Tag Archives: Македонија

Македонија: Претседавачот на Воениот Комитет на Европската Унија, во посета на Генералштабот на Армијата

Претседавачот на Воениот Комитет на Европската Унија, генерал Клаудио Грациано во рамки на неговата официјална посета на Армијата на Република Македонија, која е прва посета на председавач на воен комитет на ЕУ на  нашата држава, денес престојуваше во Министерството за одбрана и генералштабот на Армијата. По пречекот  со високи воени почести генералот Грациано оствари средби со својот домаќин, началникот на ...

Read More »

Фондацијата Трајче Мукаетов го објави конкурсот за стипендирање

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ – Скопје во насока на реализирање на своите програмски определби, а врз основа на правилникот за критериумите, постапката и користењето на средствата на Фондацијата „Трајче Мукаетов“ – Скопје за стипендирање на студенти од Фармацевтскиот факултет според програмата за работа на фондацијата за 2019 година и одлуката на управниот одбор на Фондацијата „Трајче Мукаетов“ – Скопје бр. 02-12/1 ...

Read More »

Бигорскиот манастир ќе прослави 1.000 години постоење

  Игуменот на Бигорскиот манастир, Архимандрит Партениј, во придружба на неколку монаси од Бигорски и монахињи од манастрот„ Свети Георгиј Победоносец“ од селото Рајчица, имаше работна средба со Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, информираа од Бигорскиот манастир. На средбата беа присутни, и повеќе познати личности од културно-општествената сфера во Македонија, а беше ...

Read More »

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски формираше тим на соработници од врвни професионалци

Македонија живее тешко секојдневие, народот живее сиромашно, со проблеми и систем кој не функционира. Животот во Македонија е полн со неправди, сиромаштија и несигурност. Се нема концепт и визија, се нема план, но затоа криминал и корупција се насекаде околу нас. Целта на оваа октопод влада е како да украдат денар повеќе, како да се збогатат… Затоа излеговме на терен, ...

Read More »

Охридско Езеро кај село Лин порибено со 1,5 милиони парчиња подмладок на охридска пастрмка (ВИДЕО)

Водите на Охридско Езеро, кај село Лин, општина Подградец, денеска беа збогатено со 1,5 милиони парчиња подмладок на охридска пастрмка,соопштија од општина Подградец. Од година во година се зголемува количината на подмладок со кој се порибуваат езерските води. Но, ова денеска е рекордна бројка. Тоа е резултат на нашата посветеност за збогатување на рибниот фонд, изјавил Бленди Чучи, министер за ...

Read More »

Македонската Алијанса дава јавна поддршка за барањето на Македонското Друштво „Илинден“ од Тирана

  Македонската Алијанса дава јавна поддршка за барањето на Македонското Друштво „Илинден“ од Тирана. Македонската Алијанса се согласува со констатацијата на Македонското Друштво „Илинден“ од Тирана дека е скандалозно и неодговорно цели 6 месеци Албанскиот Парламент да ја избегнува ратификацијата Договорот за почеток на работа на Македонскиот Културен Центар во Тирана. КАДЕ СЕ СЕГА ВЕЧНИТЕ АХМЕТИ И ДУИ ЈАВНО ДА ...

Read More »

Македонија: Дводневен состанок на мрежата на Националните превентивни механизми на ЈИЕ

Мрежата на Националните превентивни механизми на Југоисточна Европа, чиј претседавач годинава е Народниот правобранител на Република Македонија, денеска и утре во Скопје ќе го одржи вториот состанок. На состанокот учесниците ќе ги споделат искуствата на тема „Специфични потреби на децата во местата за задржување: состојби и предизвици“. Настанот финансиски е поддржан од канцеларијата на Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите ...

Read More »

Македонија: Почна академската година на Универзитетот „Гоце Делчев

Универзитетот „Гоце Делчев“ преку свечен академски час им посака добредојде на близу 1500 нови студенти кои во наредната студиска година ќе бидат дел од УГД. На свеченоста свое обраќање имаше претставник од студентите. Студентот во четврта година на Факултетот за информатика, Никола Крстев, го сподели своето искуство со сите студенти. УГД е супер универзитет каде што сите факултети и студенти ...

Read More »

Македонија: Oхридското Езеро порибено со јагули

АД ЕСМ изврши акција на порибување на Охридското Езеро со јагули. Порибувањето беше извршено со подмладок на јагула. Во Охридското езеро беа пуштени вкупно 29.421 парче подмладок на јагула со вкупна тежина од 865 килограми, со што ќе се подобри фондот на живиот свет во езерото, како и самиот еко-систем. Акцијата е дел од иницијативата за општествена одговорност на ЕСМ ...

Read More »

Македонија: Манастирот во Вељуса ќе се реставрира со пари од амбaсадорскиот фонд на САД

Во манастирот „Св. Богородица Милостива (Елеуса)“ во струмичкото село Вељуса денеска беше потпишан грантот од амбасадорскиот фонд на САД наменет за конзервација и реставрација на овој значаен споменик на културата од средновизантиската епоха зачуван на македонска територија. Средствата од овој грант ќе се искористат за комплетна заштита на манастирот „Елеуса“, за покривот и фасадата, како и за конзервација на фреските и на иконите и за чистење на мозаиците. Грантот ...

Read More »