Tag Archives: Македонско друштво “Илинден“-Тирана

Македонско друштво “Илинден”-Тирана му честишаше на ВМРО-ДПМНЕ за големата победа на изборите

Претседателот на македонското друштво “Илинден”-Тирана Никола Ѓурѓај, упати честитка до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски  за “изборниот успех на локалните избори”. Дозволете ми во мое лично име и во име на македонското друштво “Илинден”-Тирана и во името на Македонците во Албанија, да Ви ја  честитаме големата победа на ВМРО-ДПМНЕ на Локалните избори 2021 година. Татковината Македонија уште еднаш ја покажа ...

Read More »

Честитка од Македонското друштво “Илинден“-Тирана по повод празникот 23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба

Македонското друштво „Илинден“-Тирана упати честитка по повод празникот 23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба. Од името на сите Македонци кои живеат во Албанија, упатуваме честитки, по повод големиот празник, 23 Октомври, Денот кога е формирана македонската револуционерна организација, која е олицетворение на македонскиот непокор. Овој голем национален празник е потсетник за првата семакедонска организација и нејзината најголема цел ...

Read More »

Никола Ѓурѓај, претседател на Македонско друштво “Илинден”-Тирана и уредник на весникот “Илинден“ оствари средба со Македонскиот амбасадор, Данчо Марковски

Претседателот на Македонско друштво “Илинден”-Тирана и уредник на весникот “Илинден“ Никола Ѓурѓај оствари средба со Македонскиот амбасадор, Данчо Марковски во амбасадата во Тирана. Имавме срдечна срдба со амбасадорот Марковски. На средбата посебен акцент беше ставен на неодамнешното свечено одблежување на 10-годишнината од излегувањето од печат на првото издание на весникот “Илинден“. Имав чест и големо задоволство да му врачам врамен постер ...

Read More »

Претседателот на Македонско друштво “Илинден“-Тирана, Никола Ѓурѓај учестуваше на интернет заседанието на Генералното собрание на Федералната унија на европски националности

Во 11. 09. 2021 година се одржа Собранието на делегатите на ФУЕН 2021 година во Трст, Италија. Покрај другите, во работа на состнокот учестуваше и претседателот на Македонско друштво “Илинден“-Тирана, г-дин Никола Ѓурѓај. Македонското друштво “Илинден“-Тирана како членка на Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН), истовремено е и дел на работната група на словенските малцинства во ФУЕН. Македонско друштво ”Илинден” ...

Read More »

Сочувство од Македонско друштво “Илинден“-Тирана за трагедијата во Тетово 

Македонско друштво “Илинден“-Тирана го изразува своето најдлабоко и искрено сочувство и солидарност за синоќешниот несреќен настан во Тетово, кој ја потресе „не само македонската туку и пошироката јавност“.   Македонско друштво “Илинден“-Тирана изразува длабоко жалење за страотната несреќа во модуларниот ковид – центар во болницата во Тетово, искрено и најдлабоко сочуство до семејствата на 14 загинати. Го молме Бог да ...

Read More »

Преставнци на Македонското друштво “Илинден“-Тирана учесници на Балкански поетски камп за деца и млади “Ванчо Николески” во Охрид

Со прием и говор на заменик градоначалникот на Охрид, Ристе Николески, во Охрид започна со работа Третиот Балкански поетски камп за деца и млади “Ванчо Николески”, организиран од Здружението за литература и култура “МАЦКОВО” од Охрид. Николески им посака пријатен престој и успешна работа, а во слободното време, да прошетаат по охридските калдрми и знаменитости, од кои ќе соберат инспирација ...

Read More »

24 -ти семинар на Работна група на словенски малцинства ќе се одржи во Молизе, Италија (ВИДЕО)

Во периодот од 30 септември до 3 октомври 2021 година во Молизе, Италија ќе се одржи 24 -тиот семинар за словенските малцинства од Европа. Домаќин на семинарот во 2021 година е хрватското малцинство кое работи под раководство на фондацијата „Агостина Пиколи“, чиј претседател е г-динот Антонио Самартино. Семинарот ќе се одвива во соработка со координаторот на Работна група на словенски ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ги повикува сите Македонци на годишната средба во село Ербеле-Маќелара кај црквата Св. Преображение

Почитувани Македонци и Македонки во Албанија, Македонско друштво “Илинден”-Тирана ги повикува сите добронамерници, сите Македонци од Албанија годишната средба во село Ербеле – Маќелара, Албанија кај црквата Св. Преображение која датира од 12 век ќе се одржи на 18-19.08.2021 година. Сите сте добредојдени.

Read More »

Честитка од Македонско друштво “Илинден“-Tирана за најголемиот Македонски празник Илинден

Почитувани Македонци и Македонки во Република Албанија и насекаде во светот, од име на македонско друштво “Илинден” најсрдечно Ви го честитаме Денот на Републиката, втори август и двата историски Илиндена, 118 години од Илинденското востание и 77 години од Првото заседание на АСНОМ. Нека ни е честит националниот празник Илинден и нека е вечна нашата татковина, Македонија, стои во честитката. ...

Read More »

Честитка по повод Курбан Бајрам од Македонско друштво “Илинден“-Tирана 

Почитувани верниците со Исламска Вероисповед во Република Албанија и во целиот свет во името на Македонско друштво “Илинден“-Тирана ви честита Курбан Бајрам, со желба за многу лични успеси и бериќетна година – стои во честитката потпишана од претседателот на друштвото Никола Ѓурѓај.

Read More »