Author Archives: Весник Илинден

Изборниот колегиум пресече избори на 30 јуни во Албанија ќе има

Повеќе нема дилема, локаланите избори во Албанија ќе се одржат на 30 јуни, вака пресече Изборниот колегиум на денешната седница, со потврдување на одлуката на Централната изборна комисија(ЦИК) со која се отфрла барањето на Партијата за национално единство да биде избришана од гласачките ливчиња. Од друга страна, претставникот на ЦИК рече дека оваа институција останува на одлуката што ја дала ...

Read More »

Годишна конференција на ЗНГШ на вооружените сили на земјите членки на Иницијативата за соработка на министрите за одбрана на Југоисточна Европа

  Со потпишување на шестиот протокол кој се однесува на функционирањето на бригадата за Југоисточна Европа – СИБРИГ, заврши годишниот состанок на замениците на началници на генералштабови (ЗНГШ) на вооружените сили на земјите членки на Иницијативата за соработка на министрите за одбрана на Југоисточна Европа (СЕДМ). Состанокот го отвори началникот на генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, кој поздравувајќи ги учесниците го ...

Read More »

Македонија отвора врата за трговија со дијаманти

Во комисијата за европски прашања денеска ќе се расправа за Предлог-закон за контрола на надворешно трговскиот промет со необработени дијаманти. Станува збор за закон кој е дел од Националната програма за усвојување на правото на ЕУ и е со европско знаменце. Предлагач е Владата а како претставници се јавуваат министерот за економија Бектеши и неговиот заменик Наумов. Со овој закон се yредуваат ...

Read More »

И кога “не постоеше” гордо го користевме “зборот на М”

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) Бил Николов прави споредба меѓу однесувањето на Македонците во Егејска Македонија пред 40 години и Македонците од Република Македонија кои сега се плашат да ја нарекуваат својата земја со своето природно име. “Ова е #Желево, Егејска #Македонија, сликано во 1979 година, време кога грчкиот став се уште беше дека „Македонија не ...

Read More »

Заблескаа крстовите на храмот на Светите Кирил и Методиј во Битуше

На самиот крај од светлото празненство на Светиот Дух, во овој петок од седмицата на светата Педесетница, предобриот Бог нѐ удостои со уште една небесна радост. Имено, со благословот на нашиот почитуван владика, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, денес беа поставени крстовите на храмот на Светите Кирил и Методиј, рамноапостолните отци наши, во нивниот скит во с. Битуше. Овој свечен миг ...

Read More »

КУД „Дримкол” на ЦИОФФ фестивал во Пермет, Албанија

КУД „Дримкол” Вевчани овие денови македонскиот фолклор и традиција ги презентира пред публиката во градот Пермет, град во кој датираат зачетоците на фолклорот во Албанија. Од 21 до 24 овој месец се одржува меѓународниот фолклорен фестивал во организација на ЦИОФФ секцијата од Албанија на кој КУД ,,Дримкол” Вевчани е претставник. Прв пат сме на фестивал во Албанија и навистина сме ...

Read More »

Рама: Избори ќе има на 30 јуни ќе биде еден обичен ден

  Масовниот протест на обединетата албанска опозиција одржан во петокот навечер, се чини најмалку не го разниша ставот на премиерот Еди Рама по секоја цена да се оди на избори на 30 јуни. Од митингот тој порача дека на 30 јуни избори ќе има на целата територија на земјата и оти денот на изборите ќе биде еден обичен ден, но ...

Read More »

Потпишан протокол за соработка помеѓу архивите на Македонија и Турција

Државниот архив на Република Македонија денес потпиша Протокол за соработка со Дирекцијата на државните архиви при Претседателството на Република Турција. Протоколот е продолжување на веќе постоечката соработка со Дирекцијата на државните архиви при Претседателството на Република Турција и ќе биде валиден во наредниот период од една година. На потпишувањето на денешниот Протокол присуствуваше и амбасадорката на Република Турција во Македонија Тулин Еркал Кара. ...

Read More »

Слободата на медиумите во Албанија се влошува

Од 18-21 јуни 2019 година делегација составена, од Европскиот центар за слобода на печатот и медиумите (ЕЦППФ), Комитетот за заштита на новинарите (КПЈ), Европската федерација на новинари ЕФЈ), Меѓународниот институт за новинари (ИПИ), Репортери без граници (РСФ) и Организацијата за медиуми на Југоисточна Европа (СЕЕМО) организаци кои се занимаваат со слободата на медиумите и заштитата на новинарите во Тирана на меѓународна мисија ...

Read More »

Албанија: Продолжуваат политичките тензии околу изборите

Доближувањето на датумот за локалните избори во Албанија ја прави уште понапната политичката состојба во оваа земја. Од говорницата на Собранието, премиерот Еди Рама, ја обвини опозицијата дека го изгубила компасот, особено по настанот кога градоначалничката на Скадар, Волтана Адем, не и дала дозвола на Социјалистичката партија да одржи митинг. Имала Албанија и тешки моменти, но имаше консензус меѓу политичките ...

Read More »