Македонци – Свет

Македонците од Европа протестираа пред Европската комисија во Брисел

Македонци од дијаспората во Европа, попладнево со мирен протест пред зградите на Европската комисија и на Европскиот совет го кренаа својот глас за унитарна Македонија и против, како што порачаа, евробирократијата која сака да и ја одземе самостојноста и унитарноста на македонската држава. Македонци од Швајцарија, Германија, Франција,  Италија,  Холандија,  Белгија и  Луксембург, поднесоа декларација до Европската комисија, во која ...

Read More »

Македонска вечер во Париз

Вечерва во организација на Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации Иналко во Париз и Амбасадата на Република  Македонија во Франција, се одржува македонска вечер, јавува дописникот на МИА од Париз. На настанот ќе се претстават студентите по македонски јазик од институтот, преку читање поезија и проза на македонски јазик и преку музичка изведба на македонски народни песни. На програмата ...

Read More »

Македонското здружение Аминта организира “Ден на Македонија” во Италија

  Новоформирано Здружение на нашинците кои живеат и работат во градот Виторио Венето и неговата околина во Италија, достоинствено го претставија нематеријалното културно богатство на нашата земја како и гастрономските специјалитети на Македонија. Здружението „Аминта“, а со поддршка на асоцијацијата на граѓански здруженија од градот, која во себе вклучува 47 организации, го организираа „Ден на Македонија“, настан кој имаше хуман карактер. „Секако ...

Read More »

Македонски културни денови во Данска

Со цел чување и негување на македонските културни, традиционални и историски вредности како и зајакнување на комуникацијата помеѓу македонските иселеници во Кралство Данска и Република Македонија, во организација на Групата за промоција на македонските вредности во Кралство Данска предводена од г-ѓа. Силвана Миленкова и г-дин. Пеце Димитријевски во периодот од 05 – 08.05.2017 година беше организирана културна Манифестација ,,Македонски културни ...

Read More »

Се одржа 11 традиционален Македонски пролетен фестивал во Маниса – Турција

Во организација на Македонското друштво во Маниса, во централната градска општина Јунус Емре во градот Маниса, се одржа 11 традиционален Македонски пролетен фестивал. Фестивалот ги афирмира македонскиот фолклор и култура на Македонците доселеници по потекло од Македонија. Покровител и гостин на Фестивалот е градоначалникот на општината Јунус Емре Мехмет Черчи кој ги поздрави присутните и заигра македонско оро со учесниците ...

Read More »

Ден на Македонска култура во Копенхаген

Со цел зачувување и негување на македонските културни и историски вредности и традиции, како и зајакнување на комуникацијата помеѓу македонските иселеници кои живеат во Данска и татковината Македонија, Групата за промоција на македонските вредности во Данска, како носител на проектот, организира манифестација насловена “Ден на македонската култура“. Манифестацијата “Ден на македонската култура” ќе се одржи на 6 мај во Копенхаген, ...

Read More »

Втора семакедонска средба за обединување на Македонската заедница во Швајцарија

Во организација на Македонската православна црковна општина “Свети Наум Охридски“ од Тринген под претседателство на Ванчо Соларов, Македонската православна црковна општина “Сите Македонски Светители“ од Лозана под претседателство на Дејан Аџијоски и Македонската православна црковна општина “Света Богородица“ од Локарно под претседателство на Трајко Ковачев, на 7 мај 2017 година во Берн, со почеток во 16.00 часот на Waldeckweg 2, ...

Read More »

ОМД: Дејствувањето на Конгресната Група за Македонија е од витално значење за зацврстување на Американско-Македонските односи

  Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) ги поздравува напорите на Конгресната група за Македонија и Македонските Американци (во понатамошниот текст дефинирани како “Македонската Група”), кои се од клучно значење за зацврстување на Американско-Македонските билатерални и стратешки односи. Над 30 членови на Конгресот кои вклучуваат Републиканци и Демократи, се дел од Македонската група, чија идна посета на членовите во Македонија како основа ...

Read More »

Обединетата Македонска Дијаспора апелира воздржување од насилство во Македонија

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) апелира до граѓаните на Република Македонија да се возржат од насилство. Насилството не е решение и води до загрозување на иднината, слободата и стабилноста на Македонија. Единствено и демократско решение за излез од кризата е дијалог помеѓу сите политички партии, а не ескалирање на ситуации како денешната во Собранието со изборот на Талат Џафери за Претседател ...

Read More »

ММДЧП: Зошто Доналд Трамп дозволува политиката на Обама и Хилари за Македонија да создава хаос?

Претседателот Трамп прави нешто што е многу не ТРАМПистично. И тоа е нешто што загрижува. Тој дозволува политиката што ја спроведуваше администрацијата на Обама и Хилари да продолжи во иста насока, наместо да спроведува своја политика. Републиканците направија добар потег што во рамките на Конгресот започнаа истрага за грешки кои што во континуитет се случуваат од вработени во владиниот сектор, ...

Read More »