Author Archives: Весник Илинден

Хаос во парламентот на Албанија, пратениците со брашно и јајца удрија по Еди Рама (ВИДЕО)

Жестока расправа во албанското Собрание по апсењето на лицата кои протестираа против воведувањето патарина на автопатот Албанија-Косово. Пратеници од опозициската Демократска партија со брашно го испрскаа премиерот Еди Рама, кој смирено седеше. Пратениците го гаѓале Рама и со шишиња, јајца и вода. Седницата беше прекината, а неколку пратеници од опозицијата беа исфрлени од салата.    

Read More »

Mинистерот за надворешни работи на Украина на официјална посета на Република Македонија

  Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров денес беше домаќин на неговиот украински колега, Павло Климкин, кој престојува во прва официјална посета на Република Македонија. На средбата, министрите разговараа за односите меѓу двете земји и  можностите за натамошно унапредување на билатералната соработка, особено на економски план. Министрите ја реафирмираа заедничката визија за побезбедна и постабилна Европа и ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес поднесе кривични пријави против претседателот на Владата на Република Македонија Заев и министерот за надворешни работи Димитров

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) денес до Скопското основно јавно обвинителство поднесе кривични пријави против претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, за сторени кривични дела повреда на угледот на Република Македонија (член 178), излагање на подбив на Македонскиот народ (член 179), велепредавство (член 305), загрозување на независноста (член 308), терористичко загрозување ...

Read More »

Претседателот Иванов во Истанбул оствари средба со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј I.

Македонскиот претседател, упатувајќи честитки по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, ги поздрави активностите и напорите на Вселенскиот Патријарх за обезбедување поголемо единство во православната екумена и за помирување на христијанството со другите религии. „Во време кога светот се соочува со тешки предизвици, потребна е заедничка посветеност и заложба во одбраната на христијанските вредности и принципи, кои настојуваме да ...

Read More »

Петир: Промената на името е етнички геноцид врз Македонците (ВИДЕО)

  Емисија “Во Центaр” на новинарот Васко Ефтов која се емитува на “Алфа Телевизија”, беше уште една во низата одлични емисии, па секој оној кој ја пропушти мора да ја погледне. Гостин во емисијата на новинарот беше хрватската европратеничка Маријана Петир, или жената која во изминатите 3 години им одржа лекција на многу македонски политичари како се брани националниот интерес ...

Read More »

Македонците во Албанија го одбележаа Воскресението Христово – Велигден

Во духот на православието и македонските обичаи и традиции, разменувајки желби за здравје, среќа и благосостојба, голем број Македонци присуствуваа во црквите во Мала Преспа, Голо Брдо, Врбник, како и во градовите Тирана, Корча, Билишта, Поградец, Елбасан, Драч, Фирер. На Велигден, Македонци во Албанија славеа со своите најблиски, во домашна атмосвера и со богата трпеза, додека прославата на празникот започна ...

Read More »

Масовно одбележан Воскресението Христово – Велигден во Тирана (ВИДЕО + ФОТО)

Воскресението Христово – Велигден нај големиот христијански празник, масовно беше одбележан во Тирана, на богослужбата присустува и голем број Македонци што жиеват во Тирана .    

Read More »

„Чествување на Христовото Воскресение – Велигден“, во Соборниот храм „Св.Климент Охридски” во Скопје

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, со сопругата г-ѓа Маја Иванова и синот Иван, присуствуваа на Светата Златоустова литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски” во Скопје, по повод празникот Воскресение Христово – Велигден.По Светата Златоустова литургија македонскиот претседател на сите православни верници им го честиташе најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, со желби за многу здравје, радост и среќа. „Празниците ...

Read More »

Христос Восресна! Навистина Воскресна! честит Велигден!

  Со молитвени желби за изобилна духовна радост, надеж и благослов, Ви го честитаме Велигден – Празникот над празниците! Нека светлината на воскресенското утро засветли во нашите срца и ја разбуди надежта и радоста која доаѓа од Христос Воскреснатиот, та со збор и дело да се покажеме достојни сведоци на Неговото Воскресение! Христос воскресна! Навистина воскресна!

Read More »