Tag Archives: Македонија

Македонија: Скопје се пријави за наградата „Зелена престолнина на Европа 2021“

  Еден од најзагадените европски градови, Скопје е пријавен за европската награда „Зелена престолнина на Европа 2021“. Наградата за зелена престолнина, заедно со наградата „Европски зелен лист 2020“ се доделуваат како признание на достигнувањата на градовите во нивните напори да ја подобрат својата локална средина и квалитетот на живеење, но и за иновативни решенија за борба со еколошките проблеми. Градоначалникот на Скопје, ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија се сретна со Претседателот на Република Албанија

  Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, придружуван од членови на неговиот Кабинет и од претставници на Министерството за надворешни работи, денеска се сретна со Претседателот на Република Албанија, Илир Мета. Претседателот Мета, заедно со неговата делегација, кои денеска се во нашата земја по повод празнувањето на Денот на албанската азбука, изрази благодарност за можноста да се сретне ...

Read More »

Движењето “#Бојкотирам уставни промени“ организира грандиозен и величествен Семакедонски протест против измена на Уставот и името

  Во организација на движењето “#Бојкотирам уставни промени“, неделава пред Собранието на Република Македонија се одржа грандиозен и величествен Семакедонски општонароден протест против измена на Уставот и против промена на името на државата и идентитетот на нацијата. Протестот започна со интонирање на македонската национална химна испеана од оперскиот пејач Игор Дурловски, а протоколот го водеше актерката Арна Шијак. Пред присутните ...

Read More »

Mинистерот за надворешни работи на Црна Гора на посета на Република Македонија

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, му беше домаќин на министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, кој престојува во работна посета на Република Македонија. МНР Дармановиќ ја рефирмираше поддршката од Црна Гора за евро-атлантските интеграции на Република Македонија. На пленарните разговори меѓу делегациите на Република Mакедонија и Црна Гора, предводени од Министрите за надворешни работи, беа разменети мислења за ...

Read More »

Се огласи на Фејсбук поранешниот премиер Никола Груевски добив политички азил во Унгарија

Денес Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно поднесено барање за добивање политички азил заради политички прогон во Република Македонија. Во барањето за политички азил наведов дека истиот го барам заради политички прогон од новата влада предводен од партијата СДСМ. Наведов дека владата сака да ми ја одземе слободата користејки недемократски чекори и методи ...

Read More »

Македонија убедливо го победи Гибралтар 4-0 

Македонската репрезентација со убедливи 4-0 го победи Гибралтар и го завери првото место во групата, со овој триумф обезбеди и полуфинале на домашен терен. Македонските фудбалери успешно ја завршија задачата против Гибралтар, со офанзивна игра во текот на сите 90 минути дојдоа до очекуваната победа и ја остварија целта во групната фаза од Лигата на нации. Македонија по почетниот свиреж на ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија беше примен со највисоки државни и воени почести од Кралот на Кралство Јордан (ВИДЕО)

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во Аман беше примен со највисоки државни и воени почести од Кралот на Хашемитското Кралство Јордан, Н.В. Абдула Втори Ибн Ал Хусеин, во рамки на неговата официјална посета на Јордан. На средбата стана збор за севкупните билатерални односи меѓу Македонија и Јордан, а беа разгледани можностите за нивно продлабочување во повеќе области ...

Read More »

Македонска винарница „Тиквеш“ купи винарница во Франција

На годинешниот настан посветен на младото вино, претседателот на Управниот одбор на „Тиквеш“, Светозар Јаневски, соопшти дека „Тиквеш“ ја финализираше процедурата за аквизиција на француската винарница Chateau de Gourdon во областа Cote Du Rhone. „Ваквиот исклучително значаен чекор е дел од развојната стратегија на најголемата македонска винарница за очекува да почне со производство од следната година зацврстување на нејзината меѓународната ...

Read More »

Голем протест пред Собранието на Република Македонија на движењето „Бојкотирам за уставни промени“ (ВИДЕО)

  Пред Собранието на Република Македонија вечерва се одржува протест во организација на движењето „Бојкотирам за уставни промени“. Протестот започна со пеење на македонската химна, претходно снимена и испеана од оперскиот пејач Игор Дурловски. Барањата на движењето #Бојкотирам се трајна заштита на името на Македонија, итно и безусловно запирање на процесот на уставни промени,  почитување на домашното и меѓународното јавно право, ...

Read More »

Македонија: Министерство за здравство набавени 12 нови амбулантни возила

Министерството за здравство, вчера спроведе електронска аукција и обезбеди 12 возила за Итната медицинска помош. На прес-конференција, министерот Доц. д-р Венко Филипче потенцираше дека за оваа набавка, министерството испланира 30 милиони и 500 илјади денари, но по спроведената електронска аукција, постигната е цена во вкупен износ од 18 милиони и 300 илјади денари. „При набавката на амбулантните возила постигната е ...

Read More »