Author Archives: Весник Илинден

Во Берлин се отвори нова шпионска школа за 4.000 вработени

Германските разузнавачки агенции денеска отворија заедничка шпионска школа во Берлин. Шефови на странски и домашни разузнавачки агенции официјално го отворија Центарот за обука на разузнавачките служби во близина на местото каде Берлински ѕид претходно го делеше градот на два дела. град кој за време на Студената војна. Агентите во Центарот првенствено ќе бидат обучувани како да одбијат кибер напад и ...

Read More »

Изградба на нов кружен тек ја претвори Тирана во „воена зона“

Полицијата употреби солзавец за да ја растури толпата на жители кои се спротивставуваат на рушење на објекти. Рушење на објекти каде е планирана изградба на кружен тек во Тирана изутринава предизвика судири меѓу жителите кои се спротивставуваат на ова акција и албанската полиција. Според фотографиите кои ги објавија албанските медиуми, населбата наречена “Астира“ во главниот град на албанија изутринава личела ...

Read More »

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски билатерална средба со министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на Парискиот мировен форум оствари билатерална средба со министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров. На средбата со рускиот министер за надворешни работи, Лавров, претседателот Пендаровски, разговара за продлабочена соработка со Руската Федерација на теми од заеднички интерес. Претседателот Пендаровски ја поздрави претстојната Седница на Мешовитата владина комисија за трговско-економска соработка ...

Read More »

Патната инфраструктура во Општина Пустец амортизирана и се уште бес решение (ВИДЕО)

Општина Пустец, Мала Преспа е составена од 9 села, загрижувачки e проблемот за Македонците во Општина Пустец, немање на патната инфраструктура овој е голем проблем посочува Пали Колефски градоначалник на Општина Пустец. Општина Пустец бара помош од државата за да се реши овој долгогодишен проблем. Апелите се уште погласни поради тоа што од страна на државните институци нема никаква реакција ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со претставници на организацијата Македонија 2025

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со средба со Мајк Зафировски, Никица Мојсовска, Џон Битов, Вера Ставров и Крис Павловски, претставници од организацијата „Македонија 2025“, организација од дијаспората која се залага за економски развој на Република Македонија и има блиски релации со бизнис заедницата. Заедно со успешни Македонци од дијаспората ќе ја развиваме Македонија економски и ќе ја придвижиме економијата ...

Read More »

Општина Булќиза во буџетот за 2020 година ќе има повеќе инвестиции за Македоците во областа Голо Брдо 

Буџетот на Општина Булќиза за 2020 година ќе има повеќе инвестиции во патната инфраструктура, рехабилитација на центарот на Административна единица Големо Острени, областа Голо Брдо. Градоначалникот на Булќиза  им претстави на жителите на Административна единица Големо Острени, областа Голо Брдо проектите планирани за оваа област во 2020 година, вклучувајќи инвестиции во патната инфраструктура, рехабилитација на центарот и др. Потоа, тој беше тесно ...

Read More »

Владата на Турција донесе одлука древната црква посветена на Христа Спасителот, наречена Хора, да биде пренаменета во џамија

Советот на Владата на Турција донесе одлука древната црква посветена  на Христа Спасителот, наречена Хора, да биде пренаменета во џамија. Веста беше објавена од сите про-владини медиуми. Сега православните христијани и католици стравуваат дека оваа одлука би можела да биде најава и за Света Софија на која ѝ се заканува истата судбина. Црквата на Христа Спасителот Хора била изградена во ...

Read More »

Изучувач на македонскиот јазик меѓу победниците на “Националниот натпревар по јазици на СБС за 2019”

Учејќи го македонски јазик со цел што подобро да комуницира со својата баба, сега, во раните 40-ти години, Лидија Вељановски од Нов Јужен Велс, ја доби наградата во категоријата возрасна група над 18 години, на годинешниот “Национален натпревар по јазици на СБС”. Оваа Австралијка со македонско потекло, е една од петте победници избрани во пет возрасни категории, а засновани на ...

Read More »

Општина Пустец противпожарна служба во лоша состојба

Општина Пустец, Мала Преспа е составена од 9 села, загрижувачки e проблемот за Македонците во Општина Пустец, немање на противпожарна кола и објект за продивпожарна стнаица. Овој е голем проблем посочува Пали Колефски градоначалник на Општина Пустец. Општина Пустец бара помош од државата за да се реши овој долгогодишен проблем. Апелите се уште погласни поради тоа што од страна на ...

Read More »

Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“

Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ – Скопје од денеска до петок, 15 ноември, ќе ги организира четвртите Отворени денови. Целта е да се отворат вратите на Институтот за сите вљубеници и почитувачи на македонскиот јазик. Манифестацијата ќе биде отворена денеска во 11 часот во амфитеатарот на Институтот, а потоа ќе бидат промовирани четири најнови институтски изданија. Тоа се списанијата „Македонски јазик“ ...

Read More »