Tag Archives: Македонија

Македонија: Во Вевчани почнува Фестивалот на народна култура ,,Пображење”

Денеска во Вевчани почнува 9. по ред Фестивал за народна култура ,,Пображење” во организација на Културно-уметничкото друштво „Дримкол” од Вевчани. Од денеска и во наредните три дена 500 уметници од различни држави ќе ја презентираат народната култура пред вевчанската публика и пред многубројните туристи и гости кои токму овие денови престојуваат во Вевчани и регионот. Фестивалот почнува вечерва во Домот ...

Read More »

Македонија: Ќе биде промовирана книгата „Македонците во светот“ од Славе Катин во Охрид

Во понеделник на 19 август од 12 часот во Прличевата одаја на НУ „Григор Прличев“ во Охрид ќе биде промовирана книгата книгата „Macedonians in the World“ (Македонците во светот) од Славе Катин, македонски новинар и публицистот. Славе Катин и’ е познат на македонската и на меѓународната јавност по неговите бројни  публикации, новинарски и научни трудови кои се посветени, главно, на етничка Македонија и ...

Read More »

29. Генерално Собрание на Светскиот Македонски Конгрес (СМК) донесе Резолуција за Македонците во Албанија

  На 10 август 2019 година, сабота, во Скопје се одржи 29. Генерално Собрание на Светскиот Македонски Конгрес (СМК). Донесе Резолуција за Македонците во Албанија, Резолуцијата за Македонците во Албанија. РЕЗОЛУЦИЈА ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО РЕПУБЛИКА АЛБАНИЈА (1) Упатуваме целосна поддршка за унапредување на положбата и правата на Македонците во Република Албанија. (2) Ја осудуваме антимакедонската пропаганда на Софија во Република Албанија за ...

Read More »

Македонија: Почна интернационална Ликовна колонија во Галичник

Во Галичник денеска ќе почне 30-та интернационална Ликовна колонија и ќе трае до 22 август, со учество на 11 уметници од повеќе земји. На колонијата предвидено е да учествуваат Симоне Хујамнс и Мари ван Воленхофен од Холандија, Селма Џулизаревиќ и Бранимир Карановиќ од Србија, Софија Грегоријаду од Грција, Улф Лундин од Шведска, Даниел Дресел од Германија, Лин Куасаи од Англија, ...

Read More »

Импресивни фотографии од Метеорскиот дожд Персеиди низ објективот на Стојан Стојановски (ФОТО)

Метеорскиот дожд Персеиди годинава во намален интензитет, но импресивен и покрај Месечината која со својата светлина ја намалува видливоста. Членовите на Охридското Астрономско Друштво како и секоја година, така и оваа излегоја на терен да го проследат и фотографираат овој астрономски феномен. Овој метеорски дожд се појавува секоја година во јули и август кога вселенските остатоци од опашот на Свифт-Татловата ...

Read More »

Македонија: Началникот на генералштабот на Кралството Норвешка на официјална посета на АРМ

Делегацијата на Вооружените сили на Кралството Норвешка, предводена од НГШ на ВС на Кралството Норвешка, адмирал Хакон Брун-Хансен, во рамки на дводневната официјална посета на Република Македонија, денес престојуваше во Генералштабот на Амијата и Министерството за одбрана. По пречекот со високи воени почести, адмиралот Хансен имаше прием кај својот домаќин, началникот на генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, по што оствари средба ...

Read More »

Македонија: Шеесет и осум години од убиство на петте струмички студенти 

Денес навршуваат шеесет и осум години од свирепото убиство на петте струмички студенти Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Костуранов, Стево Топчев и Ѓорѓи Јар’мов од комунистичкиот режим на 13 август 1951 година. Биле убиени со вразни раце, со по еден куршум во главата и еден во срцето. Само Борис Белев бил застрелан со три куршуми. Убиството било планирано, бидејќи на ...

Read More »

Политичката партија Демократи го прослави својот прв роденден 

Имено, на 11 август 2018 год. во Скопје се одржа Основачкото собрание на политичката партија ДЕМОКРАТИ. Иако во почетокот основањето на партијата беше третирано како авантура, сепак нејзините основачи и се поголемиот број на членови на ДЕМОКРАТИ покажаа и докажаа дека напорната работа се исплати. Инаку, вредно е да се спомне дека политичката партија ДЕМОКРАТИ моментално е единствена партија во ...

Read More »

Македонија: Интегрално обраќање на Претседателот, Стево Пендаровски

Изминатиов месец сме сведоци на една огромна криминална афера која ги тресе темелите на важни државни институции и ја доведува под прашање, уште повеќе од досега, довербата на граѓаните во нас, политичарите и во сопствената држава. Јас, јавно, уште на самите почетоци на аферата „Рекет” го кажав својот став дека сум разочаран од тоа што го слушнав и повикав на брза ...

Read More »

16-то светско првенство во параглајдинг се одржува во Македонија

Кога по повеќе од десет години напорна работа ќе ви се оствари сонот, чувството дека времето не сте го губеле залудно е прекрасно.. Вака некако можат да се опишат емоциите на првите луѓе од параглајдеризмот во Македонија, кои се горди на организацијата на 16 тото Светско првенство во параглајдинг, кое деновиве се одржува во Крушево. На полетувалиштето во близина на ...

Read More »