Author Archives: Весник Илинден

Претседателот Пендаровски закажа лидерска средба во недела

Претседателот Стево Пендаровски во своето обраќање во јавноста откако Европскиот совет не донесе одлука земјата да почне преговори со ЕУ,  рече дека ги повикал лидерите на најголемите парламентарни партии на лидерска средба в недела и дека сите ја прифатиле. „Во овие моменти најмалку што ни е потребно е нашето незадоволство да го насочуваме кон одредени земји членки на Унијата и без ...

Read More »

Македонскиот премиер, Зоран Заев поднесе оставка

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, си даде оставка. Оставката уследи откако земјите-членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отпочнување преговори за пристапување со Македонија и Албанија. Сe уште нема официјална потврда од Скопје, но сите опции се разгледуваат. Веста доаѓа од италијанската новинска агенција Ansa.

Read More »

Македонска конзервативна партија најостро ги осудува барањата содржани во декларацијата на бугарската влада

Македонска конзервативна партија најостро ги осудува барањата содржани во декларацијата на бугарската влада во кои се наведуваат услови и закани за блокадата на евроинтегративните процеси за Република Македонија. Со барањето да се отстрани квалификацијата ,,бугарски фашистички окупатор,, од сите текстови на споменици и спомен-плочи, на најексплицитен начин се негираат историските факти за минатото на Македонија и нејзиното учество во Народно ...

Read More »

Русија бара да се преместат седниците на ОН од Њујорк

Русија поднесе официјално барање седниците на првиот комитет на Генералното собрание на Обединетите нации да не се одржуваат во Њујорк, туку во Виена или Женева, пренесе ТАС, повикувајќи се на дипломатски извори. Според информациите, документот е предаден. САД не одобрија визи на една третина од руската делегација, која требаше да присуствува на седницата на првиот комитет на ОН. Првиот комитет ...

Read More »

Во Осиек ќе се одржи културна манифестација “Ден на Заедницата на Македонците во Република Хрватска“

Во организација на Заедницата на Македонците во Република Хрватска, на 26 октомври 2019 година во 17.30 часот во Домот на Хрватската војска во Осиек, ќе се одржи традиционалната културна манифестација “Ден на Заедницата на Македонците во Република Хрватска“. На манифестацијата ќе настапат МКД “Илинден“ од Риека, МКД “Билјана“ од Задар, МКД “Македонија“ од Сплит, МКД “Охридски бисер“ од Загреб, МКД ...

Read More »

Преспанското езеро кај Пустец, Мала Преспа порибено со 300 илјади парчиња крап (ВИДЕО)

Водите на Преспанско езеро село Пустец, општина Мала Преспа денска беа збогатено со 300 илјади парчиња подмладок на крап, соопштија од министерстото за земјоделство и рурален развој. Од година во година се зголемува количината на подмладок со кој се порибуваат езерските води. Но, ова денеска е рекордна бројка. Тоа е резултат на нашата посветеност за збогатување на рибниот фонд, изјавил Бленди ...

Read More »

Русите влегоа во американска воена база во Сирија (ВИДЕО)

  Руските новинари објавуваат видео-снимки од базата на САД во близина на сирискиот град Манбиџ, која американските војници ја напуштија во брзање додека се повлекуваа од Сирија. Руските трупи во придружба на сириските владини сили го искористија настанатиот „вакуум на моќта“, објавува „Њузвик“. Во описот на снимките објавени од руските медиуми, честопати е наведен слоганот „Манбиџ е наш!“.

Read More »

Големо откритие на египетските археолози – Нашле 20 саркофази (ВИДЕО)

Египетските археолози во близина на градот Луксор откриле повеќе од 20 древнисаркофази , добро сочувани и прекриени со слики. Саркофазите, сe уште со живописни бои, биле откриени во некрополата Асасиф, сместена на западниот брег на реката Нил. Тие биле распоредени во два реда, еден над друг. Египетското Министерство за антиквитети ова откритие го нарече „едно од најголемите и најважните“ во ...

Read More »

Делата на познатиот Македонски зограф Дичо Зограф на изложба во МАНУ

  По повод двестегодишнината од раѓањето на Дичо Зограф (1819-2019), вечерва, во 19 часот, во Ликовниот салон на Македонската академија на науките и уметностите ќе биде отворена изложба на негови икони. Изложбата ќе ја отворат претседателот на МАНУ, академик Таки Фити, г.г. Стефан, архиепископ охридски и македонски и на Јустинијана Прима, и Сашо Цветковски, научен советник од истражувачкиот центар за ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана остро го осудува недемократското и крајно навредливо однесување на бугарските политичари

Македонско друштво “Илинден”-Тирана остро го осудува недемократското и крајно навредливо однесување на бугарските политичари во однос на македонскиот народ и македонскиот јазик. Со своите барања бугарската држава покажува дека воопшто не го заслужува местото кое го доби во европското семејство, на кое му нанесуваат непотребен срам. Однесувањето на Бугарија во однос на Македонците во Пиринска Македонија исто така е доказ ...

Read More »