Tag Archives: гора

Арбен Кинѓи ја презеде функцијата Началник на Генералштабот на албанската армија

Бригадниот генерал Арбен Кинѓи  официјално ја презеде функцијата Началник на Генералштабот на албанските вооружени сили.  Него на официјалната церемонија го претстави министерот за одбрана, Нико Пелеши.   Генерал Кинѓи доаѓа на оваа функција како резултат на успешната 28-годишна кариера на албански војник. Ја  презема функцијата во време кога безбедноста и мирот се вистински загрозени и се во опасност поради руската инвазија врз ...

Read More »

Арбен Кинѓи од Шиштеец областа Гора е новиот началник на Генералштабот на албанските вооружени сили 

Бригадниот генерал Арбен Воке Кинѓи од село Шиштеец областа Гора е новиот началник на Генералштабот на албанските вооружени сили. Тој доаѓа на местото на генерал Бајрам Бегај, кој оваа функцја ја напушти во почетокот на јуни, кога беше предложен а потоа и избран за претседател на Албанија.   Предлог за назначување на ова функција на генерал Кинѓи достави премиерот Еди Рама ...

Read More »

Во организација на македонско друштво “Илинден“ во Тирана ќе се одржи втор фолклорен фестивал на македонците во Албанија

Во организација на македонското друштво “Илинден“, со поддршка на Министерството за култура на Република Албанија, вторпат во Тирана ќе биде одржан “Фолклорен фестивал на македонското малцинство во Република Албанија“. Фестивалот не само што се одржува првпат, туку првпат една ваква манифестација е поддржана од страна на албанското Министерство за култура. Очекуваме голема посетеност како од Македонците кои живеат во Тирана, ...

Read More »

СМК изразува целосна поддршка на кандидатите за пратеници на Единствена Горанска Партија и апелира сите во Гора масовно да гласаат за Единствена Горанска Партија

На 14 февруари 2021 година на Косово се одржуваат предвремени парламентарни избори. На овие избори со своја кандидатска листа ќе учествува и партијата на Македонците од Гора Единствена Горанска Партија. На листата на Единствена Горанска Партија за пратеници во Косовскиот парламент има 16 кандидати: Адем Хоџа дипломиран инжинер, Енес Горан спортски тренер, Рахела Ибраими професор по социологија, Фејсал Халиловиќ директор, Един ...

Read More »

Албанскиот парламент го усвои буџетот за 2021 година, не поминаа предлозите на пратеникот Стерјовски за Пустец, Голо Брдо и Гора

Со 84 гласа „за“, 14 против и еден воздржан, албанскиот Парламент го усвои буџетот за 2021 година, што ќе тежи над четири милијарди евра. Буџетот главно е насочен кон економското закрепнување на земјата по двете природни катастрофи, земјотресот од 26 ноември 2019 година и пандемијата предизвикана од Ковид-19. Економскиот раст е проектиран на 5,5 проценти во 2021 година и 4,8 ...

Read More »

Земјотрес во село Драгаш областа Гора 

  Земјотрес со јачина од 3,1 степени според Рихтер се случи утрово во областа Гора. Според специјализираниот инситут за земјотреси, се соопштува дека потресите биле почувствувани во регионот Драгаш, областа Гора пренесува Клан Косово. Земјотресот беше почувствуван и во Скопје, Македонија. Во областа Гора, во падините на Шар Планина распослани се 18 села, населени со Македонци со муслиманска вероисповед, познати ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана го подржава „Единствена горанска партија“ на парламентарните избори во Косово

Македонско друштво “Илинден”-Тирана го подржава „Единствена горанска партија“ на парламентарните избори, во Косово што ќе се одржат на 6 октомври 2019 година. „Единствена горанска партија“ настапува со своја кандидатска листа, ја имате таа мозност и среќата да гласате за партијата која се залага за вашите права и се бори да се зачува корени, јазикот и индентитет, и посакуваме успеси на ...

Read More »

Партијата “Единствена горанска партија” со кандидатска листа на парламентарни избори во Косово

На предвремените парламентарни избори во Косово, што ќе се одржат на 6 октомври, 2019 година, со своја кандидатска листа ќе учествува и партијата на Македонците од Гора „Единствена горанска партија“. На кандидатската листа на нашата партија се наоѓаат 13 кандидати од разни делови на областa Гора. На листата се вредни луѓе, кои се залагаат за подобрување на положбата на Македонска ...

Read More »

Партијата “Единствена горанска партија” ќе учестува на парламентарни избори во Косово на 6 октомври

Претседателот на Косово Хашим Тачи ги распиша парламентарни избори за 6 октомври, откако премиерот Рамуш Харадинај минатиот месец си поднесе оставка. Во соопштението од канцеларијата на претседателот објавено денеска се наведува дека Централната изборна комисија е задолжена да ги преземе сите неопходни мерки за да се организираат изборите и да се одржи гласањето. Mеѓу другите на овје избори ќе се ...

Read More »