Македонци – Свет

Координативното тело на Македонците во светот: Прекинување на преговорите и поништување на договорот со Бугарија

Како реакција кон недоличните барања на бугарската дипломатија за ревидирање на македонската историја, јазик и постоење како посебен народ, Македонците во светот повикуваат на прекинување на сите преговори со Бугарија поврзани со идентитетски прашања. Секоја негација на македонскиот јазик, историја и идентитет од страна на соседите повлекува морална, национална и лична одговорност на Македонецот во одбраната на истите. Македонците во ...

Read More »

ЕУ мора да го осуди расизмот врз Македонците од страна на Бугарија и Грција

Бугарија го следи примерот на ЕУ членката Грција, која прва и наметна услови на Македонија за да ја принуди да си го промени името, и сега и таа бара Македонија и Македонците да си ги сменат историјата, идентитетот, да прогласат дека се всушност „Бугари по потекло“, дека македонскиот јазик е „бугарски дијалект“ и целосно да се откажат од македонското малцинство ...

Read More »

Македонското меѓународно движење за човекови права од Канада ги осудува постојаниот прогон и заканите против новинарите

Македонското меѓународно движење за човекови права ги осудува постојаниот прогон и заканите против новинарите од Република Македонија. Критичарите на режимот на Зоран Заев, како што е Александар Митовски, уредник на интернет страницата Инфомакс, редовно се соочуваат со закани и кривичен прогон. Митовски беше осуден на шест месеци затвор, условно преку две години, затоа што објави важни – и јавни – ...

Read More »

Претседателот на ММДЧП Бил Николов се сретна со преставници на МНР на Канада побара осуда на принуденото преименување на Македонија

Претседателот на Македонското Меѓународно движење за човекови права Бил Николов се сретна со Дејвид Спрул и Ендрју Тарнер, генерален директор и заменик директор на одделенито за Европски и Евроазиски Прашања на министерството за Надворешни Работи на Канада и побара веднаш да се повлече непромислената канадска поддршка за принудното преименување на Република Македонија. Николов изјави дека канадската политика на „евро-атлански интеграции“ ...

Read More »

Даниел Мусовски, Македонски иселеник од САД прифати да игра за Македонија

Даниел Мусовски, 24-годишниот напаѓач на Лос Анџелес, една од најдобрите екипи од американската лига МЛС, прифати да игра за македонската репрезентација и ќе биде повикан за ноемвриските натпревари на нашиот најдобар национален тим. Селекторот Игор Ангеловски го контактираше фудбалерот со македонско потекло и доби потвден одговор околу неговиот настап во дресот на македонската репрезентација. Доколку административно се помине во најдобар ...

Read More »

Дебата од серијалот “Дијаспората за Македонцките Работи”- 3та Епизода (ВИДЕО)

Трета епизода од серијалот дебати “Дијаспората за Македонцките Работи“ во организација на “Македонски Национален Совет“ и “Ние Сме Македонија“. Низ повеќе епизоди, ја отвораме темата за македонската дијаспора: за предизвиците и проблемите со кои се соочува македонското иселеништво и македонското национално малцинство (МНМ), за нефункционалноста на македонската дипломатија во однос на иселениците и МНМ, за незаинтересираноста на македонските институции за ...

Read More »

ММДЧП му изразува поддршка на Ден Масин, горд Македонец во Канада

Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) ги повикува сите Канаѓани со македонско потекло да го поддржат Ден Масин, горд Македонец во Канада, кој се кандидира во изборната единица Симко Норт во Онтарио. Масин е кандидат за номинацијата на Конзервативната Партија, но ние во ММДЧП подвлекуваме дека му изразуваме поддршка како на поединец, во согласност со нашиот став дека било ...

Read More »

Македонскиот клуб “Илинден” во Лаатцен-Хановер на своите членови им подели членски книшки (ФОТО)

На 2 октомври годинава Македонскиот клуб “Илинден” во Лаатцен-Хановер на своите членови им подели членски книшки. Во просторите на Македонска заедница во Хановер се одржа свечена седница на која претседателот на Македонскиот клуб “Илинден”, Живко Лазаров ги информира членовите за сите активности што ги превзема клубот. Присутноста на свечената седница покажа дека меѓу Македонците во Лаацен Хановер има голем интерес ...

Read More »