Tag Archives: Албанија

Претседателот на Република Албанија Мета во официјална посета на Република Македонија

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска беше домаќин на Претседателот на Република Албанија, г. Илир Мета, кој престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Двајцата претседатели на тет-а-тет средбата разменија мислење за можностите за унапредување на билатералните односи, за стратешките приоритети на двете земји во однос на интеграциите во НАТО и ЕУ, како и за состојбите ...

Read More »

Мета и Иванов загрижени за здравјето на Едмонд Темелко (ВИДЕО)

Градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко кој беше притворен како обвинет во случај на Специјалното јавно обвинителство за изборни нерегуларности е со многу нарушено здравје, а двајцата претседатели на Македонија и на Албанија, Ѓорге Иванов и Илир Мета, на денешната средба разговарале за тоа. „Претседателот Мета прв пат ми се јави кога беше притворен градоначалникот Едмонд Темелко. Се интересираше за неговата ...

Read More »

Затруени над 60 средношколци во Шупензи (ВИДЕО)

Најмалку 60 ученици од средното училиште во Шупензи, денеска се затруле со јаглен диоксид. Од вкупниот број 36 се хоспитазрани во регионалната болница во Пешкопеа и болницата во Булќиза, додека тројца од ученците кои биле во потешка здравствена состојба се транспортирани во Клиниката во Тирана. Поради макадамскиот пат со кој е поврзана областа со Пешкопеја и Булќиза, во транспортот на ...

Read More »

Четворица командоси на албанската армија дезертира во Велика Британија

Четворица припадници на специјалната единица „командоси“ на албанската армија, кои биле во Велика Британија дезертираа по завршување на обуката.Според албанските медиуми, војниците требало да се вратат на крајот од октомври, но тие по завршување на обуката не се вратиле со своите колеги во Албанија. Албанското Министерство за одбрана потврди дека откако било констатирано дека војниците не се вратиле биле известени ...

Read More »

Баша: Обвинувањата за перење пари од дрога потврдени од Стејт департментот

Лидерот на опозициската Демократска Партија, Љуљзим Баша, изјави дека обвинувањата на опозицијата кон владата за перење пари од дрогата, ги потврдил и американскиот Стејт департмент. „Ова е прв пат каде Албанија е вклучени во листата на земјите за перење пари, составена од страна на американската влада“, рече Баша. Во август еден друг меѓународен извештај ја рангираше Албанија како една од ...

Read More »

Албанија предлага патот Арбери да продолжи и во Македонија

Албанија ќе побара од Македонија да се вклучи во продолжувањето на ,,Патот Арбери“ и на македонската територија, на заедничката седница на Владите на Албанија и Македонија која ќе се одржи во Поградец. Ова го изјави премиерот на Албанија Еди Рама за време на неговата посета на Пешкопеја, град кој е во близина на границата со Македонија. Албанскиот премиер изјави дека ...

Read More »

Директорот на Албанската тајна служба (ШИШ) поднесе оставка

Директорот на Албанската тајна служба (ШИШ) Вишо Ајази Лика поднесе оставка, објавија денеска албанските медиуми. На местото на Лика се очекува да се именува досегашниот заменик шеф на ШИШ, Хелидон Бендо. Оставката на Лика поттикна шпекулации, превенствено во редовите на опозицијата. Лидерот на опозициските демократи Љуљзим Баша наведе дека „постои можност“ оставката на Лика да е поради политички притисок, со ...

Read More »

Јазикот е Македонска себепрепознатливост

  Апстракт. Говорот на Гораните, кој се наоѓа на крајниот северозападен дел од македонската јазична територија, според релевантните фонетско-фонолошки и граматичко-структурни карактеристики недвосмислено припаѓа на македонскиот дијалектен систем. Авторот тргнува од премисата дека роднинската терминологија е најстариот слој во јазикот. Врз основа на темелна анализа на лексиката во горанскиот говор поврзана со роднинските односи, се потврдува тезата дека и на ...

Read More »

Премиерот на Владата на Република Македонија вечерва се сретна со Премиерот на Република Албанија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев вечерва се сретна со Премиерот на Република Албанија, кој е во Скопје за Самит 100. Резултатите од изборите се ветар во грб за демократската агенда, како и поддршка на реформските политики што отвораат перспективи. Тие се победа на концептот едно општество за сите, што ги обедини граѓаните. Ќе направиме сè што треба ...

Read More »

СМК упатува најостар протест до Владата и Парламентот на Албанија поради прзнавањето на Македонсите како непостоечко бугарско малциство

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) упатува најостар протест до Владата и Парламентот на Република Албанија за признавање на “бугарско малцинство“ во денес усвоениот Закон за заштита на националните малцинства, покрај осумте со пописна и историска верификација: Македонци, Грци, Роми, Власи, Еѓиптјани, Срби, Црногорци и Бошњаци, а под закана од Софија со вето за членство на Албанија во Европската Унија. СМК ...

Read More »