Спорт

Македонија: Сашко Кедев го освои врвот Нанга Парбат во Пакистан

Алпинистот и кардиолог, Сашко Кедев утрово заедно со уште деветмина планинари го освои врвот Нанга Парбат висок 8.125 метри, на планинскиот масив Каракорум во Пакистан, јавува „Nepal News“ Станува збор за деветтиот највисок врв во светот. Кардиологот Кедев ги има освоено највисоките врвови на сите седум континенти, меѓу кои и Еверест, во 2009 година.

Read More »

Македонските кошаркарски јуниори триумфираа над Израел

Македонската машка кошаркарска репрезентација до 18 години со победа го заврши настапот на Меѓународниот турнир „Боби Петковски“, совладувајќи го во третото коло Израел со убедливи 82-59. Избраниците на селекторот Андреј Апостолски Лечиќ во претходните две кола на турнирот во Гевгелија претрпеа пораз од Грција (66-93), а ја совладаа Црна Гора (70-67). Победничкиот пехар на второто издание на Меѓународниот турнир „Боби ...

Read More »

Сребро за Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски на Европските игри во Краков

Македонија го освои првиот медал на Европските игри во Краков, Полска, откако нашиот најдобар Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски загуби во финалето во категоријата над 83 килограми, губејќи со 2-0 од британскиот ривал Кејден Луис Канингем. Со ова се комплетираше фантастичниот настап на сребрениот од Олимпијадата во Токио, а Георгиевски на патот до финалето ги совлада Италијанецот Матија Молина и Украинецот Андриј Харбар.

Read More »

Почина легендарниот бразилски фудбалер Пеле 

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле почина на 82-годишна возраст. Едсон Арантес до Насименто – Пеле беше еден од најдобрите фудбалери на сите времиња. Смртта ја потврдил неговиот агент Џо Фрага. Пеле освои рекордни три титули на светските првенства и стана една од најистакнатите спортски фигури во минатиот век. Од 2021 година се лекува од рак на дебелото црево, а последниот месец ...

Read More »

Аргентина е светски шампион

Аргентина е новиот светски шампион откако во трилер финале против Франција славеше по изведување на пенали со 4-2, откако по 120 минути натпреварот заврши без победник 3-3. Првата шанса ја имаше Аргентина во 10. минута кога Де Пол биеше од 20-тина метри, а неговиот удар беше одбиен во корнер. Нова шанса „гаучосите“ имаа во 17. минута кога Ди Марија биеше ...

Read More »

Хрватска го освои третото место во Катар, го победи Мароко 2:1

Хрватска го обезбеди третото место на Светското првенство во Катар, откако вечерва ја совлада репрезентацијата на Мароко со резултат 2-1. Јошко Гвардиол со глава го постигна својот прв гол на Светското првенство во седмата минута, но Ахраф Дари со глава израмни само една минута подоцна. Сепак Хрватите го имаа последниот збор уште во првото полувреме кога Мислав Орсиќ од далечина ...

Read More »

Македонија домаќин на Eвропското ракометно првенство

Македонската куќа на ракометот, во присуство на претставници од Европската ракометна федерација (ЕХФ), македонските ракометни клубови, спортски работници, Агенцијата за млади и спорт и секако медиумите, денес во спортскиот центар „Борис Трајковски“ симболично го означи почетокот на ракометното првенство за женски сениорки, ЕХФ ЕУРО 2022 кое ќе се одржува од 4 до 20 ноември годинава во Скопје, Љубљана, Целје и ...

Read More »

Петто место за македонските младинци на ЕХФ шампионатот

Македонската машка младинска ракометна репрезентација триумфираше попладнево над Украина со 26-23 (13-11) во натпреварот за петтото место на ЕХФ шампионатот во Варна. Во израмнет дуел со противник против кој избраниците на Бранко Ангеловски ремизираа во групната фаза, „црвено – жолтите“ дојдоа до победата со подобра игра во завршницата. Македонските ракометари имаа предност од два гола на полувреме (13-11), но Украинците ...

Read More »

Македонскиот борач Нуров освои злато на Медитаранските игри во Алжир

Македонскиот борач Магомедгаџи Нуров го освои златниот медал на Медитеранските игри во Оран, Алжир. Тој вечерва по голема борба го победи Фејзулах Актурк од Турција со резултат од 4:3. Извонредниот Нуров иако губеше со 3:0, со два слични зафати направи резултатски пресврт. Најпрво намали на 3:2, а потоа, на две секунди пред крајот успеа да ја обезбеди победата и златниот ...

Read More »

Ракометната репрезентација на Македонија убедливо над Грција во Алжир (39-21)

Ракометната репрезентација на Македонија на одличен начин ги отвори Медитеранските игри „Црвено-жолтите“ убедливо славеа над Грција на премиерата во Алжир (39-21) и одлично го најавија следниот натпревар против домаќинот кој е закажан на 28 јули (вторник) во градот Оран. Селекторот Кирил Лазаров на овој собир замина со играчи од домашното првенство, со цел да се добие искуство и воиграност за следните натпревари. Нашиот национален тим тргна ...

Read More »