Tag Archives: Албанија

Бендо: Русија го шири влијанието кон Албанија

Директорот на Разузнавачката тајна агенција (ШИШ) Хелидон Бендо ја обвини Русија дека се обидува да го прошири своето влијание во Албанија. Во обраќањето пред албанскиот Парламент Бендо не прецизираше дали во тие напори Москва успеала да дојде до повисоките албански политички структури. Податоците од 2018 година покажуваат дека има сè повеќе обиди на Русија да го прошири влијанието во нашата земја, ...

Read More »

Поради зачестените напади, протест на белите манатили во Тирана и Скадар

Лекарите од Универзитетската клиника во Тирана и Регионалната болница во Скадар, денеска излегоа на протест поради зачестеното насилството врз нивните колеги. Во болницата во Скадар, работата е прекината привремено во знак на солдарност по последнте случаи на напад врз белите мантил. Во Тирана, на протестот на лекарите им се придружи и заменик-министерката за здравство Мира Ракацоли. Лекарите од Унивезитетската клиника ...

Read More »

Албанската опозиција демантира дека има поддршка од Москва

Лидерот на најголемата опозициска партија, Демократската (ДП), Љуљзим Баша ги отфрли информациите дека обединетата опозиција има поддршка од Москва за одлуката да се откаже од пратеничките мандати и масовните антивладини протести. Баша изјави дека ваквата пропаганда е потсетување на пропагандата од времето на Енвер Хоџа. „Младите луѓе можеби не се сеќаваат. Кога ништо друго не се случувало бил измислуван надворешен ...

Read More »

Полициска опсадна во Тирана забранети зони (ВИДЕО)

Тирана од утринава е практично под полициска опсада бидејќи паралелно со седница на парламентот е закажан и опозициски уличен протест па пратениците на мнозинството во зградата на парламентот се собрале еден час пред почетокот на заседанието, за да избегнат средба со демонстрантите граѓаните не им е дозволено слободно да се движат по улиците на албанската престолнина. Големи полициски сили ги ...

Read More »

Словенечкиот претседател Пахор во посета на Албанија

На покана на албанскиот претседател Илир Мета, попладнево во Тирана пристигна претседателот на Република Словенија, Борут Пахор. Со сите државнички почести беше пречекан од својот домаќиn, dоцна попладне Пахор се сретнa и со албанскиот премиер Еди Рама а потоа и со лидерот на опозициската демократска партија, Љуљзим Баша. Во текот на утрешниот ден планирани се средби со градоначалникот на Тирана ...

Read More »

Тајани: Во Албанија има граѓанска војна меѓу опозицијата и владата

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, рече дека сегашната ситуација во Албанија е многу опасна за стабилноста на регионот, оценувајќи истовремено дека се води „граѓанска војна“ меѓу тамошната опозиција и влада. Антонио Тајани за време на посетата во САД, каде што се состана со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека тие се многу фокусирани на Балканот, бидејќи „стабилноста ...

Read More »

Бујар Спахиу нов претседател на Муслиманската заедница во Албанија

Нов претседател на Муслиманската заедница на Албанија е Бујар Спахиу, кој во изминатите десет години беше втор човек на заедницата. Тој доаѓа на местото на Скендер Бручај, кој само ден пред гласањето се повлече од трката. Спахиу доби 59 гласови, а неговите против кандидати Или Гура, муфтија на Лушња 26 и Грамоз Блику два гласа. Во поздравниот говор, Спахиу, истакна ...

Read More »

Скандал: Голема Албаниjа се вее пред албанските лидери во Тирана (ФОТО + ВИДЕО)

Знамето на Голема Албанија се вееше во салата каде што денеска албанските лидери се собраа на собир на албанската дијаспора од цел свет. Иако знамето го видоа сите преку преносот во живо на фејсбук страната на албанскиот премиер Еди Рама, знамето остана во салата се до крајот на конференцијата. На собирот на албанската дијаспора во Тирана кој го организира албанската ...

Read More »

Рама: Нема преодна влада

Портпаролката на албанската Влада и актуелен државен министер за односи со Парламентот, Елиса Спиропали оцени дека делегацијата на Европскиот парламент јасно кажала дека нема преодна влада. Ставот на европарламентарците, според неа, значи отфрлање на тврдењата на опозицијата во врска со легитимноста на изборите и Парламентот. “Парламентот и Владата се легитимни, избрани со гласање, а проблематиката на изборите тие не ја ...

Read More »