Македонци – Балкан

Културното здружение „Кирил и Методиј“ во Грција на суд

Македонците од Ираклеа, Серско, Егејска Македонија основале културно здружение „Кирил и Методиј“ и веднаш по регистрацијата добиле покана за на суд, каде што сега треба да докажуваат дека имаат право да формираат такво здружение. За да го избегнат поимот „македонски јазик“, Македонците од Ираклеа (Долна Џумаја), Егејска Македонија во регистрацијата напишале дека здружението меѓу другото ќе се грижи и за ...

Read More »

СМК апелира до Македонците по род со хрватско државјанство да ја поддржат кандидатурата на Маријана Петир за пратеник во Европскиот Парламент

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) апелира до Македонците по род со хрватско државјанство, да ја поддржат кандидатурата на Маријана Петир за пратеник во Европскиот Парламент на престојните избори и нејзината независна листа. Маријана Петир е голем пријател на Македонија, достојно ги брани неотуѓивите и неприкосновени права на самоопределување и самоидентификација на Македонскиот народ и не е член на политичка партија. Потписите ...

Read More »

Пападакис: Ако Македонците се откажат од Макдонците од Егејска се откажуваат од самите себе

Откажување од малцинството Македонци кои живеат во Грција е лошо за Македонија, вели во изјава за Фактор, Јоргос Пападакис, претставник на македонската партија во Грција, Виножито и член на Европската слободна алијанса ЕФА. Лично сметам дека современа Република Македонија и македонскиот народ на може да постои без Македонците во Егејска Македонија. Откажување од нив е откажување од самиот себе, вели ...

Read More »

Грчката црква не дозволува литургии на Македонски јазик во Егејска Макдонија

Грчкиот Синод не дозволува литургии на македонски јазик за Македонците во Грција. Преку писмо испратено вчера до екуменскиот патријарх Вартоломеј реагираат да го отфрли барањето на како што наведуваат „самопрогласените Македонци“ во грчките цркви да се богослужи на македонски јазик. Тамошните медиуми наголемо пишуваат дека Грчкиот Синод по писмото кое го доставила партијата која ги застапува Македонците во Грција „Виножито“, ...

Read More »

ЕУ: Македонско малцинство признато во Романија, но не и во Бугарија и во Грција каде Македонците ги има најмногу

Македонскиот јазик е еден од официјалните малцински јазици во земјите членки на ЕУ, поточно тој е признаен, исто како и македонското национално малцинство во Република Романија, јавува дописникот на МИА од Стразбур. Во рамките на изложбата поставена во Европскиот парламент, наспроти хемисиклот каде се оддржуваат пленарните сесии, поместена е мала изложба за мултијазичноста во земјите членки на Европската Унија. Така ...

Read More »

Македонскиот јазик и Македонско национално малцинство признато во Романија

Мекедонскиот јазик е еден од официјалните малцински јазици во земјите членки на ЕУ, поточно тој е признаен, исто како и македонското национално малцинство во Романија, јавува дописникот на МИА од Стразбур. Во рамките на изложбата поставена во  Европскиот парламент, наспроти хемисиклот каде се оддржуваат пленарните сесии, поместена е мала изложба за мултијазичноста во земјите членки на Европската Унија. Така на паното посветена на ...

Read More »

Поурдас: Преставник на младите на Партијата на Македонците во Грција „Виножито“ учестуваше на конференција во Велс

Софиа Поурдас заменик на младите на Партијата на Македонците во Грција „Виножито“ учестуваше на пролетната конференција на партијата Plaid Cymru во Велс, каде го преставник на Партијата на Македонците во Грција „Виножито“ ” Шанса да покажеме интернационална солидарност со луѓето од Велс кој секогаш ќе бидат дел на европската фамилија. Ќе продолжиме да се бориме против Brexit кој ќе ги проведи и најмладите генерации” – напиша на ...

Read More »

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Македонија се сретна со преставници на Македонско национално малциство во Србија

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Република Македонија, Виктор Димовски на 18 и на 19 март 2019 година престојуваше во работна посета на Република Србија. Државниот секретар Димовски за време на посетата се сретна и со претставници на Македонското национално малциство во Република Србија, на средбата беше претседателот на Националниот совет на Македонско национално малциство во Република Србија, ...

Read More »

Мелник, Пиринска Македонија: Семакедонски собор во спомен на 104 годишнината од убиството на Јане Сандански 

На 21 април 2019 година во градот Мелник, Пиринска Македонија, ќе се одржи Семакедонски собор во спомен на убиството на Јане Сандански. Организатори на Семакедонскиот собор се ОМО Илинден Пирин, весникот “Народна волја“, Македонското меѓународно движење за човекови права од Канада, Австралиско-македонскиот комитет за права на човекот, Сојузот на репресираните Македонци и билтенот “Македонски глас“. На Семакедонскиот собор поканети и ...

Read More »

Грчки професор Јоргос Бабињотис: Опасно е да се признае Македонски Јазик во Грција

Преку грчки медиуми ректорот на универзитетот „Македонија“ во Солун индиректно го одби барањето на Партијата на Македонците во Грција “Виножито”, за изучување на македонскиот јазик. Паралелно со ова грчки професори предупредуваат дека признавањето на македнскиот јазик во Договорот од Преспа е опасна грешка, затоа што тоа „може да значи и признавање на македонскиот јазик кој не постои“. Ректорот на универзитетот во ...

Read More »