Tag Archives: 2022

Честитка од Македонско друштво “Илинден“-Tирана за најголемиот Македонски празник Илинден

Слика: Излет на Македонците во Тирана во 1937 година Почитувани Македонци и Македонки во Република Албанија и насекаде во светот, од име на македонско друштво “Илинден” најсрдечно Ви го честитаме Денот на Републиката, втори август и двата историски Илиндена, 119 години од Илинденското востание и 78 години од Првото заседание на АСНОМ. Нека ни е честит националниот празник Илинден и ...

Read More »

Коњаницата „Патот на црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Традиционално, достоинствено и благодарствено како и секоја година и оваа година во Свештената Бигорска Обител сеќавајќи се на тие бесмртни Илинденци и на сите нивни сродници по дух, беше одбележан споменот за легендарното „Црешово топче“, симболот на борбата на нашиот народ за слобода. Група млади родољубиви луѓе, организирани од здружението „Патот на Црешовото топче – Бигорски Манастир“ од Гостивар, облечени ...

Read More »

Албанија ќе се попишува во октомври, изјаснувањето за етничка и верска припадност и јазик по слободна волја

Пописот на населението и  домаќинствата во Албанија, како значајна статистичка операција, што беше одложена минатата година, поради пандемијата со Ковид-19,  ќе се спроведе во октомври годинава и ќе чини 16 милиони евра. Според директорката на секторот за социјална статистика, Мајлинда Нестури, точниот датум на почеток на пописот што треба да го одреди парламентот се очекува да трае 6 недели. Прибирањето ...

Read More »

Македонците повторно на подиумите на Тиранатлон – 2022

Тиранатлон спортскиот настан кој ги комбинира трите најпопуларни и практикувани дисциплини во едно натпреварување: пливање, велосипедизам и трчање, денеска го одбележа своето второ издание во Тирана. Стотици домашни и странски спортисти, кои се натпреваруваа за по 3 награди во секоја од дисциплините, ја започнаа трката од паркот на езерото Фарка. Градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај на доделувањето на наградите за ...

Read More »

Македонците во Албанија го прославија празникот Ѓурѓовден (ФОТО)

Прослава на Ѓурѓовден во село Стеблево, Голо Брдо Овој празник освен Македонците со православна вероисповед од Мала Преспа, Врбник и Голо Брдо традиционално го прославија и Македонците со исламска вероисповед од Голо Брдо и Гора. За Ѓурѓовден во Мала Преспа, имаше организирани прослави во селата Шулин, Глобочени и Долна Горица. Во областа Гора прослава се организираше во село Шиштавец, каде ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден“-Тирана упати честитка по повод верскиот празник Велигден до поглаварот на МПЦ – ОА г.г. Стефан

Македонското друштво “Илинден“-Тирана упати честитка по повод верскиот празник Велигден до поглаварот на МПЦ – ОА г.г. Стефан и до православните верници. Имам чест од име на македонското национално малцинство во Албанија преку друштвото “Илинден”-Тирана да ја упатам оваа велигденска честитка до Вашето блаженство, до Синодот на нашата македонска Архиепископија, сите митрополии, епископии и епархии, до свештенството и до сите православни ...

Read More »

Вториот “Фолклорен фестивал на македонското малцинство во Република Албанија“ (ФОТО)

Во организација на Македонското друштво “Илинден“-Тирана а со поддршка на Министерството за култура на Република Албанија, во Амфитеатар Тирана (Голем парк на вештачко езеро во Тирана) се одржа вториот “Фолклорен фестивал на македонското малцинство во Република Албанија“. Многубројната публика со посебно внимание ги проследи и настапите на Македонска фолклорна група од Голо Брдо (Македонски традиционални ора од областа Голо Брдо), Македонска фолклорна група ...

Read More »

Велигденско послание на г.г.Анастас, архиепископ на Тирана, Драч и цела Албанија

† Анастас Јанулатос Поглавар на Албанската автокефална православна црква г.г.Анастас, архиепископ на Тирана, Драч и цела Албанија Велигден 2022 година ВОСКРЕСЕНСКАТА ЉУБОВ КОНЕЧНО ЌЕ ЈА ПОБЕДИ ОМРАЗАТА Љубовта на крајот ќе триумфира, олеснувајќи ги нашите болки и рани. Оваа утешна порака ни ја пренесува дијахронично славното празнување на Воскресението Христово. Доаѓањето на Синот и Божјото Слово во светот, преземањето на човечката ...

Read More »

Велигденско послание на г.г. Стефан и Синодот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија

ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА, ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО ВЕЛИЧЕСТВЕНИОТ И ТОРЖЕСТВЕН ПОЗДРАВ – ХРИСТОС ВОСКРЕСE! Да Му благодариме на Бога, Кој ни дарува победа преку нашиот Господ Исус Христос1. Возљубени празникољупци, Денес ...

Read More »

Во Тирана држан вториот “Фолклорен фестивал на македонското малцинство во Република Албанија“ (ФОТО)

Во организација на Македонското друштво “Илинден“-Тирана а со поддршка на Министерството за култура на Република Албанија, во Амфитеатар Тирана (Голем парк на вештачко езеро во Тирана) синоќа се одржа вториот “Фолклорен фестивал на македонското малцинство во Република Албанија“. Многубројната публика со посебно внимание ги проследи и настапите на Македонска фолклорна група од Голо Брдо (Македонски традиционални ора од областа Голо Брдо), Македонска фолклорна група ...

Read More »