Tag Archives: Русија

За Русија остануваме Република Македонија

  Русија не ја прифаќа промената на името, ја признала Македонија под уставното име и тој став не го менува – е пораката што ја праќа Москва преку твитерот на руската амбасада во земјава. Русија ја призна Република Македонија под нејзиното уставно име пред повеќе од 26 години и својот став не го менува, пишува на официјалниот твитер-профил на руската ...

Read More »

Министерство за надворешни работи на Русија: Грубото мешање на САД и ЕУ во внатрешните работи на Македонија ги надминува сите граници

САД и државите од ЕУ на најгруб начин се мешаат во внатрешните работи на Република Македонија, преку туркање на преименувањето на земјата во Парламентот, сметаат од руското Министерство за надворешни работи. „По неуспехот на референдумот на 30 септември, организиран со надеж да се добие сенародно одобрување на грчко-македонското „компромисно решение“, Вашингтон и водечките земји од ЕУ имаат намера да го ...

Read More »

База на Руски и Кинески авиони МИГ во Албанија ќе стане база на НАТО (ВИДЕО)

  Воена база во Кучова, веќе подолго време позната како база на Руски и Кинески „мигови“, симболот на некогашното воено воздухопловство, треба да стане нова воздухопловна база на НАТО пактот, на одушевување на поранешните пилоти кои копнеат повторно да го слушнат звукот на авионските мотори. Албанија во 2005 година „пензионираше“ 225 „мигови“ од советско и кинеско производство, а нејзиниот воздушен ...

Read More »

Русија ќе ги брани интересите на православните во случај на немири во Украина

Русија ќе ги брани интересите на православните верници ако избијат верски немири во Украина, најави Кремљ,само еден ден откако Цариградската патријаршија постапка за признавање на независност на Украинската православна црква од Москва. Во случај на незаконски акции секако дека Русија како што секаде ги брани интересите на Русија, ќе ги брани интересите на православните. Тоа е глобално разбирлив став, изјави портпаролот ...

Read More »

Норвешката делегација е во посета на Крим, барајќи соработка

Иако европските земји и понатаму ги подржават анти-руски санкции усвоени по обединување на Крим со Русија во 2014 година, се повеќе и повеќе Европејците имаат намера да го посетат полуостровот да се види со свои очи што навистина се случува таму. Последниот случај е оној на норвешката делегација што допатуваше на Крим минатата недела. Делегацијата се состоеше од 11 политичари, ...

Read More »

МНР на Русија: Гласачите одлучија да бојкотираат наметнати решенија

Резултатите од преговорите помеѓу Скопје и Атина за преименувањето на Република Македонија треба да се дискутираат во Советот за безбедност на ОН. Ова се вели во коментарот на руското Министерство за надворешни работи во врска со референдумот во Македонија, кој се одржа на 30-ти септември. “Нашата принципиелна позиција останува непроменета: долгорочно решение може да биде најдено само од самите земји, ...

Read More »

Русија ќе изгради најголем амфибиски противподморнички авион

Нов вид џиновска морска птица ќе патролира на рускиот брег – вооружена со 6,5 тони муниција и најсовремени системи за набљудување. Нејзината мисија: да се лоцираат и неутрализираат непоканетите гости кои демнат под површината на водата. Се планира воскреснување на советскиот А-40 „Албатрос“ (НАТО кодификација Mermaid (Сирена) и да се врати во редовите на руската војска до почетокот на раните ...

Read More »

Русија ги почна најголемите воени вежби по Студената војна (ВИДЕО)

Вежбите, како што беше најавено од страна на руското Министерство за одбрана, ќе се одржат од 11 до 17 септември под раководство на министерот за одбрана на Русија Сергеј Шојгу. Во маневрите на Далечниот Исток и водите на Тихи Океан ќе учествуваат околу 300.000 војници, повеќе од илјада авиони, хеликоптери и беспилотни летала, до 36.000 оклопни возила, 80 бродови и ...

Read More »

Руската државна телевизија воведе емисија посветена на Путин (ВИДЕО)

  Руската државна телевизија започна со емитување на нова неделна емисија посветена на претседателот на земјата, Владимир Путин. Станицата „Русија 1“ ја емитуваше првата епизода на емисијата „Москва. Кремљ. Путин“ во која ги презентира активностите на рускиот претседател при решавање на различни кризи и неговите напори да го одржи контактот со обичните луѓе. Во едночасовната емисија се прикажани и интервјуа ...

Read More »

Русија ќе одржи најголеми воени вежби по четири децении 

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека следниот месец земјата ќе ги одржи најголемите воени вежби од 1981 година, објавија руските новински агенции. Шојгу денеска е цитиран како вели дека вежбите наречени „Исток 2018“ ќе се одржат во руските централни и источни воени области и оти во нив ќе бидат вклучени 300.000 војници, повеќе од 1.000 авиони, Пацифичката и ...

Read More »