Tag Archives: Албанија

Лулзим Баша старо нов лидер на албанските демократи

Со добиени над 80 отсто од гласовите старо нов лидер на албанските демократи е Лулзим Баша, кој по третпат по ред ја добива довербата да биде на чело на партијата. По принципот „еден член, еден глас“ требаше да гласаат околу 75 илјади членови а правото го остварија вкупно 41.100 или 54,7 отсто. Важечки гласачки ливчиња се 40.674 . Од нив ...

Read More »

Албанија за првпат избрана во Советот за безбедност на Обединетите нации

Со 175 гласови од 117 потребни, Албанија штотуку е избрана за членка на Советот за безбедност на ООН за 2022-2023 година, напиша Рама. Веднаш реагираше евроамбасадорот во Тирана, Луиџи Сореца, кој преку објава на социјалните мрежи оцени дека ова е историски ден за Албанија. Историски ден за Албанија и нејзиниот народ. Честитки за изборот за член на Советот за безбедност ...

Read More »

Министерката Стефоска на средба со албанската министерка за култура Маргарити во Тирана

Континуирана и интензивна билатерална соработка и координација во контекст на заедничкото управување со Охридскиот Регион во согласност со насоките од последниот извештај на Реактивната мисија на УНЕСКО, заеднички иницијативи и проекти за заштита на охридското крајбрејже како заедничка вредност, како и најава за скорешна заедничка седница на националните комисии за УНЕСКО, беа клучните теми на денешната средба на министерката за ...

Read More »

Албанскиот Парламент го разреши претседателот Мета, сега на потег е Уставниот суд

Собранието на Албанија на денешната седница изгласа разрешување од должност на претседателот на земјата Илир Мета по барањето поднесено од владејачката партија Социјалистичката партија на Албанија. За разрешување гласале 104 пратеници, седум биле против, а тројца воздржани, од вкупно 114 важечки гласачки ливчиња. На почетокот на седницата бил презентиран и потоа одобрен извештајот на парламентарната истражна комисија, која ги испитувала ...

Read More »

Албанија ги укинува сите мерки: Влез за туристи без никакви ограничувања и услови

Албанија ги отвори своите граници за туристите без никакви услови за влез во земјата. Министерството за надворешни работи прецизира дека негативен тест за Ковид 19, или какви било посебни документи, нема да биде потребен за влез во Албанија. Министерството наведува дека границите на Албанија ќе бидат отворени за сите албански и странски државјани за време на туристичката сезона. Од 1 јуни повеќе ...

Read More »

Поранешниот албански претседател Бујар Нишани бара ветинг за политичарите

Поранешниот албански претседател Бујар Нишани побара ветинг, односно проверка на потеклото на имотот на сите политичари и доколку не може да се оправда потеклото веднаш да им се одземе. Додаде дека овој закон треба да биде прв важен документ што треба да го изгласа новиот парламент а доколку тоа не се случи треба да се донесе на референдум. Еден месец ...

Read More »

Форум за програми на малциствата на државната телевизија РТШ

Васил Стерјовски, пратеник во Собранието на Албанија и претседател на Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ и Ефтим Митревски уредник на весникот “Преспа”, вчера учестува во Корча во Форум за програми на малциствата на државната телевизија РТШ. Форумот беше во организација на ОБСЕ и Албанскатa државна телевизија РТШ се оддржа Теренски форум за малцинствата во Округот на Корча. На форумот беа разменети ...

Read More »

Потпишан Меморандум за разбирање помеѓу обвинителствата за гонење на организиран криминал и корупција на Македонија и Албанија​

Денеска Основната јавна обвинителка од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска оствари работна средба со својот албански колега Главен специјален обвинител во Специјалното обвинителство против корупција и организиран криминал Арбен Краја. По плодната дискусија во врска со подобрување и унапредување на билатералната соработка во борба против организираниот криминал и корупцијата, двајцата обвинители водени од ...

Read More »

Видео од процесот на изработување на изрбаотување на македонската носија од село Острени (Малестрени) областа Голо Брдо (ВИДЕО)

Со оглед што во областа Голо Брдо живеат Македонци, кои ја практикуваат својата традиција, за македонската традиција се заинтересирала и Општина Булќиза. Тоа го покажува со објавувањето на видео од процесот на изрбаотување на македонската носија од село Острени (Малестрени), областа Голо Брдо (ВИДЕО) Во него се претставува благословеноста за нашето културно наследство. #традиција, #уметност и #култура, кои се гледаат ...

Read More »

Во Албанија досега се имунизирани над 770.000 граѓани

Албанскиот премиер Еди Рама објави дека во земјата против Ковид-19 досега се имунизирани повеќе од 770.000 граѓани, додавајќи дека овој процес продолжува без застој. Со вакцинирањето на вработените во јавниот транспорт, успеавме да имунизираме над 770.000 граѓани над 60-годишна возраст и вработени во услужните сектори. Утре очекуваме пратка со 11.700 дози вакцини на Фајзер. Продолжуваме без застој со календарот за ...

Read More »