Tag Archives: elbasan

Во Елбасан убиени три лица во автомобил во движење

Во Елбасан, во вооружен напад врз возило во движење убиени се три лица, меѓу нив еден странец. Инцидентот се случил синоќа во 21:15 часот, кога три лица со калашњикови пукале во возилото,со италијански регистарск таблички, во кое се наоѓале жртвите. Се верува дека се било организирано бидејќи убијците го следеле возилото во кое биле убиените. На самото место е убиен ...

Read More »

Рестаурирана црквата Св. Петка во село Валш, областа Шпат, Елбасан (ВИДЕО)

Специјалистите на Институтот за споменици и културата на Албанија ја реставрира црквата Св. Петка во село Валш, областа Шпат, Елбасан. Црквата Св. Петка е споменик на културата под заштита на државата. Изградена е во 1540 година, фреските на Црквата Св. Петка датират од 16 век сликар на афреските е Онуфри од познатата иконографска школа „Онуфри“. Областа Шпат од Елбасанска Митрополија служи со Јулијанскиот календар, стар црковен ...

Read More »

Елбасан блиндиран пред натпревар Албанија – Израел

Елбасан е блиндиран од безбедносни причини, поради утрешниот фудбалски натпревар Албанија – Израел, во рамки на Лигата на нациите. Поради проценката дека станува збор за натпревар од висок ризик, како што соопшти албанската полиција, превземни се сите потребни мерки во соработка со меѓународни претставници и безбедносните структури на земјата, како и нивните израелски колеги. Со цел целосна безбедност ангажирани се над илјада ...

Read More »

Натпреварот Албанија-Израел, Американскиот стејт департмент ги предупреди своите граѓани на внимателност

Во пресрет на фудбалскиот натпревар Албанија-Израел, американскиот Стејт департмент ги предупреди на поголема внимателност своите граѓани кои престојуваат во Албанија. На седми септември 2018 година во 20:45 часот на стадионот во Елбасан ќе се одигра фудбалски натпревар меѓу националните репрезентации на Албанија и Израел. Иако немаме сознанија за какви било специфични закани кон американските државјани, ги повикуваме да бидат внимателни ...

Read More »

Положбата на Македонците во Албанија  

Македонците во Република Албанија ги има во четири етнички области: Голо Брдо, Мала Преспа, Гора, Врбник, како и во најголемите градови како Тирана, Елбасан, Драч, Корча, Билишта, Подградец, Скадар, Кукс, Берат, Либражд, Валона, Фиер, Патос. Голо Брдо има 21 села и тоа: Студено, Стеблево, Требиште, Врница, Мало Острени (Малестрени), Големо Острени, Клење, Пасинки, Владимерица, Ѓиноец, Окштун, Којовци, Лешничани, Радоешта, Себиште, Смолник, ...

Read More »

Воените генерали на Македонија и Албанија средба во Елбасан

Недовербата и натпреварот измегу македонските и албанските генерали и полковници, оставени се на минатото: “Ние ве чувствуваме како да сте со нас во НАТО”, му кажа викендов Колонел Тома Кондури, претседател на Сојузот на поранешни албанските старешини и ветерани од војската и полицијата, на својот македонски колега – генерал Филип Котели, претседател на Сојузот на здруженијата не ветераните од одбраната ...

Read More »