Македонци – Свет

Формирано Канадско-Македонска парламентарна група за пријателство во Канада

Со инициатива на Амбасадата на Република Македонија во Канада и Македонскиот Амбасадор во Канада, Тони Димовски на 26 ти Октомври, 2017 година во Отава, Канада се формира Канадско-Македонска Парламентарна Група за пријателство. На одржаната инаугуративна седница земаа учество повеќе претставници на Парламентот на Канада, а исто така почесни гости беа повеќе значајни и видни личности од Канада со македонско потекло. ...

Read More »

Голем интерес за македонска настава во Франкфурт

Македонското културнo и спортско друштво – MKSV Makedonija Frankfurt e.V во Франкфурт, Сојузна Република Германија, наставата по македонски јазик во Франкфурт предизвика голем интерес во кај Македонската заедница во Франкфурт. Горди сме на големата посететеност на часовите за деца по македонски јазик, наставата се одржува секој петок од 15:00 до 16:30 часот.

Read More »

Претседателот на Македонија оствари средба со преставници на македонската дијаспора во Велика Британија

Претседателот на Република Македонија Д-Р Ѓорге Иванов во рамки на работната посета на Обединетото Кралство на Велика Британија и Ирска, во Лондон оствари средба со преставници на македонската дијаспора во просторите на Македонската амбасада во Лондон. На средбата Претседателот на Република Македонија Д-Р Ѓорге Иванов се запозна со тековните активности на македонската заедница Обединетото Кралство на Велика Британија и Ирска во ...

Read More »

Македонска делегација на посета на Македонската заедница во Пакистан

Македонска делегација престојува во повеќедневна посета на Македонската заедница во Хунза во пријателски Пакистан. Во состав на македонската делегација се: Ѓорѓија Џорџ Атанасовски претседател на Македонскиот Светски Конгрес од САД, истовремено и почесен претседател на Светскиот Македонски Конгрес; македонскиот музички виртуоз Горан Алачки; и претседателката на Одборот за Македонците во Хунза – Пакистан, Марина Дојчиновска. Македонската делегација ги продлабочува традиционални ...

Read More »

ММДЧП: Македонските локални избори полни со изборни нерегуларности

Македонските локални избори од 15-ти октомври 2017 година беа полни со изборни нерегуларности предизвикани од САД. Изборните резултати би можеле да се прифатат како демократска волја на гласачите кога изборите би биле мирни, чесни и транспарентни. Но, не беа. Независниот кандидат за градоначалник на Кичево беше застрелан и убиен зашто се осмели да се кандидира против заеднички кандидат на СДС ...

Read More »

Синовите на Битов добија македонски пасоши

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) информира дека деновиве генералниот конзул на Република Македонија во Торонто, Јовица Палашевски, подели македонски пасоши на синовите на познатиот покоен бизнисмен, влијателен лобист за македонската кауза, како и долгогодишен бенефактор на ОМД, Џон Битов. Следејќи го примерот на својот покоен татко и браќата Битов добија македонско државјанство. Покојниот Џон Битов би бил горд на своите синови ...

Read More »

ОМД бара од Трамп да помогне за членство на Македонија во НАТО

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) во писмо до американскиот претседател Доналд Трамп бара тој да се заложи за членството на Македонија во НАТО за време на претстојната средба со премиерот на Грција, Алексис Ципрас, во Вашингтон. Од воспоставувањето на дипломатските односи во 1995 година САД ја поддржуваат Република Македонија во своите напори за целосна евро-атлантска интеграција. Република Македонија, од друга страна, ...

Read More »

Тројца македонски маратонци го трчаа маратонот во Чикаго

Вчера (8 октомври) на улиците на Чикаго се трчаше јубилејниот 40. маратон во овој град. Патеката со должина од 42.195 километри ја истрчаа над 46.000 маратонци од повеќе од 100 земји. Македонија имаше тројца претставници: Атанас Наумов, Ангел Арнаудов и Стевица Чарапиќ. Тројцата успешно ја завршија трката, а најдобар резултат забележа Наумов, кој го истрча за 3 часа, 36 минути ...

Read More »

Македонското здружение “Аминта” амбасадор на Македонија во Италија

    За речиси две години успеваме да се доближиме до врвот на влијателните асоцијации во северниот дел на Италија, чест ни е да се пофалиме дека сме рамо до рамо со нашите колеги од Камени мост, кои долги години работата со иста намера, вели претседателот на оваа организација Лазороски Саве!! Неописливо е чувството кога на стадионот во Торино каде ...

Read More »

Преговорите за името со Грција се закана за опстанокот на Македонија

Честитки за Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) за успешно започнатата кампања „Нашето име е Македонија“, која вклучува билборди во Скопје, Битола, Тетово, а наскоро и други градови во Македонија, со понатамошно додавање на реклами на телевизија, радио, во весници и на интернет. Целосно го поддржуваме повикот на ММДЧП за итно запирање на преговорите за името со Грција. Членот ...

Read More »