Tag Archives: Македонско друштво “Илинден“-Тирана

Реакција од Македонско друштво “Илинден”-Тирана на обидот за бугаризација на Македонците во Голо Брдо

Деновите пред новогодишните празници од страна на бугарските пропагандисти во Република Албанија, беа искористени за нов обид за барање на Бугари во селата во Голо Брдо. Имено, конзулот на бугарската Амбасада во Република Албанија делел новогодишни пакетчиња на учениците од школото “Елез Кочи“ во Мало Острени и на учениците во школото “10 покојници” во Требиштe, област Голо Брдо. На ваквите ...

Read More »

Честитка од Македонско друштво “Илинден”-Тирана за Божик и Нова година 2022

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ви честита Божик и Нова година 2022 година, со желба за многу лични успеси и бериќетна година! – стои во честитката потпишана од Никола Ѓурѓај, претседател на Македонско друштво “Илинден“-Тирана.

Read More »

Федералната унија на европските националности упати честитка за Божик и Нова година 2022

Федералната унија на европските националности, се заблагодарува за сите придонеси на сите члени  оваа година ја направивме многу успешна година во рамките на ФУЕН. Ние ви посакуваме Среќен Божик и  Нова година 2022 да биде уште подобра во новата година 2022 за сите малцинства во Европа. Со нетрпение очекуваме многу возбудливи проекти и размени со вас во наредната година. На ...

Read More »

Честитка од Македонско друштво “Илинден“-Тирана по повод празникот Свети Климент Охридски 

По повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски, македонското друштво “Илинден“-Тирана, упати честитка до Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустиниана Прима, господин,  господин Стефан и до сите Македонци каде и да се. Од мое лично име, во име на друштвото и на сите Македонци во Албанија упатуваме честитки по повод утрешниот голем христијански празник, денот на Свети Климент Охридски чудотворец – ...

Read More »

Mакедонско друштво “Илинден”-Тирана доби ИТ опрема од „Донирај компјутер“

Неколку години по ред, вниманието на македонската и светската јавност го привлекува една акција наречена „Донирај компјутер“. Тоа е самоиницијативна акција од г-динот Борче Стаменов од Кавадрци за прибирање половни компјутери, нивно репарирање и донирање на граѓани од ранлива категорија. Акцијата беше започната во 2016 година и до сега има донирано 1240 компјутери на семејства низ цела Македонија. Оваа акција ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана му честишаше на ВМРО-ДПМНЕ за големата победа на изборите

Претседателот на македонското друштво “Илинден”-Тирана Никола Ѓурѓај, упати честитка до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски  за “изборниот успех на локалните избори”. Дозволете ми во мое лично име и во име на македонското друштво “Илинден”-Тирана и во името на Македонците во Албанија, да Ви ја  честитаме големата победа на ВМРО-ДПМНЕ на Локалните избори 2021 година. Татковината Македонија уште еднаш ја покажа ...

Read More »

Честитка од Македонското друштво “Илинден“-Тирана по повод празникот 23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба

Македонското друштво „Илинден“-Тирана упати честитка по повод празникот 23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба. Од името на сите Македонци кои живеат во Албанија, упатуваме честитки, по повод големиот празник, 23 Октомври, Денот кога е формирана македонската револуционерна организација, која е олицетворение на македонскиот непокор. Овој голем национален празник е потсетник за првата семакедонска организација и нејзината најголема цел ...

Read More »

Никола Ѓурѓај, претседател на Македонско друштво “Илинден”-Тирана и уредник на весникот “Илинден“ оствари средба со Македонскиот амбасадор, Данчо Марковски

Претседателот на Македонско друштво “Илинден”-Тирана и уредник на весникот “Илинден“ Никола Ѓурѓај оствари средба со Македонскиот амбасадор, Данчо Марковски во амбасадата во Тирана. Имавме срдечна срдба со амбасадорот Марковски. На средбата посебен акцент беше ставен на неодамнешното свечено одблежување на 10-годишнината од излегувањето од печат на првото издание на весникот “Илинден“. Имав чест и големо задоволство да му врачам врамен постер ...

Read More »

Претседателот на Македонско друштво “Илинден“-Тирана, Никола Ѓурѓај учестуваше на интернет заседанието на Генералното собрание на Федералната унија на европски националности

Во 11. 09. 2021 година се одржа Собранието на делегатите на ФУЕН 2021 година во Трст, Италија. Покрај другите, во работа на состнокот учестуваше и претседателот на Македонско друштво “Илинден“-Тирана, г-дин Никола Ѓурѓај. Македонското друштво “Илинден“-Тирана како членка на Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН), истовремено е и дел на работната група на словенските малцинства во ФУЕН. Македонско друштво ”Илинден” ...

Read More »

Сочувство од Македонско друштво “Илинден“-Тирана за трагедијата во Тетово 

Македонско друштво “Илинден“-Тирана го изразува своето најдлабоко и искрено сочувство и солидарност за синоќешниот несреќен настан во Тетово, кој ја потресе „не само македонската туку и пошироката јавност“.   Македонско друштво “Илинден“-Тирана изразува длабоко жалење за страотната несреќа во модуларниот ковид – центар во болницата во Тетово, искрено и најдлабоко сочуство до семејствата на 14 загинати. Го молме Бог да ...

Read More »