Tag Archives: Албанија

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил во крај април на посета во Албанија

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил сопшти има план да ја посетат Албанија. “Се надевам дека со милоста на Господ на крајот од овој месец ќе се реализира мојата официјална посета на Албанија. Тоа ќе биде прва посета на еден Патријарх на Руската православна црква во посетна на Албанска Православна Црква, која  ја доживува воскресение од целосно уништување на религијата, ...

Read More »

Албанија доби препорака за ЕУ

  Европската комисија (ЕК) денес препорача отворање преговори за членство со Албанија. “Комисијата денес му предлага на Советот на министри (претставнице на земјите членки) да донесе одлука за отворање преговори за членство со Албанија, изјави денес шефицата на ЕУ дипломатијата Федерика Могерини. “Одлуката се заснова на проценка на напредокот направен од овие две земји во препораките од 2016 година и ...

Read More »

Албански пратеник на листата непожелни за влез во САД

Стејт депарментот му забрани на албански пратеник влез на американска територија поради наводна вмешаност во корупција од големи размери. На Том Доши, пратеник на албанската Социјалдемократска партија му е забранет влез во САД, како и на неговата сопруга и деца. Доши изјави дека не направил ништо незаконски и напомена дека неговата сопруга и децата имаат австралиско државјанство. Од февруари и ...

Read More »

Противниците на Баша бараат враќање на Бериша на чело на ДП

Во Демократската партија на Албанија, расте бројот на членството кое бара на чело на партијата да се врати поранешниот лидер Сали Бериша. Албанските медиуми истакнуваат дека како во претседателството така и во другите партиски органи на централно и локално ниво има оценки дека состојбата во најголемата опозициона партија може да ја поправи само духовниот лидер на десницата Сали Бериша. Особено ...

Read More »

Сиријци бараат азил во Албанија

Голем број на државјани на земјите од блискиот исток последно време влегуваат во Албанија а потоа го продолжуваат својот пат за влез во земјите на ЕУ. Сепак има и такви кои побараа азил во Албанија .Според албанските власти моментално над 1оо Сиријци бараат азил во Албанија, тие се сместени во Националниот центар за пречекување на азиланти во Бабру, и тие ...

Read More »

Бериша: Амбасадорката на ЕУ побарала да ме уапсат

Поранешниот претседател и премиер Сали Бериша изјави дека амбасадорката на ЕУ во Тирана, Романа Влахутин, побарала негово апсење. Бериша во интервју за албанската ТВ „АБЦ“ рече дека актуелната амбасадорка на ЕУ во Албанија, Романа Влахутин, побарала од сега сменетиот јавен обвинител Адриатик Лала негово апсење. „Влахотин оваа барање го упатила и пред поранешниот претседател на Албанија Бујар Нишани со цел ...

Read More »

Иран реагира на засолнувањето на 3 илјади муџахедини во Албанија

Иранската влада упати остри критики на адреса на Албанија и земјите кои стојат зад засолнувањето на три илјади муџахедини во Албанија. Иран испратил реакција и до ЕУ бидејќи претходно преку писмо 32 европратеници побараа заштита на муџахедините. ,,Муџахедините се дел од иранската демократска опозиција МЕК поради што Европскиот парламант до сега има усвоено неколку резолуции со кои се бара заштита на ...

Read More »

Хаос во парламентот на Албанија, пратениците со брашно и јајца удрија по Еди Рама (ВИДЕО)

Жестока расправа во албанското Собрание по апсењето на лицата кои протестираа против воведувањето патарина на автопатот Албанија-Косово. Пратеници од опозициската Демократска партија со брашно го испрскаа премиерот Еди Рама, кој смирено седеше. Пратениците го гаѓале Рама и со шишиња, јајца и вода. Седницата беше прекината, а неколку пратеници од опозицијата беа исфрлени од салата.    

Read More »

Масовно одбележан Воскресението Христово – Велигден во Тирана (ВИДЕО + ФОТО)

Воскресението Христово – Велигден нај големиот христијански празник, масовно беше одбележан во Тирана, на богослужбата присустува и голем број Македонци што жиеват во Тирана .    

Read More »

Велики петок масовно одбележан во Албанија (ВИДЕО+ФОТО)

  Велики петок, ден пред големиот христијански празник Велигден, масовно беше одбележан во повеќе градови во Албанија. Велики петок во Тирана Велики петок во Драч Велики петок во  Корча Велики петок во Елбасан    

Read More »