Tag Archives: поплави

Рама: Поплавени се 590 куќи, евакуирани 32 семејства во поплавите

Албанскиот премиер Еди Рама преку објава на социјалните мрежи реагираше во врска со состојбата со поплавите во државата и обвинувањата на опозиција дека вода се испушта од акумулациите, а се увезува струја. Пишува дека сите структури се подготвени да се справат со ситуацијата, а одговара и на обвинувањата дека продолжува да увезува енергија и покрај поволната хидрологија на каскадата на ...

Read More »

Пет години од поплавите во Скопје во кои загинаа 22 лица

Скопје денеска одбележува пет години од невремето што предизвика поплави во кои загинаа 22 лица. Попладнето на 6 август 2016, скопскиот регион беше погоден од обилни врнежи од дожд и силен ветер. Загинатите во невремето беа во реоните на селата Сингелиќ, Стајковци, Смилковци и Арачиново. Во текот на 24 часа на 6 август 2016 во Скопје наврнале 92,9 литри на ...

Read More »

Германија: Расте бројот на загинати во поплавите, штетите се проценуваат на неколку милијарди евра

Бројот на жртви во поплавите кои погодија неколку европски земји се искачи на 188. Во Германија во тек е потрага по голем број исчезнати во најголемата природна катастрофа која ја погодила земјата во последните 60 години. Во Германија починати се 157 лица, но се стравува дека овој број ќе биде поголем. Во околината на Келн надојдената вода однесе преку стотина ...

Read More »

Германија расте бројот на жртви од поплавите

Урнати и поплавени куќи, 200.000 луѓе без електрична енергија, најмалку 70 исчезнати лица, спасувачките екипи во непрекината акција – поројните дождови и невремето предизвикаа хаос во делови од Германија. Поплавите предизвикани од непрекинатите обилни врнежи од дожд и невремето во западна Германија предизвикаа смрт на повеќе луѓе, бројката се искачи на 33 жртви. Реките и потоците ноќеска во покраините Северна Рајна ...

Read More »

Најмалку 90 загинати во поплавите во Германија, ситуацијата останува драматична

По катастрофалните поплави во западна Германија, бројот на жртвите порасна на најмалку 90, преку илјада лица се сметаат за исчезнати. Владата вети помош за настраданите подрачја. Прекините на електричната енергија и на телефонските линии и натаму го отежнуваат поточниот преглед на ситуацијата во покраините Севера Рајна Вествалија и Рајнланд-Пфалц, кои се најсилно погодени. Опасност освен тоа се заканува најмногу од ...

Read More »

Катастрофални поплави во Германија – десетици исчезнати (ФОТО + ВИДЕО)

Големо невреме предизвика хаос во Германија. Во местото Шулд во Рајнланд-Пфалц поради поплави се урнале шест куќи, во Арвајлер луѓето се спасувани од покривите, загинаа четири лица, како и двајца пожарникари Невремето и обилните дождови посебно ги погодија покраините Северна Рајна Вестфалија, Рајнланд-Пфалц, но и Баден Виртемберг, Баварија и Саксонија. Улиците во повеќе населени места се под вода, што на ...

Read More »

Големи поплави во Албанија, војската го евакуира населението (ВИДЕО)

Околу 200 приватни куќи во албанската општина Скадар беа поплавени поради обилните врнежи од дожд што паднаа претходните денови, но и од излевањето на реките, а албанската војска евакуираше бројни домаќинства. Според порталот „Албанија дејли њуз“, бројни куќи во општина Скадар и селото Ливаде останале без струја и вода и биле отсечени од светот, а некои патишта може да се ...

Read More »

Албанија: Поплави најкритично во северниот дел

Обилните дождови кои веќе два дена паѓаат во Албанија предизвикале поплави кои направиле големи проблеми во Скадар, Лежа, Ѓирокастро, Елбасан, Драч. Во Драч се излеале реките Езен и Ишем и ги поплавиле каналите, земјоделските површини, куќите, патиштата и продавниците. Во Лежa дошло до одрон поради што неколку семејства биле евакуирани, а оштетени се и некои патишта, реката Дрим се излеала ...

Read More »

Поради поплавите прогласена вонредна состојба во седум општини во Србија

Во седум општини во Србија е воведена вонредна состојба поради надојдените реки по обилниот дожд, изјави претсавникот на српското Министерство за внатешни работи, Горан Николиќ. Поради надојдените води посебно е критична состојбата во западниот дел на Србија. Во моментот најкритично е во општините Љубовија и Гуча, бидејќи таму врне од утрово. Добро е што почна да се намалува нивото на ...

Read More »

Поплави на југот на Германија и во Австрија

Југот и југозападот на Германија, како и големи делови од Австрија, ноќта кон вторникот ги погоди силно невреме со обилни врнежи кои предизвикаа многу излевање на реките и потоците од коритата, како и застои во сообраќајот поради гранки и стебла на коловозите и железничките пруги. Во германската сојузна земја Сар делумно е затворен автопатот низ Сарбрикен, додека во Трир во ...

Read More »