Author Archives: Весник Илинден

Претседателот на Република Македонија го прими министерот за надворешни работи на Република Финска

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Финска, Пека Хависто. На средбата соговорниците разговараа за билатералните односи меѓу двете држави за кои претседателот Пендаровски оцени дека се пријателски и партнерски. Претседателот Пендаровски изрази увереност дека за време на актуелното финското претседавање со Советот на ЕУ, ќе биде препознаен напредокот на Македонија и ...

Read More »

Македонско друштво „Илинден“-Тирана побара од Албанија итна ратифкација на Спогодната за отворање на културно-информатвниот центар

Македонско друштво „Илинден“-Тирана во име на Македонците во Републка Албанија ги повка повика Владата што побрзо да го достави до Собранието на Албанија потпишаниот договор меѓу Македонија и Албанија за отворање на македонскиот културено-информатвен центар во Тирана заради негова ратифкација. Го изразуваме нашето незадоволство бидејќи и по шест месеци од потпишувањето на Договорот меѓу двете држави документот не е ратификуван. ...

Read More »

Иннтервју за ТВ Алфа: Претседател на Македонско друштво “Илинден”-Тиранa Никола Ѓурѓај (ВИДЕО)

Македонското друштво „Илинден“ од Албанија, ексклузивно за Алфа го изразува незадоволството од непотребното забавување на работата за овој значаен Центар, а прстот го вперува кон Владата на Рама… „Македонското друштво „Илинден“ го изразува своето незадоволство од Владата на Република Албанија бидејќи уште не е ратификуван договорот за отворање на Културен центар во Тирана. Овој културен Центар е многу важен за ...

Read More »

Македонија: Почна академската година на Универзитетот „Гоце Делчев

Универзитетот „Гоце Делчев“ преку свечен академски час им посака добредојде на близу 1500 нови студенти кои во наредната студиска година ќе бидат дел од УГД. На свеченоста свое обраќање имаше претставник од студентите. Студентот во четврта година на Факултетот за информатика, Никола Крстев, го сподели своето искуство со сите студенти. УГД е супер универзитет каде што сите факултети и студенти ...

Read More »

Стерјовски: Општина Пустец, запоставена со години од сите влади

Пратеникот од единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција, Васил Стерјовски, на пленарна седница на албанскиот законодавен дом, презентираше дел од најгорливите проблеми со кои се соочуваат жителите на општина Пустец, која потпаѓа под изборната единица Корча,од каде тој е пратеник. Ова следува,како што рече, по средбите што тој ги остварил со жителите на македонската заедница во ...

Read More »

Албанскиот брод „Орику” спаси 110 илегални мигранти во Егејско Море

Бродот „Орику” на албанската воена морнарица, при патролирање во водите на Егејско Море, во четири одделни акции спаси 110 илегални мигранти, кои се наоѓале во моторни чамци. Веста на својот профил на Фејсбук ја објави министерката за одбрана Олта Џачка. Придонесот на нашите маринци во изминатите три години,како дел од мисијата на НАТО „Sea Guardian” е многу поголема од ова. ...

Read More »

Почна најголемиот судски процес во Германија стотици илјади луѓе си ги бараат парите од Фолксваген

Пред големиот покраински суд во Брауншвајг почна до сега најголемиот судски процес во Германија , во кој стотици илјади купувачи на автомобили Фолксваген бараат обештетување. Купувачите на автомобили Фолксваген бараат од компанијата да бидат обештетени зашто купиле дизел возило со манипулиран софтвер , кој покажува погрешно ниво на издувни штетни материи , што не е во согласност со германските закони. ...

Read More »

Голема воена парада одбележана 70-годишнината од создавањето Народна Република Кина

Во Пекинг во вторникот беше одбележена 70-годишнината од создавањето на Народна Република Кина со голема воена парада во престолнината, следена со големо внимание од претседателот Кси Џинпинг. Ова е најважниот настан годинава во Кина соочена со низа предизвици, вклучително и речиси четиримесечните антивладини протести во Хонгконг и трговската војна со САД која ја погаѓа кинеската економија. Кси, облечен во костум ...

Read More »

Ориѓански: 6 месеци чекаме Албанија да го ратификува договорот за Македонски културно-информативен центар во Тирана

Познатиот музичар, Златко Ориѓански, кој е именуван за прв директор на новоформираниот Македонски културно-информативен центар во Тирана, реагира на бавноста на албанскиот Парламент, без кого не може да започне со работа оваа институција. ,, Цели 6 месеци чекаме, Република Албанија да го ратификува во својот парламент, (формална постапка која се прави за 5 мин), потпишаниот договор за отворање на Македонски ...

Read More »

Сара Џелили Македонка од Голо Брдо со награда литературниот конкурс во Охрид 

По повод 1 Октомври – Меѓународниот ден на старите лица младата Македонка Сара Џелили  од с. Требиште во областа Голо Брдо, а живее во Елбасан, Албанија, и ученичка од ОУТУ „Ванчо Питошески“ е победник на литературниот конкурс читаше поезија на тема топлите прегратки на баба и дедо, како дел од активностите за грижа и активна вклученост на старите лица, под менторство ...

Read More »