Tag Archives: поплави

Силен ветар и бранови во Охрид, оштетени објекти (ВИДЕО)

Силниот јужен ветар, кој на моменти достигнува брзина од околу 100 километри на час, предизвика проблеми во охридско, пренесува порталот Ohrid news. Порталот пренесува дека во Пештани паднало дрво, што предизвикало застој во сообраќајот. Паднати гранки од дрвја има и во центарот на Охрид, како и на повеќе локации во градот.На улицата „Даме Груев“ дрво падна врз паркирани автомобили, при ...

Read More »

Голем регион во северозападниот дел на Албанија е под вода

  Голем регион во северозападниот дел на Албанија е под вода откако реките Буна, Дрим и Скадарско Езеро,  излеаја. Министерството за одбрана денеска објави дека 9.230 хектари обработливо земјоделско земјишта и ливади во околината на Скадар, на стотина километри северно од главниот град Тирана, се под вода откако реката Буна го надмина критичното ниво со 10 см. Со цел да ...

Read More »

Поплави во Албанија ја зеде првата жртва

  Невреме проследено со обемни и интензивни врнежи од дожд и силен ветер предизвика големи проблеми во поголемиот дел од територијата на Албанија. Во повеќе населби во Валона и Фиер надојдената река Вјоса поплави повеќе куќи, а поради опасноста евакуирани се многу семејства. Поплавени се и делови кај Ѓирокастро каде има  лизгање на земјиште кое е пристигнато до блиските куќи. ...

Read More »

Сто илјади евра помош од Македонија за настраданите во поплавите во Албанија

  Владата на Република Македонија на седницата одржана на 11.12.2017 година донесе одлука да одвои 6 милиони денари или 100.000 евра финансиска помош за настраданите граѓани во Албанија во поплавите што се случија минатиот месец. На претходната седница Владата донесе одлука да ѝ испрати хуманитарна помош на Албанија.Во поплавите загина едно лице, а илјадници куќи беа уништени. Под вода беа ...

Read More »

Македонија ќе испрати хуманитарна помош во Албанија

Македонија ќе испрати хуманитарна помош кон регионите во Албанија кои се зафатени со поплавите, oва е одлучено на денешната седница на која беше разгледана информацијата од Амбасадата на Република Македонија во Тирана за состојбите со поплавите во Албанија. Владата ги задолжи Дирекцијата за заштита и спасување, Министерството за надворешни работи и другите надлежни институции во рок од три дена да ...

Read More »

Еден загинат во поплавите во Албанија

Албанија засега брои една жртва по големите поплави предизвикани од поројните дождови што ја зафатија земјата. Се работи за вработен во националната енергетска компанија. Над 7874 хектари земјоделско земјиште и 3193 куќи се под вода, а неколку патишта на југот на земјата се во прекин заради поплави и лизгање на земјиштето. Околу 6400 полицајци и војници се во акција помош ...

Read More »

Големи поплави во Албанија (ВИДЕО)

Силните дождови доведоа до излевање на реките и евакуација на населението на југот на Албанија, соопштија надлежните.Евакуирани се повеќе од 100 семејства во близина на реката Вјоса, околу 120 километри југозападно од Тирана, соопшти албанското Министерство за одбрана. Надлежните наведоа дека поплавени се 3.334 куќи, 3.016 хектари земјоделско земјиште, како и дека 23.000 луѓе немаат струја од вчера.Во поплавите ширум ...

Read More »

Дождови предизвикаа поплави и штети во Албанија (ВИДЕО)

Албанија е зафатена од обилни врнежи, кои поплавија обработливи земјишта и предизвикаа оштетувања на патиштата и електричната мрежа. Албанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во северозападната општина Скадар биле поплавени околу 170 хектари земјиште, а каливите свлечишта привремено го блокирале сообраќајот во јужната општина Гирокастро, Тепелена, Валона и Фиер. Оштетената електрична мрежа остави многу села без струја во овие области. Службата ...

Read More »

Поплавите го парализира животот во Германија

Обилните врнежи од дожд во Долна Саксонија, Саксонија Анхалт и Туринген предизвикаа поплави на улиците, железничките станици и зградите. Мајкл Веинрих, градоначалник на општина Гослар во Долна Саксонија изјави дека во градот е прогласена алармантна состојба и дека е активиран центарот за контрола на катастрофални состојби. „Ситуацијата е многу сериозна“ додаде  Веинрих. Како што соопшти полицијата на Гифхорн целосно биле евакуирани ...

Read More »