Tag Archives: Албанија

Амбасадорката Ким побара од ЦИК мерки за спречување купување и манипулација со изборните гласови 

На 100 дена од парламентарни избори во Албанија, закажани за 25 април, американската амбасадорка Јури Ким,побара од Централната изборна комисија, (ЦИК) да ги превземе сите мерки и активности да се спречи купување и манипулација со гласовите. ЦИК треба да ги преземе сите можни мерки, не само за да се овозможи кривично гонење на непочитувањата, туку прво да се спречат тие ...

Read More »

Утре започнува вакцинацијата против ковид-19 во Албанија

Иако најпрвин беше најавено дека првите дози од вакцината ќе пристигнат на крајот од месец јануари, сепак премиерот на Албанија Еди Рама на својот Фејсбук профил објави дека утре започнува вакцинацијата против ковид-19 во Албанија.

Read More »

Албанија: Поплави најкритично во северниот дел

Обилните дождови кои веќе два дена паѓаат во Албанија предизвикале поплави кои направиле големи проблеми во Скадар, Лежа, Ѓирокастро, Елбасан, Драч. Во Драч се излеале реките Езен и Ишем и ги поплавиле каналите, земјоделските површини, куќите, патиштата и продавниците. Во Лежa дошло до одрон поради што неколку семејства биле евакуирани, а оштетени се и некои патишта, реката Дрим се излеала ...

Read More »

Во Албанија 447 новозаразени со Ковид-19

По падот на бројот на новозаразени во изминатте два дена, во Албанија во последното деноноќие опасниот вирус е дијагностициран кај 447 лица. Според Министертвото за здравстсво и социјална заштита процентот на заразени е над 19 отсто од направените 2.309 тестови. Во изминатите 24 часа во списокот на оздравени внесени се 295 или 34.648 од вкупно заразените 59.438. Трендот на починати ...

Read More »

Олта Џачка нов албански министер за Европа и надворешни работи, Нико Пелеши за одбрана

По оставката на овластениот министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај, нови промени во кабинетот на премиерот Еди Рама. Како што самиот информираше преку објава на Твитер, на местото на Цакај, доаѓа Олта Џачка, актуелен министер за одбрана а на тоа место ја заменува Нико Полеши. Исто така, во објавата Рама му се заблагодарува на Цакај, кој, како наведува, ...

Read More »

Во Албанија 499 новозаразени и 10 починати од Ковид-19

Во последното деноноќие во Албанија забележан е раст на новозаразени со Ковид-19, а починале 10 пациенти од 55 до 80-годишна возраст, меѓу нив и доктор невролог Сали Бачо. Од направените 2.165 тестови, опасниот вирус е дијагностициран кај 499 што е 23 отсто од тестираните. Во исто време во списокот на оздравени се внесени 384, додека починаа 10 пациенти. Моментно во ковид болниците ...

Read More »

Албанија воведе полициски час за време на празниците

Во Албанија, од вечерва, од 20 до 6 часот наутро, движењето нема да биде дозволено, а таа мерка ќе важи до 4 јануари. Одлуката за полицискиот час ја донесе Одборот на експерти, а таа мерка не се однесува само на услугите за испорака, пренесува албанскиот портал „Егзит“. Министерката за здравство Огерта Манастирлиу потврди дека мерката ќе престане да важи на ...

Read More »

Конституиран Уставниот суд на Албанија, Мета ја потпиша уредбата за шестиот судија

Уставниот суд во Албанија од попладнево е функционален, откако шефот на државата потпиша уредба Перпарим Кало,да биде шестиот член на судот,што оваа највисока судска инстанца ја прави функционална. Претпладнето Совет за наименувања во правосудството до Мета достави предлог со две имиња на судии, по што тој го избра Кало и за тоа потпиша уредба. Уставниот суд на Албанија не функционира три години. Еден од ...

Read More »

Албанија забрани летови со Велика Британија и воведе 14-дневна самоизолација

Албанија го следи патот на повеќето европски земји и ги прекинува летовите со Велика Британија, додека за оние што доаѓаат од оваа земја ќе има нови правила,информираше Комитетот на експерти за справување со пандемијата со Ковид-19. На денешниот состанок на Комитет на експерти и по анализата на епидемиолошката состојба, по најновите информации поврзани со појавата на ново дентификувана мутација на ...

Read More »

Земјотрес со јачина од 4,1 степен почувствуван во јужниот дел на Албанија

Земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала почувствуван е околу два часот по полноќ во јужниот дел на Албанија. Агенцијата Балкан веб, повикувајќи се на албанскиот сеизмолошки институт, наведува дека потресот бил во длабочина од два километера, со епицентар на 17 километри југозападно од градот Ѓирокастро. Освен вознемиреност кај жителите, земјотресот не причинил други штети.

Read More »