Tag Archives: охрид

Здружението на ветераните од одбраната и безбедноста ке организира “Езерската средба” на ветераните од Македонија и Албанија

Градоначалникот на Охрид, професор д-р Јован Стојаноски, денеска, прими делегација на Општинската организација на Здружението на ветераните од одбраната и безбедноста на Републикиа Македонија, предводена од претседателот, полковник Добре Вељаноски. На средбата беше разговарано за заедничките активности во оваа година, посебно околу организацијата на прославата на првата 10 годишнина од успешното постоење и продуктивно дејствување на Општинската организација на Здружението ...

Read More »

“Виз ер”воведе авиолинија Охрид – Виена

Ниско-буџетната авиокомпанија „Виз ер“ нова авиолинија од Охрид до Виена од 15 ноември. Летовите ќе бидат три пати неделно, односно секој вторник, четврток и недела со цени на картите од 1.199 денари. Генералниот директор на „ТАВ Македонија“, Алпер Ерсој изјави дека Виена како дестинација ќе биде четврта по ред авиолинија од Охрид што ќе сообраќа во текот на целата година, по Цирих, ...

Read More »

Супер радио носител на Повелбата – Патрон на градот „Св. Климент Охридски“ : 25 години раст заедно со својот град

Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување награди и признанија од пристигнатите пет апликации одлучи проф. д-р Ангела Крстаноска – Василевска и Супер радио, да бидат добитници на Повелба – Патрон на градот „Св. Климент Охридски“ за 2017 година. Во образложението на комисијата стои дека Супер радио неодамна го одбележа јубилејот 25 години и дека е препознатлив бренд на ...

Read More »

Министерски состанок на САД – Јадранска повелба во Охрид

Регионалната одбранбена соработка со осврт на заедничкиот придонес во операцијата „Одлучна поддршка во Авганистан“, како и актуелната безбедносна состојба и предизвиците со кои се соочува регионот, ќе бидат дел од темите на состанокот на министрите за одбрана на САД – Јадранската повелба што ќе се одржи во петок во Охрид. На состанокот ќе се обратат премиерот на Република Македонија Зоран ...

Read More »

Охридско Езеро крие седум потонати брода од Првата светска војна (ВИДЕО)

Даниел Атанасовски од „Акватек“ вели дека бројот на бродовите не е точно утврден и тие досега не се доволно документирани. „Познати се многу информации поврзани со овие бродови како нивниот производител и тоа дека биле користени за транспортирање голем товар“, вели Атанасовски и додава дека има простор и мотив за понатамошно истражување. Бродовите се наоѓаат на 1.000 метри од крајбрежјето ...

Read More »

Трета конференција на Кина и земјите од Централна и Источна Европа се одржа во Охрид

На отворањето се обрати на претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов. Иницијативата е особено важна за регионалната соработка и за развојот преку трговската размена, инвестиците и инфраструктурата, оценија организаторите на конференцијата. Улогата на човечкиот капитал во рамките на иницијативата за меѓународен економски развој „Еден појас, еден пат“ ќе биде во фокусот на третата меѓународна конференција на Кина и земјите ...

Read More »

Директни летови Охрид-Талин од јуни 2018 година

Естонскиот авиопревозник „Нордика“ ќе почне да лета на авиолинијата Талин – Охрид – Талин, почнувајќи од летната сезона во 2018 година, најави ТАВ Македонија. „Среќни сме што најавуваме уште една нова дестинација од охридскиот аеродром Св. Апостол Павле до Талин, со која ќе оперира естонскиот авиопревозник ‘Нордика’ од 1 јуни следната година. Со сезонските летови на линијата Талин – Охрид ...

Read More »

Охрид на листата од Гардијан за најдобри градови покрај езера во Европа

Градот Охрид и Охридското Езеро се најдоа во уште една репортажа на светски реномиран весник. Охрид е сместен на езерот со истоименото име, едно од најдлабоките во Европа. Црквата Св. Јован Канео која се наоѓа на карпа над пристаништето полно со светло обоени шарени рибарски бродови, а тука се распослани и мали плажи. Ова го пишува во делот за Охрид, во ...

Read More »

Би-Би-Си репортажа за Охридско езеро (ВИДЕО)

„Античката историја скриена во најстарото езеро во Европа“ е насловот на видео – репортажата што ја објави Би-Би-Си вчера на својата веб-страница во рамки на т.н. Травел шоу. Ова е најстарото езеро во Европа. И средината околу него е стара, исто така. Дури и Охрид бил град уште во времето на таткото на Александар Македонски, Филип, во четвриот век пред ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов утре ќе се обрати на отворањето на Школата за млади лидери по осми пат ќе се одржи во Охрид

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, утре – 21 август 2017 година, понеделник, ќе се обрати на свеченото отворање на Школата за млади лидери, што на негова иницијатива по осми пат ќе се одржи во Охрид, од 21 до 31 август. На свеченото отворање предвидени се и обраќања на д-р Стефан Воденичаров, поранешен претседател на Бугарската академија на науките, ...

Read More »