Македонци – Балкан

Солун и Серес во целосен двонеделен карантин

Во Солун и Серес, Егејска Македонија од утре наутро се воведува целосен карантин, со дозволено движење за граѓаните само со испратена смс порака, полициски час од 21 до пет часот наутро, забрана за меѓународни и домашни летови, а единствено отворени ќе бидат само училиштата, јави дописничката на МИА од Атина. Новите мерки ќе бидат во сила следните две седмици, а ...

Read More »

Македонското шеснаесет-зрачно сонце е поставено во Собранието на Покраината Војводина

Македонското шеснаесет-зрачно златно жолто сонце на црвена основа е службено знаме на Македонците во Србија! Македонското шеснаесет-зрачно златно жолто сонце на црвена основа е поставено заедно со знамињата на сите етнички заедници во Србија што се организирани со национални совети, во Собранието на Покраината Војводина во Нови Сад.

Read More »

Србија формира министерство за човекови и малцински права 

Во српскиот парламент стигнат е Предлог-закон за министерства, кој предвидува Владата на Србија да добие уште три нови ресори – Министерство за човекови и малцински права и социјален дијалог, Министерство за семејна грижа и демографија, како и Министерството за грижа на селата. Собранието за нацрт-законот ќе расправа по итна постапка во сабота, на 24 октомври, за да може да се ...

Read More »

Македонско-Горанската заедница на Косово – дел од владиниот пакет од 2 милиони евра помош за малцинствата

Владата на Косово ќе додели пакет помош од 2 милиони евра за малцинските национални заедници кои што ќе се одобруваат преку Канцеларијата за заедници, предводена од Иван Милојевиќ, од Кабинетот на Премиерот. Македонско-Горанската заедница на Косово ќе биде дел од пакетот помош  што ќе се додели за правни лица, како и за невладиниот сектор загрозени од пандемијата Ковид 19. На следниотт линк ...

Read More »

Копретседателот на партијата на Македониците во Бугарија, ОМО “Илинден” – Пирин, Стојко Стојков бара македонските власти да не попуштат пред уцените од Бугарија

Копретседателот на партијата на Македониците во Бугарија, ОМО “Илинден” – Пирин, Стојко Стојков, бара македонските власти да не попуштат пред уцените од Бугарија која се заканува со блокада на преговорите со ЕУ. „Мислам дека Бугарија се надева да ја уцени и изнуди Македонија да направи фатални и непоправливи отстапки преку заканата со блокада. Проблемот за Бугарија е што таа не ...

Read More »

Советот на Европа бара од Бугарија да отвори дијалог со припадниците на македонското малцинство

Правната рамка за остварувањето на културните, јазичните и партиципативните права на малцинствата во Бугарија останува стесната, така остануваат проблемите во однос на средното образование за Ромите и квалитетот на образованието, говорот на омраза во јавниот дискурс често останува неказнет, јави дописникот на МИА. Ова се наведува во извештајот и мислењето на Советодавниот комитет на Советот на Европа за Рамковната конвенција ...

Read More »

Македонски здруженија во Бугарија го слават Македонското востание (ФОТО)

Со народни собири Македонците од Пиринска Македонија го одбележуваат и Македонското востание, како што тие го именуваат Кресненското востание. Македонцското непризнато малцинство во Бугарија денеска одбележува и 142 годишнина од Кресненското востание, односно како што тие го именуваат Македонското востание. Со едноминутен молк во чест на востаниците, венци цвеќе на спомениците, со панихида и народни собири одбележан е овој празник ...

Read More »

Европарламентот со резолуција ја критикува власта во Бугарија за македонското малцинство во Бугарија

Европратениците изгласаа резолуција со која ја изразуваат својата „недвосмислена поддршка за бугарскиот народ во нивните барања и легитимни аспирации за правда, транспарентност, одговорност и демократија“, јави МИА од Брисел. Во резолуцијата се повикуваат бугарските власти на спроведување на релевантните пресуди на Европскиот суд за човекови права, при што  се наведени и пресудите кои се однесуваат на неможноста на македонското непризнато малцинство ...

Read More »

Посета на градоначалникот Радојичиќ на Сојузот и здруженијата на националните малцинства

На иницијатива на претседателот на Сојузот на национални малцинства на Република Српска, Фрањо Ровер, во понеделникот, на 5 октомври, беше организиран работен состанок помеѓу претставниците на Сојузот и Здружението на национални малцинства и градоначалникот на Бања Лука, Игор Радојичиќ. По овој повод, градоначалникот Радојичиќ ја пофали работата на сите здруженија во претходниот период, иако сегашната епидемиолошка состојба во тековната година ...

Read More »

Совет на Европа до Бугарија: Да не се забрануваат здруженијата на македонското малцинство

Комитетот на министри ја повика бугарската влада „да упати порака и да ги продолжи своите напори за подигање на свеста дека на здруженијата чија цел е да се постигне ‘признавањето на македонското малцинство во Бугарија’ не треба да им се забранува да се регистрираат поради целите на здруженијата и средствата за нивно постигнување, што е спротивно на пресудите на Европскиот ...

Read More »