Tag Archives: Македонија

Делата на познатиот Македонски зограф Дичо Зограф на изложба во МАНУ

  По повод двестегодишнината од раѓањето на Дичо Зограф (1819-2019), вечерва, во 19 часот, во Ликовниот салон на Македонската академија на науките и уметностите ќе биде отворена изложба на негови икони. Изложбата ќе ја отворат претседателот на МАНУ, академик Таки Фити, г.г. Стефан, архиепископ охридски и македонски и на Јустинијана Прима, и Сашо Цветковски, научен советник од истражувачкиот центар за ...

Read More »

Македонија и Албанија се уште без зелено светло за отворање на преговорите со ЕУ

Со разочарување дека не е постигната согласност околу отворањето за преговори за Македонија и Албанија, но и со надеж дека европските лидери ќе донесат позитивна одлука за ова, заврши министерскиот совет во Луксембург. По цел ден дискусии и обиди на финското претседателство да се даде некаков позитивен сигнал за земјите од Западен Балкан, прашањето дали ќе има почеток на преговорите ...

Read More »

Отворено писмо до дипломатските преставници на земјите челенки европската унија во Македонија

  Ваши екселенции, Ние, група македонски интелектуалци, јавно го изразуваме нашиот протест поради барањата и ултиматумите во Декларацијата на Собранието на Република Бугарија, кои и група бугарски интелектуалци ги оквалификуваа како „загрижувачки и проблематични“. Она што нас како Македонци најмногу нѐ погодува во Декларацијата, а што се коси со европските стандарди и норми, е: 1. Проблематизирањето на македонскиот јазик, за кој ...

Read More »

Македонија: Почна регионалната вежба „Регес 19″

Вежбата ќе се реализира до 18 октомври во Центарот за симулации во касарната „Алексо Демниевски Бауман” во Велес. Целта на вежбата е оспособување и извежбување на штабен армиски персонал за работа во мултинационална средина при планирање и водење на мировни операции предводени од НАТО. Командантот на Здружената оперативна команда, генерал-мајор Павле Арсоски во своето обраќање го нагласи значењето на оваа ...

Read More »

Светски Македонски Конгрес го осудува бугарскиот фашизам кон Македонија и Македонскиот народ

Македонците, по род и државјанство, од сите делови на Македонија, во Републиката и светот, најостро ја осудуваат и отфрлаат таканаречената “Рамковна позиција“(*) на Софија, усвоена од Владата на 9 октомври и потврдена со Парламентарна декларација на 10 октомври, за почетокот на преговорите на Македонија и Албанија со Европската Унија, како антимакедонска симбиоза на бугарската политичка и научна елита за непризнавање ...

Read More »

Тодороска: ЕУ не смее да дозволи самоволие на Бугарија, македонскиот јазик не смее да се брише

Катерина Тодоровска од Националниот институт за историја во мини интервју за телевизија 24 зборува за новите елементи што произлегоа од Софиската декларација. Смета дека македонската интелектуала треба пожестоко да застане во одбрана на историската вистина и македонските интереси.

Read More »

Преспанското езеро кај Пустец, Мала Преспа порибено со 300 илјади парчиња подмладок на крап 

Водите на Преспанско езеро село Пустец, општина  Мала Преспа на 12.10.2019 година  беа збогатено со 300 илјади парчиња подмладок на крап, соопштија од општина Пустец. Од година во година се зголемува количината на подмладок со кој се порибуваат езерските води. Но, ова денеска е рекордна бројка. Тоа е резултат на нашата посветеност за збогатување на рибниот фонд, изјавил Бленди Чучи, министер ...

Read More »

Македонија одбележува 78 години од антифашистичкото востание

Денеска се одбележува 11 Октомври, Денот на народното востание. Македонија одбележува 78 години од почетокот на антифашистичкото востание. Организираното востание на македонскиот народ против бугарскиот, италијанскиот и германскиот окупатор за ослободување на земјата започнало на 11 Октомври 1941, кога Првиот прилепски партизански одред ја нападнал бугарската полициска станица Участок и телефонско-телеграфската мрежа во Прилеп. Во нападот учествувале 16 партизани, распределени ...

Read More »

ЕУРО 2020: Македонија ја совлада Словенија 2-1 (ВИДЕО)

Со двата гола на Елиф Елмас во второто полувреме Македонија оствари одличен резултат против незгодната Словенија освојувајќи важни 3 бода на патот кон ЕУРО 2020. Селекторот Ангеловски се одлучи за формација 3-4-1-2 со стандардниот Димитриевски на голот, во одбраната Ристовски, Муслиу и Ристевски, во средината Николов, Спировски, Адеми и Алиоски, Елмас како креативец и во нападот Пандев и Несторовски. Освен ...

Read More »

Заев, Вучиќ и Рама усвоија Декларација за слободен проток на стоки и луѓе

  Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерите на Македонија и на Албанија, Зоран Заев и Еди Рама денеска во Нови Сад усвоија заедничка Декларација, која се базира на имплементација на четири основни клучни слободи на ЕУ на Западен Балкан – за слобода на проток на стоки, капитал, услуги и луѓе. Со неа, како што јави дописникот на МИА, со ...

Read More »