Author Archives: Весник Илинден

Иранска терористичка ќелија планирала напад во Тирана

Албанската полиција разоткри иранска терористичка ќелија, која подготвувала терористички акт во Албанија, на празник на бекташката верска заедница Султан Невруз. Генералниот директор на полицијата, Арди Велиу на прес-конференција ги објави и имињата на иранските терористи, чија мета била Албанија и дека „главата“ на ова ќелија е оперативецот на Силите ЌУДС, познат како пејман. Пејман, за кого не се наведуваат други ...

Read More »

Руските сили се подготвуваат за патролирање во Сирија

Руски сили влегле во сирискиот град Кобани за да започнат со патролирање според новиот договор постигнат со Турција. Од руското Министерство за одбрана, се наведува дека членови на руската воена полиција се состанале со локалната администрација за да се договорат за соработката во остварување на мисијата. Вчера лидерите на Русија и на Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган, се ...

Read More »

Ден на македонската револуционерна борба 23 октомври 1893

Во 23 октомври 1893 година е одржан првиот состанок на основачите на МРО (подоцна Внатрешната Македонска Револуционерна Организација – ВМРО) на кој заеднички ја прифатиле и се обврзале да се борат за идејата, дека е потребна подготовка и водење на организирана револуционерна борба за слобода на Македонија и создавање на национална држава на македонскиот народ. Основите на Организацијата со цел обединување ...

Read More »

Честитка од Македонско друштво „Илинден“-Tирана за 23. Октомври денот на Македонската револуционерната борба

Почитувани во името на Македонско друштво “Илинден“-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо ви го честитаме 23-ти Октомври денот на Македонската Револуционерната Борба. Да е вечен македонскиот револуционерен идеал да го почитуваме и славиме овој голем ден. – стои во честитката потпишана од претседателот на Македонско друштво “Илинден“-Тирана г. Никола Ѓурѓај и претседателот на разгранокот за Голо Брдо г. Или Халилај.

Read More »

Баша бара предвремени избори во Албанија, по примерот на Македонија

  Лидерот на Демократската партија на Албанија, Љуљзим Баша бара државата да го следи примерот на Македонија и да се спроведат избори. Тој вели дека албанската Влада треба да преземе одговорност за неуспехот на преговорите со ЕУ и да му го врати мандатот на албанскиот народ. Баша вели дека само со нова, легитимна влада која ќе го води процесот на ...

Read More »

Општина Пустец почна со голема еко-акцијата за чистење на областа Мала Преспа 

Еко-акцијата се одржи денска во село Зрноско во организација на Општина Пустец, расчистување на селото Зрноско од страна на администрацијата на Општина Пустец. Акцијата ќе продолжи и во други села во Општина Пустец Мала Преспа. Општината ги повикува сите жители на Мала Преспа да се приклучат на иницијативата за почисто Општина Пустец. – стои во соопштението на Општина Пустец, Мала Преспа. Oбласта ...

Read More »

Македонија: Лидерите се договорија избори на 12 април 2020

Дванаесетти април идната година е датумот на кој ќе се одржат предвремените избори, изјави претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев по денешната лидерска средба што се одржа на Вилата Водно, по иницијатива на претседателот, Стево Пендаровски. Тој рече дека Социјалдемократскиот сојуз предложил изборите да се случат на 22 или 29 декември, меѓутоа опозицијата нагласила дека во такви околности ќе ...

Read More »

Билатерален семинар со учество на 60 пратеници и персонал на парламентите на Македонија и Албанија се одржа во Поградец

Билатерален семинар со учество на 60 пратеници и персонал на парламентите на Македонија и Албанија се одржа во Поградец, учесниците ќе се запознаат со најдобрите меѓународни практики, ќе ги разменат своите искуства и преземените чекори за воведување на практики за чувствителност на половите и ќе дискутираат за институционализирање на родовата чувствителност во парламентите. нивните. Исто така, за време на двете ...

Read More »

Македонија: Премиерот Заев повикувам на брзи предвремени парламентарни избори

Предвремени парламентарни избори најбрзо што може. Ова е предлогот кој премиерот Зоран Заев утре ќе го изнесе на лидерската средба кај претседателот Пендаровски. Шефот на македонската влада на овој чекор се одлучил по епилогот од Брисел, каде што Македонија не доби датум за почеток на преговори. Заев истакна дека на седницата на Европскиот совет ни била нанесена голема неправда, а ...

Read More »

Од Франција, Белгија и Германија депортирани 100 албански државјани

Албанската државната полиција информираше дека вратени се сто државјани на Албанија во Тирана од три земји членки на Европската Унија, бидејќи ги прекршиле правилата за престој во земјите на ЕУ или барале азил. Во акцијата која е реализирана во соработка со Фронтекс вратени се 100 албански државјани, од кои 43 од Франција, петмина од Белгија и 52 од Германија. Станува ...

Read More »