Tag Archives: Никола Груевски

Судот во Будимпешта ја одби екстрадицијата на поранешниот премиер Никола Груевски

Унгарија и официјално ја извести Македонија дека нема да го екстрадира поранешниот премиер на земјата, Никола Груевски. Министерството за правда во Скопје соопшти дека на 5 август добило мислење дека унгарски суд сметал дека законските услови за екстрадиција на Груевски не биле исполнети, по што ќе биде одобрено неговото барање за политички азил, кој пак резултирал во формално известување кое ...

Read More »

Судот во Будимпешта ја одби екстрадицијата на поранешниот премиер Никола Груевски

Поранешниот премиер Никола Груевски нема да биде екстрадиран од Унгарија. Вака одлучил Судот во Будимпешта бидејќи, како што јавија унгарските медиуми, не биле исполнети условите за негова екстрадиција во Република Македонија. Медиумите во Унгарија објавија фотографии и видео од Груевски во судот, каде тој во судницата седи со наочари за сонце и капче. Дел од медиумите во Унгарија објавија дека ...

Read More »

Поранешниот премиер и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски си поднесе оставка од пратеничката функција

Поранешниот премиер и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски си поднесе оставка од пратеничката функција. Тој одлуката ја соопшти преку неговиот Фејсбук профил. „Oдлучив да се повлечам од пратеничката функција а за истото формално правно парламентот ќе го известам во наредните денови. Им благодарам на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ што издржаа на принципиелните позиции кои се во склад со уставот и меѓународното ...

Read More »

Албанија: Снимките од бегството на Груевски не можат да се обезбедат

Државниот обвинител на Република Македонија, Љубомир Јовески денеска кажа дека не е постапено по барањето за меѓународна правна помош од безбедносните служби на Албанија и дека до овој момент снимките од безбедносните камери во врска со бегството на експремиер на Република Македонија, Никола Груевски од Албанија не се обезбедени. На прашање дали албанската гранична полиција и обвинителството го одбиле нашето ...

Read More »

Се огласи на Фејсбук поранешниот премиер Никола Груевски добив политички азил во Унгарија

Денес Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно поднесено барање за добивање политички азил заради политички прогон во Република Македонија. Во барањето за политички азил наведов дека истиот го барам заради политички прогон од новата влада предводен од партијата СДСМ. Наведов дека владата сака да ми ја одземе слободата користејки недемократски чекори и методи ...

Read More »

Д-р Олси Јазеџи, албански историчар бегство на Груевски како хероизмот на Имре Наги на времето на Хрушчов

Со приемот на поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО–ДПМНЕ актуелен пратеник Никола Груевски од Виктор Орбани, Унгарија се покажува како слободна и независна земја во Европа. Виктор Орбан се враќа како херојот на Европа како Имре Наги кога ги отфрли Советскиот Сојуз во негово време. Американците се загрижени зошто Груевски се спасил од затворот на соросидите. Дали САД ќе ги ...

Read More »

Екслузивно: Полицијата потврди Никола Груевски преку Албанија се упатил во Црна Гора

Поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО–ДПМНЕ актуелен пратеник Никола Груевски преку Албанија се упатил во Црна Гора. Албанската полиција потврдува дека тој ја напуштил Албанија во неделата вечер на 11-ти ноември во 19:11часот во дипломатско возилото со регистарска табличка CD1013A преку граничниот премин Хани Хоти во Црна Гора. Тој патувал со автомобил од Унгарската амбасада во Тирана во кој покрај возачот ...

Read More »

Поранешниот премиер Никола Груевски Груевски преку Албанија се упатил во Црна Гора

  Поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО–ДПМНЕ актуелен пратеник Никола Груевски преку Албанија се упатил во Црна Гора. Албанските полициски извори тврдеа дека тој ја напуштил Албанија во неделата вечер на 11-ти ноември во 19:11часот во дипломатско возилото со регистарска табличка CD1013A. Aпреку граничниот премин Хани Хоти во Црна Гора. Истите извори укажуваат на тоа дека тој патувал со автомобил од Унгарската ...

Read More »

Никола Груевски е во Будимпешта бара политички азил

Поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО – ДПМНЕ, актуелен пратеник, Никола Груевски се огласи на социјалните мрежи на својот Фејсбук профил објави дека е во Будимпешта и дека побарал политички азил. Во последните неколку денови примив безброј закани по мојот живот. Јас сум во Будимпешта сега, и побарав политички азил од Унгарските власти. Секогаш ќе останам верен на каузата на Македонија. Никогаш ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски оствари средба со МНР на Унгарија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со членот на извршниот комитет Владимир Ѓорчев остварија средба со министерот за надворешни работи на Унгарија, Петар Сијарто. На средбата се разговараше за повеќе актуелни состојби поврзани со повеќе теми од општественото и политичко живеење, како и поддршка за остварувањето на стратешките интереси на Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ го поддржа зачленувањето во НАТО и ЕУ ...

Read More »