Tag Archives: ирак

Во Сирија и во Ирак загинале 26, Албанци

Албанци Според извештајот на безбедносните агенции за минатата година, 144 државјани на Албанија се придружиле на Исламска држава во Сирија и Албанија, убиени се 26 Албанци. Вкупно 144 лица се наоѓаат на боиштата во Сирија и во Ирак од кои 79 се мажи, 27 жени и 38 деца. Од нив 45 се вратиле во Албанија – 30 мажи, седум жени ...

Read More »

Во Ирак Божик прогласен за државен празник

  Ирачката Влада усвои закон со кој 25 декември – Божиќ, се прогласува за државен празник во целата земја  како што изјави претставник на Владата. Од Владата беше изгласан и амандман на законот за државни празници во земјата, според кој Божик е празник за сите Ирачки жители, а не само за христијанската заедница, како што беше децении наназад. „Среќен Божик на ...

Read More »

Земјотрес од 7,3 степени во Ирак и Иран (ВИДЕО)

  Земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала, вечерва го погоди реонот на градот Халабџа во Ирачки Курдистан, во близина на границата помеѓу Ирак и Иран. Епицентарот бил југозападно од Халабџа, на 103 километри југоисточно од ирачкиот град Сулејманија. Според европскиот медитернаски сеиозмолошки центар, земјотресот бил 7,4 степени, на длабочина од 10 километри и 32 километри северно од иранскиот ...

Read More »

Ирак: Бара поништување на курдскиот референдум 

Ирачката влада инсистира референдумот за независност на курдскиот регион да биде прогласен за неважечки, очигледно отфрлајќи ја понудата на регионалната влада на Курдистан за суспендирање на резултатите од гласањето за да се олесни дијалогот со Багдад.„Нема да прифатиме ништо друго освен поништување и почитување на Уставот, соопшти денеска ирачкиот премиер Хајдар ал-Абади. Курдската влада на 24 октомври предложи „итен прекин ...

Read More »

Лавров го повика Ирачки Курдистан на дијалог со Багдад

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги повика властите на Ирачки Курдистан на дијалог со Багдад за да се избегне појава на нови „извори на нестабилност“. Ги разбираме тежнеењата на курдскиот народ кои се однесуваат на јакнење на нивниот идентитет. Но сметаме дека исполнувањето на тие тежнеења може да биде спроведено само по пат на дијалог со ирачката Влада, ...

Read More »

Во Ирак пронајден загубениот град од Александар Македонски

Античките остатоци од градот, познат како Qalatga Darband, се забележани по анализата на обелоденети американски шпиунски снимки од 1960-тите. Материјалите беа објавени во 1966 година, но поради политичката нестабилност (владеењето на Садам Хусеин, пред сé), археолозите со години немаа можност соодветно да го истражат археолошкиот локалитет. Но сега, благодарение на новите снимки со дрон и работата на терен (Британскиот музеј конечно доби ...

Read More »