Tag Archives: Македонија

Македонски средношколци со злато на Светската олимпијада по геонауки

Еден златен и три бронзени медали освоија македонските средношколци на 13-тата Светска олимпијада по геонауки ИСЕО 2019 што се одржа во Дагеу, Јужна Кореја. Се враќаме со бронзен медал од севкупната категорија, едно злато во категоријата теренски анализи и две бронзи од практичните истражувања и презентации – објавија од Македонското географско друштво кое прв пат учествуваше на Светската Олимпијада за ...

Read More »

Персоналот на Националниот парк Преспа го посети Националниот парк Пелистер

Персоналот на Националниот парк Преспа го посети центарот за посети на Националниот парк Пелистер во рамките на Проектот за прекуграничен биосферски резерват Преспа. Националниот парк Пелистер во Македонија е една од четирите заштитени области на пошироката област Преспа. Директорот на Националниот парк Пелистер Пеце Цветановски ги водеше гостите од Албанија. Потоа се одржа размена на теми релевантни за прекуграничната соработка ...

Read More »

Македонската репрезентација освои третото место на 43-тото издание на традиционалниот меморијален турнир “Бранко Хаџииљоски – Чајка”

Македонската репрезентација оствари голема победа над Бугарија со 3:0 (25:23, 25:21 и 25:19) и го освои третото место на 43-тото издание на традиционалниот меморијален турнир “Бранко Хаџииљоски – Чајка”. По вчерашниот пораз од Украина во полуфиналето, селекторот Никола Матијашевиќ се реши да почне со Ѓорѓи Ѓорѓиев на позиција техничар, Владо Милев како примач и Филип Маџунков на среден блокер. Делувавме ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ оствари средба со претседателите на партиите од Коалицијата за подобра Македонија

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р. Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар на партијата Игор Јанушев и потпретседателот Владо Мисајловски денес оствари средба со претседателите на партиите од Коалицијата за подобра Македонија. На средбата беше разгледана моменталната општествено – политичка ситуација во државата, зголемениот криминал и корупција, како и загубената надеж на граѓаните во правната држава. Последните случувања со случајот ...

Read More »

Франкфуртер алгемајне цајтунг: Подобри ЕУ-шанси за Македонија

Весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во својот денешен текст за состанокот на шефовите на дипломатии на ЕУ во Хелсинки се осврнува на македонските шанси за датум за преговори со Унијата. „Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини, очигледно смета дека шансите во октомври да биде донесена одлука за почеток на преговори за приклучување со Албанија и Македонија се подобрени“, ...

Read More »

Македонија: Меморијал во чест на иконописецот Дичо Зограф во Тресонче

Во малореканското село Тресонче, денес и утре (31 август и 1 септември) се одбележуваат 200 години од раѓањето на најпознатиот македонски иконописец Дичо Зограф. Меморијалот во негова чест ќе опфати повеќе културни и спортски настани и активности, а го организира здружението на граѓани „Брзовец“. Програмата започнува денес во 10 часот, со трка во планинско трчање „Бистра Trail Run 2019″, додека ...

Read More »

Македонија: Двеста години од раѓањето на Дичо Зограф 

Уметник – чудотворец, мајстор на иконописот, автор чии импресивни дела ќе станат парадигма за генерации зографи на пошироките балкански простори. Веројатно и ова не е доволно за да се искаже големината на Димитрија Крстев(ич), познат како Дичо Зографот, човекот кој направи пресврт на еден илјадагодишен период и означи почеток на сосема нов правец во историјата на македонската црковна уметност. Дичо ...

Read More »

Началникот на генералштабот на Хрватска во официјална посета на Армијата на Македонија

  Висока воена делегација на Вооружените сили (ВС) на Република Хрватска, предводена од Началникот на генералштабот на ВС на Република Хрватска, генерал Мирко Шундов која е во официјална посета на Армијата на Република Македонија денес престојуваше во Генералштабот и Министерството за одбрана. По приемот со високи воени почести генералот Шундов, оствари средба со неговиот домаќин, началникот на генералштабот на Армијата ...

Read More »

Македонија и Кипар ќе воспостават дипломатски односи

  На маргините на неформалниот состанок во Хелсинки на министрите за надворешни работи на земјите од ЕУ и државите кандидати за членство, шефовите на дипломатиите на Република  Македонија и Република Кипар, ќе имаат средба и ќе потпишат документ за воспоставување на дипломатски односи меѓу двете земји. Средбата на Никола Димитров со Никос Христодулидис ја потврдуваат и од македонското и од ...

Read More »

Честитка од Светскиот Македонски Конгрес за големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица 

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) упатува искрени честитки за големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица до Неговото Блаженство г.г. Стефан Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва и до сите православни Македонци и верници во Македонската Црква, во светот и во Македонија. СМК посакува празникот кој го слави денот на радосното преселување на Мајката Божја на небото кај Господа, ...

Read More »