Author Archives: Весник Илинден

Денови на македонски филм во Тирана од 14 – 17 ноември

Централниот државен филмски архив на Албанија и Кинотека на Република Македонија во Тирана од 14 – 17 ноември ќе се одржи “Денови на македонски филм во Тирана”. Програма: 14:11.2019  19:00 часот – Дае (1979), Среќна нова ’49 (1986)  од Столе Попов 15:11.2019  19:00 часот – Бог постои, нејзиното име е Петрунија (2019) од Теона Стругар Митевска 16:11.2019  19:00 часот – Пред ...

Read More »

Македонија: Меѓународен симпозиум „Денови на Јустинијан I”

Во организација на Институтот за национална историја – Скопје, Универзитетот во Болоња и Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски”, денеска во Соборниот храм „Св. Климент Охридски” во Скопје свечено ќе биде отворено седмото по ред издание на Меѓународниот научен симпозиум „Денови на Јустинијан I”. Симпозиумот е поддржан и вклучен во годишната програма на Министерството за култура и на Градот Скопје, како ...

Read More »

Промоција на делата „Александар Македонски“ и „Македонците во светот“ во Кембриџ

На 10 ноември 2019 години во салата на МПЦ „Света Богородица“ во Кембриџ, Онтарио се одржа промоција на публикациите „Александар III Македонски“, дело на Славе Катин и Георги Бранов и „Macedonians in the World“ (Македонците во светот, чиј автор е Славе Катин. Историскиот роман „Александар Македонски“ чиј рецензенти се д-р Владан Велков и Александар Донски,  е луксузно издание на Книгоиздателството ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија Заев прими делегација на Руската Федерација

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев прими делегација од учесниците на Бизнис Форумот меѓу претставници на деловната заедница од Македонија и Руската Федерација, како и членовите на Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно – техничка соработка меѓу двете земји, која денеска и утре во Охрид, ја одржува 9. сесија. На средбата во Владата, делегацијата на Руската Федерација ја ...

Read More »

Словенија: Мал автомобил исфрли цела цистерна од автопат (ВИДЕО)

Унгарски возач на камионот-цистерна загина во средата во Словенија откако автомобил Опел Корса со кој управувал 41-годишен Словенец при претекнување удри во камионот и буквално го исфрли од автопатот. Камионот после судирот со малата Корса ја проби заштитната ограда и од висина од 20 метри падна на патот под надвозникот. Несреќата се случила на љубљанската обиколница, пренесува словенски Klip.si. 41-годишниот ...

Read More »

МНР на Македонија Никола Димитров, освари средба со Хајко Мас, МНР на Германија

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес оствари средба со министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија Хајко Мас, во рамки на денешната негова официјална посета на Република Македонија. Акцент за време на разговорот беше ставен на очекувањата и перспективите на Северна Македонија, после исходот од Европскиот Совет во октомври оваа година, како и на можностите за постигнување на ...

Read More »

Македонско – руски бизнис форум

  Премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати на отворањето на Бизнис форумот помеѓу Република  Македонија и Руската Федерација, што ќе се одржи во хотел „Хилтон” во Скопје. На Бизнис форумот, што ќе трае денеска и утре, ќе се обратат и заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски.

Read More »

Палестинска ракета експлодираше на автопат во Израел (ВИДЕО)

Десетици ракети се испукани кон Израел, а една од нив експлодира на автопат, што беше снимено од надзорните камери. Израелските власти велат дека повторно ќе ги насочат нападите во Појасот Газа, доколку е потребно. Ова го изјави денеска  израелскиот воен командант, Авив Кочави, додека Европската Унија повикува на смирување на ситуацијата. „Ние немаме интерес да го ескалираме конфликтот. Но, ние ...

Read More »

Започна реконструкцијата на средно училиште во Пустец (ВИДЕО)

Општина Пустец, Мала Преспа е составена од 9 села, амортизираното средно школо беше голем проблем за Македонците во Општина Пустец, овој голем проблем посочува Пали Колефски градоначалник на Општина Пустец ќе се реши школото ќе биде со сите стандарти. Во Мала Преспа живеат околу 5 700 жители, сите од Македонско етничко потекло и со православна христијанска вероисповед.

Read More »

Македонија: Од сукцесијата од СФРЈ ќе добие 6 милиони долари

По четири годишна пауза, денеска во Загреб се одржа 5-от состанок на Постојаниот мешовит комитет за примена на Спогодбата за сукцесија на поранешна СФРЈ, на којашто високите претставници од државите сукцесори ја анализираа примената на сите анекси кои се составен дел на Спогодбата и ги разгледаа другите релевантни прашања во врска со овој процес, а особено прашањата за поделба на ...

Read More »