Tag Archives: Шпанија

Албанија и Шпанија со заеднички групи за истрага на организираниот криминал

Албанија и Шпанија потпишаа договор за формирање заеднички групи за истрага во областа на борбата против меѓународниот организиран криминал, со помош на инструменти на полициско разузнавање и истрага. Документот го потпишаа министерот за внатрешни работи на Албанија, Бледи Чучи и шпанскиот амбасадор Алваро Ренедо Залба, во присуство на премиерите на двете земји, Еди Рама и Педро Санчез, кој е во ...

Read More »

Претседателот Стево Пендаровски освари средба со премиерот на Кралството Шпанија, Педро Санчез Перез-Кастехон

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими премиерот на Кралството Шпанија, Педро Санчез Перез-Кастехон, кој престојува во официјална посета на Македонија. Поздравувајќи ја првата посета воопшто на еден шпански премиер на нашата држава, претседателот Пендаровски истакна дека Шпанија низ годините се покажа како важен партнер на Македонија на билатерален и мултилатерален план и принципиелен поддржувач на аспирациите за членство во Европската ...

Read More »

Македонскиот амбасадорот Марковски се сретна со новиот шпански амбасадор во Тирана

Во рамки на својата работна агенда Марковски остварува средби со многу свои колеги. Согласно правилата на протоколот, кои се однесуваат на вообичаеното дипломатско претставување на ново дојдените шефови на дипломатските мисии, во амбасадата на Македонија, амбасадорот Данчо Марковски го прими ново именуваниот амбасадор на Шпанија во Тирана, Алваро Ренедо, информираа од амбасадата. Се додава дека разговорот бил искористен за меѓусебно ...

Read More »

Сребрена палма за „Врба“ на Манчевски во Валенсија

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои престижната Сребрената палма на филмскиот фестивал во Валенсија, Шпанија. Жирито на 35. издание на еден од најголемите европски фестивали синоќа му ја додели наградата со образложение дека е „одлично режиран филм што го истражува концептот на мајчинството низ потрагата по љубов на три жени“. „Врба“ оваа недела освои две награди на два континента ...

Read More »

Протести во Каталонија

Шпанската полиција се судри со приврзаниците за независност на Каталонија во Барселона, кои излегоа на протест против судењето на 12 каталонски лидери. Во судирите со полицијата настрадале повеќе од 30 луѓе, а четири лица се уапсени. Демонстрантите ги блокирале патиштата во различни делови од регионот. Ова доведе до проблеми во јавниот транспорт, како и во некои институции. Масовната акција, со ...

Read More »

Лидерите на ЕТА планираат расформирање на организацијата

Лидерите на сепаратистичката организација Баскиска татковина и слобода (ЕТА) побараа од членовите да гласаат за планот за нејзино целосно распушатње до на лето, објави весникот „Гара“. За периодот од 43 години борба на ЕТА за назависност на шпанскиот регион Баскија, беа убиени 829 лица, а стотиси други беа повредени. Откако голем број нејзини членови завршија зад решетки, групата во 2011 година прогласи еднострано ...

Read More »

Референдум во Каталонија брутална полициска акција (ВИДЕО)

Шпанската полиција со гумени куршуми и палки се обидува да го прекине гласањето на референдумот за независност на Каталонија. Досега 465 гласачи и демонстранти се повредени бранејќи ги избирачките места кои полицијата се обидува да ги затвори. Каталонскиот претседател Карлос Пучдемон ја осуди агресијата на шпанската полиција против мирните гласачи. Портпаролот Турул ја нарече полициската акција „срамот на Европа“. Според ...

Read More »

Кирил Лазаров се прости со Барселона (ВИДЕО)

Барселона ја совладаа Хуеска и ја заокружија сезоната со максимални 30 победи од 30 одиграни натпревари. Всушност, ова е четврта сезона по ред со максимален број победени натпревари, односно 120 победи со ред. Тоа се поклопува со доаѓањето на Кире Лазаров во Барселона. Кире Лазаров си заминува на крајот од сезоната по четири години (2013-2017) во шпанската екипа, а од ...

Read More »

Каталонија бара референдум за независност

  Владата на областа Каталонија во Шпанија повторно побара од Мадрид референдум за независност, барањето е испратено во отворено писмо до Мадрид, објавено во весникот „Паис“, од страна на каталонскиот премиер Карлес Пучдемон. Властите во Каталонија ветија дека во септември ќе организираат референдум за независност, со или без согласност на Мадрид. Каталонците се поделени околу прашањето за независност, но значително ...

Read More »