочен, ниту е рамноправен. Не ги штити интересите ниту на македонското малцинство, ниту ...

Read More »

Честика од партијата “Единствена горанска партија“ по повод Курбан Бајрам

Во име на партијата “Единствена горанска партија“ на сите припадници на Македонско-Горанската заедница на Косово и сите Муслимани им го честитам Курбан Бајрам! Како и секогаш, Бајрам носи радост во нашите домови. Сакајќи да ги поминеме деновите на Бајрам со радост и бериќет, наша должност е да продолжиме да бидеме внимателни и да се придржуваме кон потребните препораки за зачувување на здравјето ...

Read More »

Наскоро македонски центар во Благоевград

Не постојат законски пречки за реализација на идејата за отворање македонски културен клуб во Бугарија. Македонците од Бугарија имаат легитимно право да бараат помош од Македонија како нивна матична држава. Отворањето македонски културен клуб и центар е само еден конкретен пример дека Македонците од Бугарија може легално да си побараат помош од Македонија за потребите на споменатиот проект. Токму отворањето ...

Read More »

Бугарската офанзива од позиција на членка на ЕУ за национално обезличување на Македонците продолжува на Косово

Бугарската офанзива од позиција на членка на Европската Унија за национално обезличување на Македонците продолжува на Косово. Откако во 2017 година, со помош на уцени кон Владата на Република Албанија, Бугарија успеаја да вметне непостоечко бугарско малцинство во Албанија, на ред е Косово. Со децении, во областа Гора во Косово живеат Македонци, но сега за потребата на бугарските интереси тие ...

Read More »