Tag Archives: Македонија

Интервју со Јорго Огненовски претседател на партијата ДЕМОКРАТИ за избори промени една изборна единица со отворени кандидатски листи за пратеници

Господине Огненовски зошто сметате дека е потребно промена на сегашниот изборен модел, а за кое нешто од основање на политичката партија ДЕМОКРАТИ до денес гласно говорите и се залагате? ДЕМОКРАТИ како политичка партија се основаа и се силно мотивирани за многу промени, бидејќи евидентно е дека од осамостојувањето на Македонија, сите политички партии кои ја практицираа власта, водеа погубни политики ...

Read More »

Македонија: Меѓународна конференција за културно наследство во Охрид

Меѓународна конференција „На крстосницата на културните идеи: Македонија, Балканот, Југоисточна Европа – наследство, менаџмент, ресурси“ ќе се одржи од денеска до 26 септември во Охрид, во организација на Филозофскиот факултет – Скопје и Националната галерија. На конференцијата, како што информираат организаторите, ќе учествуваат четириесеттина реномирани истражувачи на културното наследство од земјата и странство, меѓу кои истражувачи од Србија, Словенија, Романија, ...

Read More »

Македонскиот борач Нуров е трет во свет

Македонскиот борачот Могамедгаџи Нуров, го освои бронзениот медал на Светското преносново што се одржува во Нур Сулатан, Казахстан. Тој во категоријата до 97 килограми, откако вчера преку репасаж се избори за малото финале, денеска во борбата за медал  беше подобар од Алишер Јергали од Казахстан. Иако домашниот борач имаше водство од 4-0, сепак Нуров во завршната минута успеа да направи ...

Read More »

Македонија: Нови авионски линии од Скопје и Охрид

  Нови авионски линии до Скопје и Охрид од Анкара, Измир и Истанбул, најавува Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) која денеска, во соработка со ТУРСАБ и Асоцијација на турски туристички агенции, организираше бизнис состаноци на 20 нови тур-оператори од Турција со туристичкиот сектор од земјава. Според Агенцијата, зголемениот број авионски линии значи поедноставена можност за патување на ...

Read More »

Албанија го презеде претседавањето на СЕДМ и на американско-јадранската повелба

Албанија го презеде претседавањето со две регионални иницијативи, и тоа South Esat Defence Ministerial (СЕДМ), кој претставува процес на соработка меѓу министерствата за одбрана на Југоисточна Европа, и американско-јадранската повелба – А-5. Министерката за одбрана Олта Џачка, на првата средба на политичко-воениот управен комитет на СЕДМ во Тирана, изјави дека нејзната земја го поддржува проширувањето на овие иницијативи со другите ...

Read More »

Голема победа на Македонија над фаворитот Словенија 3:1

  Македонската одбојкарска репрезентација постигна втора победа на Европското првенство против Словенија која ја совлада со 3:1. Одбојкарите одиграа одлично и и водеа со 0:2 во сетови. Првиот сет го добивме со 24:26, а вториот беше за аналите константно имавме меч топка и конечно ја искористивме за 28:30! Победата на овој осминафинален натпревар од Европското првенство (26:24, 30:28, 19:25, 26:24) ...

Read More »

Почина универзитетскиот професор Томе Груевски

Професорот Томе Груевски, кој зад себе остави многубројни генерации новинари, синоќа почина по тешко боледување во Скопје, на 70-годишна возраст. Томе Груевски е роден во Смилево, Битолско (1949), бил новинар и универзитетски професор по комуникологија, новинарство и односи со јавноста, прв доктор по комуникологија во Република Македонија и основоположник на студиите по односи со јавноста во Македонија. Дипломирал на Филолошкиот ...

Read More »

Старата телефонска централа од Скопје била подарена на Тирана

Во денешната ера на мобилната телефонија егзотично, но и поучно, дејствуваат податоците за првите телефони во Скопје. Таа приказна е толку интересна што треба повторно да потсетиме на неа, бидејќи е речиси комплетно заборавена. Наједноставните индукторски телефонски апарати се користени уште во турскиот период, но и подоцна, по завршувањето на Првата светска војна, кога тие се усовршуваат, односно се заменуваат. ...

Read More »

Комисија за заедничко управување меѓу Македонија и Албанија со природното и културното наследство во Охридскиот регион

  Mинистерот Едмонд Адеми, и Сашко Ташулов вршител на должност, во Амбасадата на Република Македонија во Тирана вчера во својство на претседател на Националната Комисија за УНЕСКО, се сретна со министерката за култура, Елва Маргарити и министерот за животна средина, Бленди Клоси во Тирана. На состаноците беше договорено формирање на меѓудржавно тело за заедничко управување со природното и културното наследство ...

Read More »

Отворен Почесен конзулат на Мексико во Македонија

Во Скопје синоќа е отворен Почесен конзулат на Соединетите Мексикански Држави во земјава, а за почесен конзул, кој ќе го води Конзулатот, е именуван Енвер Малиќи. Почесниот конзулат, како што стои во соопштението, ќе работи на унапредување на соработката меѓу двете земји и ќе иницира заеднички активности во повеќе области. На свеченото отворање на конзултатот присуствуваше мексиканскиот амбасадор Марко Антонио ...

Read More »