Македонија

Рускиот амбасадор во ЕУ: Русија би можела да и понуди алтернатива на Македонија

Рускиот амбасадор во ЕУ Влаимир Чижов изјави дека неговата земја би можела да понуди алтернатива за Македонија, Западен Балкан и било која друга земја, бидејќи „секогаш постои алтернатиа на евроатлантските интеграции“ Запрашан во разговор со одбрани новинари за тоа какво е влијанието на Русија во Македонија, во однос на влијанието на Западот, кое вклучува и финансирање од ЕУ, Чижов во ...

Read More »

Повелба на Република Македонија на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата

Сообраќајот е нераздвоен дел од нашето секојдневие. Патиштата и пругите се артериите на нашата економија, без кои економскиот напредок е незамислив. Но, покрај бројните економски придобивки, сообраќајот носи и одредени ризици по безбедноста на неговите учесници – возачите, патниците и пешаците. Веќе 55 години со овој сериозен предизвик се бори Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот. Пред малку чувме дел ...

Read More »

Грција ја поддржува унитарноста на Република Македонија

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас синоќа упати предупредување против оние кои „размислуваат и сонуваат за дестабилизација на Балканот“ и менување на границите. Грција – и ова, исто така, се однесува на нашиот северен сосед – е цврсто во корист на стабилноста во регионот. Ние сме цврсто во корист на унитарноста на Македонија, ние сме единствените кои дури ни ...

Read More »

Денеска се одбележуваат 114 години од смртта на Македонскиот револуционер Гоце Делчев

Гоце Делчев е роден на 4 февруари 1872 во Кукуш, Егејска Македонија идеолог, организатор и водач на македонското револуционерно национално ослободително движење во крајот на XIX и почетокот на XX век. Бил рожба на својата епоха, кој го изразувал стремежот на македонскиот народ за ослободување од отоманското ропство. Загина во предвечерието на Илинденското востание на 4 мај 1903 година во ...

Read More »

Министерството за надворешни работи на Турција чувствува загриженост од политичката криза во Македонија

  Турското министерство за надворешни работи соопшти дека чувствува загриженост од политичката криза во Република Македонија. Во писменото соопштение издадено од Министерството за надворешни работи на Турција се истакнува дека во Република Турција веќе извесен период се чувствува загриженост поради долгата криза која продолжува во Македонија, со која Република Турција негува добри и пријателски односи уште од времето на нејзиното ...

Read More »

Пристигнаа првите холандски туристи во Охрид

  Пристигна првиот сезонски лет со 180 патници на охридскиот аеродром Свети Апосотол Павле. Со воден мост ,традиционална македонска закуска беа пречекани гостите кои деновиве ќе одмараат на брегот нa охридското езеро. Оваа летна сезона се очекува да слетаат 183 авиони од Амстердам кои ќе донесат 30  илјади холандски туристи. Надлежните очекуваат зголемување на бројот на гостите од европските дестинации ...

Read More »

Ќе се одбележи Денот на реката Дрим во сабота

Денот на реката Дрим се прославува во сите суб-басени и држави под покровителство на Координираната акција за Дрим – CORDA и Дрим Кор групата. Основната цел на Денот на реката Дрим е да ја подигне свеста на локалните заедници и на пошироката јавност за важноста од одржливо управување на басенот на реката Дрим и зачувување на неговиот екосистем. За одбележувањето на ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оствари средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска заедно со Никола Попоски, Никола Тодоров, Трајко Велјановски, Владимир Ѓорчев и Александар Николоски оствари средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји. На средбата од страна на ВМРО-ДПМНЕ беа соопштени ставовите за најновите случувања, политичката ситуација и аспектите за излез од нејзе. Од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов го прими заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на САД

На средбата се разговараше за новонастанатата политичка состојба и за можностите за нејзино надминување во согласност со Уставот и со законите на Република Македонија. Македонскиот претседател го осудува секое политичко и физичко насилство во Република Македонија и истакна дека единствено преку дијалог мора да се бараат решенија. Претседателот Иванов подвлече дека доколку постои вистинско лидерство од претседателите на парламентарните партии, ...

Read More »

Папата Франциск се молеше за мир во Македонија

  Апел за мир во Република Македонија доаѓа и од Папата Франциск кој на плоштадот Свети.Петар во Ватикан ги повика собраните верници да се молат за мир на оние чии држави поминуваат низ тешки моменти. Исто така Франциск повика на пронаоѓање „мирни решенија“ за решавање на сите насилства за доброто на граѓаните. Ајде да и ги довериме на Блажената Дева ...

Read More »