Tag Archives: охрид

Германецот Aлександар Студзински и италијнката Барбара Позобон се победници на 31-от Охридски пливачки маратон

Александар Стуџински од Германија победи на 31-от Охридски пливачки маратон. Тој 30 километри долгата патека од Св.Наум до Охрид ја помина со време од 5 часа 15 минути и 14 секунди. Втор на целта заврши Евгениј Поп Ацев од Македонија кој зад победникот заостана само една секунда, односно пристигна со време од 5.15.15. Третото место му припадна на Бертоли Гилермо ...

Read More »

15-ти илинденски марш од Охрид до Крушево

Здружението Илинденски Марш Христо Узунов Охрид оваа година по 15-ти пат го организира традиционалниот илинденски марш од Охрид до Крушево. Како што информираат од здружнието, поради овој јубилеј, на маршот се очекува да земат учество повеќе од педесет учесници кои ќе ја изодат планираната маршута од 100 километри,  со цел да оддадат почит и да се одбележи Илинденското востание. И ...

Read More »

Земјотрес со јачина од пет степени го стресе Охрид почувствуван и низ Македонија

Земјотрес со јачина од пет степени според Рихтеровата скала попладнево околу 13.18 часот го стресе охридскиот регион, а беше почувствуван и низ Македонија. Ова се неофицијални информации кои не се потврдени од Сеизмолошката опсерваторија во Скопје. Епицентарот на земјотресот е на пет километри од Косел во близина на Охрид. Во охридско во последните две недели беа почувствувани над 800 земјотреси.

Read More »

Денес се одбележува Денот на Охридското езеро

Денес се одбележува Денот на Охридското езеро 21-ви јуни веќе седумнаесет години е денот кога се потсетуваме на големото значење на овој наш бесценет воден ресурс, но и јавно дискутираме околу неговата заштита. Целта на одбележувањето на овој ден е да се подигне јавната свест и да се покаже грижата за заштита на езерото од македонска и од албанска страна, ...

Read More »

Земјотрес од 3,7 степени по Рихтер почувствуван во Охрид и во Ресен

  Земјотрес со јачина 3.7 степени по Рихтер го погоди охридскиот регион. Потресот најмногу го почувствуваа жителите на Охрид и Ресен, во 15.10 минути. Епицентарот бил на 6 километри од Ресен и 8 километри од Јанковец. Земјотресот бил краток и силен, на три километри длабочина, а го почувствувале жителите на Ресен, Охрид и Струга. Засега нема информации за жртви или материјална штета, граѓаните ...

Read More »

Охрид најубав за посета за време на летото

  Град од мала држава, во Западен Балкан. Место на природна убавина и културно наследство. Место најчесто посетувано од домашните туристи и оние во дијаспората. Место каде што можете да пливате во небесно синото езеро и да слушате прекрасна традиционална музика. Тоа е градот Охрид, во Република Македонија. Градот има медитерански дух, иако е опколен со планини, освен што можете ...

Read More »

Нови летови во летната сезона

  Летната сезона носи нови летови од македонските аеродроми. Од 22 јуни ќе се воспостави врска меѓу охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ и Катовице. Со чартер летови почнува најголемиот полски тур-оператор „Рего-бис“, пишува Лидер. Еднаш неделно 200 полски туристи ќе доаѓаат на Охридското езеро, благодарение на договорот кој го потпишавме со еден од најголемите полски тур-оператори. Со добрата соработка која ...

Read More »

Конференција на регулаторните тела за електронски комуникации на државите од регионот во Охрид

  Анализа на телекомуникацискиот пазар, управувањето со Интернетот, предизвиците во широкопојасниот интернет и новите трендови, улогата на медиумската писменост, приватноста и заштитата на податоците, како и актуелната тема за воведување 5Г мрежа, се главните теми на расправа на годишната Меѓународна регулаторна конференција што во организација на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) од денеска се одржува во Охрид. Претставници на регулаторните ...

Read More »

Во Струга се одржа најмасовната литија за Ѓурѓовден

  Неколку илјади граѓани, православни верници од Струга, Охрид, и цела Македонија како и Македонци од Албанија по осми пат излегоа на Ѓурѓовденската литија низ централните улици на Струга и им се поклонија на моштите и на светата икона на Свети Георгиј Победоносец. Свечената Ѓурѓовденската литија, што е дел од културното наследство на Република Македонија ја предводеше полициско возило, со ...

Read More »

Пристигнаа првите холандски туристи во Охрид

  Пристигна првиот сезонски лет со 180 патници на охридскиот аеродром Свети Апосотол Павле. Со воден мост ,традиционална македонска закуска беа пречекани гостите кои деновиве ќе одмараат на брегот нa охридското езеро. Оваа летна сезона се очекува да слетаат 183 авиони од Амстердам кои ќе донесат 30  илјади холандски туристи. Надлежните очекуваат зголемување на бројот на гостите од европските дестинации ...

Read More »