Tag Archives: Русија

Бендо: Русија го шири влијанието кон Албанија

Директорот на Разузнавачката тајна агенција (ШИШ) Хелидон Бендо ја обвини Русија дека се обидува да го прошири своето влијание во Албанија. Во обраќањето пред албанскиот Парламент Бендо не прецизираше дали во тие напори Москва успеала да дојде до повисоките албански политички структури. Податоците од 2018 година покажуваат дека има сè повеќе обиди на Русија да го прошири влијанието во нашата земја, ...

Read More »

Лавров повтори дека Русија ќе реагира исто како и САД

  Москва ќе го задржи правото на распоредување на ракети во која било област, како одговор на сличните мерки на Вашингтон, изјави вчера шефот на руската дипломатиоја Сергеј Лавров. Тој го цитираше рускиот претседател Владимир Путин дека Москва ќе реагира со иста мерка воочи кризата поврзана со нуклеарните ракети со среден дострел. Претседателот нагласи дека во случај САД да се ...

Read More »

САД ги продолжија санкциите против Русија за уште една година

Американскиот претседател Доналд Трамп ги продолжи за уште една година санкциите воведени против Русија поради кризата во Украина, соопшти денеска Белата куќа. Акциите и политиките на Русија кои се наведуваат во овие извршни наредби се уште претставуваат невообичаена и голема закана за националната безбедност и надворешната политика на САД, се додава во соопштението потпишано од американскиот претседател Доналд Трамп. Санкциите ...

Read More »

Лавров: Западот на груб начин ги вовлекува балканските земји во НАТО

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, смета дека Западот на груб начин ги турка балканските земји да станат членки на НАТО, а не се осврнува на народите во овие земји. „Западот продолжува со својата дрска политика на вовлекување на овој регион во НАТО, целосно игнорирајќи ги луѓето во овие земји, покрај игнорирањето на лекциите од историјата или едноставната дипломатска ...

Read More »

Лавров: Нема докази за руско мешање во внатрешните работи на Република Македонија

Не се доставени никакви докази за мешање на Русија во прашањето „за промена на името на Македонија“, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за време на 55-та Минхенска конференција за безбедност. “Бевме обвинети дека се мешаме во ситуацијата околу името на Македонија, ноне ни доставија никакви убедливи докази. Во исто време, вчера разговарав со Генералниот секретар на ...

Read More »

Бездникин: Македонско-руската соработка има огромен потенцијал

По повод 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Руската Федерација и Република  Македонија, рускиот амабасадор Сергеј Бездникин денеска изјави дека потенцијалот на руско-македонската соработка е огромен. “Гледајќи наназад во неодамнешното минато очигледно е дека има многу работи на кои можеме да се потсетиме и да се гордееме. Голем број планови и проекти веќе се реализирани. Во некои работи можеби ...

Read More »

Изложба по повод 25-годишнината од дипломатските односи меѓу Република Македонија и Руска Федерација  

По повод 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Руската Федерација и Република Македонија денеска ќе биде отворена изложба во Македонската филхармонија. Изложбата, е посветена на историјата на руско-македонските односи, а е изготвена во соработка со Државниот архив на Република Македонија.

Read More »

Захарова: Русија ја признава Република Македонија под нејзиното уставно име

Спорното прашање за името на Република Македонија треба да се реши на начин прифатлив како за Скопје, така и за Атина, изјави денеска портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова. На брифинг за новинарите во Москва, таа повторно обвини за мешање на западните земји во решавањето на спорот, како што наведе, со единствена цел да го внесат ...

Read More »

Русија: Путин не го фаќаат странските разузнавачки служби и пранкерите

За 19 години, колку што е на државниот врв, претседателот Владимир Путин никогаш не бил прислушуван, никогаш никој не ги има хакирано неговите лични податоци и никогаш „телефонските хулигани“ не разговарале со него, претставувајќи се лажно, како што тоа им го правеа на други државници. Поранешниот полковник на КГБ е одлично заштитен. Владимир Путин не користи смартфон и месинџери, и ...

Read More »