Author Archives: Весник Илинден

Надворешниот долг на Албанија достигна осум милијарди евра

Надворешниот долг на Албанија годинава изнесува осум милијарди евра. Во деталната анализа на Централна банка на Албанија се наведува дека бруто надворешниот долг на земјата во однос на бруто домашниот производ, бележи намалување за пет отсто, достигнувајќи ниво од 70 отсто од БДП. Во сруктурата на долгот Владата го носи најголемиот товар со 43,2 отсто или 3,4 милјарди евра. Во однос ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) повикува на семакедонско помирување и обединување

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) повикува на семакедонско помирување и обединување за одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата, затоа што со сите разлики меѓу нас Македонците, само Македонија е нашиот единствен заеднички именител, само Македонија е нашиот единствен заеднички содржател! Со Македонија не’ има, без Македонија ќе исчезнеме сите заедно и дома и во светот! СМК потсетува ...

Read More »

Отворен комплексот Адора Flatiron во Скопје (ВИДЕО)

  Во централното урбано подрачје на Скопје,во населбата Кисела Вода вчера беше отворен новиот станбено-деловен комплекс Адора Flatiron. Во присуство на голем број станари и гости, со хорска музика и голем огномет, објектот го пуштија во употреба генералниот директор на Адора инженеринг д-р Ванчо Чифлиганец, вицепремиерот во владата Кочо Анѓушев и поглаварот на МПЦ Архиепископот Охридски и македонски г. г. ...

Read More »

Американскиот Конгрес бара извештaj од Пентагон за руското влијание на Западен Балкан

Американскиот конгрес побара од Пентагон да подготви извтешај за руското влијание на Западен Балкан. Извештајот треба да има детален список на руско оружје и воена опрема и технологија во вредност од над милион долари, купени или дадени во Македонија, Србија, Косово и во БиХ од 2012 година до сега.Анализа се бара и за соработката на   овие земји со САД. Пентагон ...

Read More »

Премиерот Заев се сретна со новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, попладнево во Владата се сретна со Христијан Мицкоски, новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Средбата се реализираше низ конструктивен дијалог, иако за некои од темите се изразени различни мислења и ставови на двајцата соговорници. Премиерот Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски, се согласија дека е потребно учество на опозицијата во реформските процеси. Заеднички е ...

Read More »

Целосно годишно обраќање на претседателот на Република Македонија во Собранието на Република Македонија

Почитувани граѓани на Република Македонија, Почитувани пратеници на Собранието на Република Македонија, Почитуван Претседател на Собранието на Република Македонија, Почитуван Претседател на Владата на Република Македонија, Почитувани членови на Владата на Република Македонија, Почитувани претставници на правосудните органи на Република Македонија, Почитувани претставници на верските заедници на Република Македонија Ценети претставници на дипломатскиот кор, Претставници на медиумите, Дами и господа, ...

Read More »

Љубомир Јовески избран за јавен обвинител на Република Македонија

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение на 22. седница со 61 глас „за“, еден воздржан и ниту еден против го избра Љубомир Јовески за државен јавен обвинител. Расправата по неговиот избор и гласањето се одржа без присуство на пратениците од опозицијата. Јавниот обвинител има мандат од шест години со право на повторно именување. Шеесет и тригодишниот Јовески во своето досегашно работење ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана упати честитка за Нова Година 2018

Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо ви честита  Нова Година 2018 годиа, со желба за многу лични успеси и бериќетна година! – стои во честитката потпишана од претседателот на Македонско друштво “Илинден“-Тирана Никола Ѓурѓај и претседателот на разгранокот за Голо Брдо Или Халилај.

Read More »

Се одржа вториот Македонски Фолклорен Фестивал СОНЦЕ 2017 (ВИДЕО)

  ТВ Корча пренесува за Вториот Македонски Фолклорен Фестивал СОНЦЕ 2017 кој синоќа се одржа во Корча. Целиот фестивал ТВ Корча ќе го емитува за новогодишните празници. Исто така, фестивалот ќе се емитува и на вториот канал на државната албанска телевизија. Благодарност до сите учесници на фестивалот, до фолклорниот ансамбал “Мислешево” од Струга и уметничкиот раководител Здравко Јакимовски Банар, фолклорната ...

Read More »

Поглаварот на Албанската православна афтокефална црква Јанулатос по 25 години доби албанско државјанство

Поглаварот на Албанската православна афтокефална црква, Анастас Јанулатос, по 25 години конечно доби албанско државјанство. Указот за државјанството го потпиша шефот на државата Илир Мета. Веста ја соопшти портпаролот Теди Блуши но истата ја потврди и Мета на својот профил на фејсбук. Драги прјатели, на Бадник,воочи Божик, со задоволство ја објавувам мојата одлука да му дадам албанско државјанство на Архиепископот ...

Read More »